• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Naujienos

2021.09.16
Kokiu atveju susirgus privalomas PGR testas, kada jį galima gauti nemokamai

Nuo koronaviruso pandemijos pradžios taisyklės dėl PGR testų vis keitėsi. Iš pradžių, kai trūko testams reikalingų reagentų, išsitirti galėjo tik labai nedidelė dalis gyventojų. Vėliau atsirado greitieji antikūnų testai, kuriuos buvo galima nusipirkti vaistinėse. Dabar ir PGR, ir greituosius testus gali gauti labai didelė dalis žmonių. Tačiau kam jie privalomi?

Sudarėme įvairių situacijų sąrašą ir paklausėme Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), kokiais atvejais būtina atlikti PGR tyrimą bei kada jis nemokamas.

Kokios šiuo metu rekomendacijos, jei žmogus jaučiasi peršalęs? Ar jam būtina darytis PGR testą, ar ne?

Asmenims, jaučiantiems COVID-19 simptomus (karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, skonio ir kvapo netekimas), rekomenduojama atlikti COVID-19 nustatymo tyrimus – PGR tyrimą arba greitąjį antigeno testą. Mobiliuosiuose punktuose simptomų turintiems asmenims atliekami PGR tyrimai.

Jei žmogus nusiperka iš vaistinės paprastą antigeno testą, pavyzdžiui, iš seilių, arba atlieka antigeno testą privačioje laboratorijoje, jis būna teigiamas, ar jam dar reikia atlikti ir PGR testą? Jei taip, tai kodėl?

Kai antigeno testas atliekamas gydymo įstaigoje, teigiamo testo rezultato patvirtinimas nėra būtinas, tačiau rekomenduojamas, jei asmuo planuoja keliauti ir naudotis ES Skaitmeniniu COVID pažymėjimu. Yra šalių, kurios pripažįsta tik PGR tyrimo rezultatu patvirtintą persirgimo faktą. Atlikus savikontrolės testą, teigiamas jo rezultatas leidžia tik įtarti, kad asmuo serga, todėl reikalingas testo rezultato patvirtinimas.

Ar oficialiai diagnozei patvirtinti tinka tik PGR testas?

Pripažįstami tiek PGR, tiek greitojo antigeno testo rezultatai, tačiau po teigiamo antigeno testo rezultato asmenys gali atlikti patvirtinamąjį PGR tyrimą. Tačiau PGR tyrimas turi būti atliktas per 48 val. nuo antigeno testo rezultato gavimo.

Kas dabar gali gauti valstybės apmokamus testus? Galbūt tam tikrus darbus dirbantys žmonės, simptomus jaučiantys?

Nemokamai tyrimai mobiliuosiuose punktuose atliekami šioms žmonių grupėms:

a. Simptomų turintiems asmenims;

b. Sąlytį turėjusiems asmenims;

c. Asmenims prieš hospitalizacijas;

d. Asmenims, grįžusiems iš užsienio valstybių;

e. Asmenims, gavusiems teigiamą antigeno testo rezultatą;

f. Asmenims, kuriems rekomenduojama išsitirti po aplinkos paviršių tyrimo;

g. Asmenims, turintiems privalomai testuotis;

h. Studentams iki spalio 15 d.;

i. Asmenims, turintiems kontraindikacijų skieptis, ir nėščiosioms.

 

O jei žmogus paskiepytas, bet pajautė koronaviruso simptomus, jis taip pat gali gauti nemokamą PGR testą?

Taip.

Jei paskiepytas asmuo turėjo rizikingą kontaktą su sergančiuoju, ar jam privalomas testas?

Paskiepytam asmeniui izoliacija netaikoma, tačiau rekomenduojama ne anksčiau kaip 3 dieną po turėto kontakto atlikti PGR ar greitąjį antigeno testą. Taip pat rekomenduojama 14 dienų stebėti savo sveikatą, riboti asmenų, su kuriais bendraujama, skaičių. Dirbantiems asmenims rekomenduojama tik nuvykti į darbą ir namus, jei nėra galimybės dirbti nuotoliniu būdu. Bendraujant su kitais asmenimis, tokie asmenys turi dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones), laikytis saugaus atstumo ir kitų bendrųjų COVID-19 ligos prevencijos priemonių.
 

Neskiepytas žmogus turėjo rizikingą kontaktą su sergančiuoju. Kokios taisyklės jam galioja, ar jis privalo atlikti testą, ar tik privalo izoliuotis?

Neskiepytas asmuo, turėjęs didelės rizikos sąlytį su asmeniu, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, privalo 14 dienų izoliuotis. Izoliavimo terminas gali būti trumpinamas iki 10 dienų, ne anksčiau kaip 7 izoliavimo dieną atlikus PGR tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą, jei asmeniui nepasireiškia ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomai. Tai gali būti staiga prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas. Sąlytį turėjusiems asmenims, kurie izoliuojasi, taip pat rekomenduojama atlikti PGR testą.

Apskritai, kam privalomas PGR testas šiuo metu?

Testavimas yra privalomas tik nutarime Nr. 544 nurodytiems asmenims, jiems mobiliuosiuose punktuose atliekami greitieji antigeno testai. Pridedame vizualą, kuriame paaiškinta išsamiau.


www.delfi.lt portalo informacija


Atgal

Mūsų draugai