• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Sveikos gyvensenos propagavimas

2015.09.15
Prostatos vėžys-klastinga liga

RUGSĖJO 15 D. – PASAULINĖ KOVOS SU 1_38.jpgPROSTATOS VĖŽIU DIENA. Prostatos vėžys yra piktybinė prostatos liga, dažniausia vyrams diagnozuojama vėžio forma. Tai dvidešimt pirmojo amžiaus pradžios epidemija, nusitaikiusi į stipriąją lytį. Manoma, kad tai lemia pakitusi hormonų pusiausvyra, mitybos pokyčiai, aplinkoje esančios kancerogeninės medžiagos, rūkymas, alkoholis. Rizika susirgti prostatos vėžiu didėja ir dėl genetinio polinkio. Ši liga gali būti perduodama iš kartos į kartą, jei ja sirgo senelis, tėvas ar brolis. Jeigu kuris nors iš šeimos narių jau sirgo prostatos vėžiu, tikimybė susirgti padidėja 5-6 kartus. Jei keletas šeimos moterų sirgo krūties vėžiu (jaunesnės nei 40 metų amžiaus), tai gali reikšti, jog šeimos palikuonys paveldi mutavusį geną. Tos šeimos vyrai gali turėti padidėjusią prostatos vėžio riziką. Lietuvoje prostatos vėžys plinta kaip epidemija - per pastaruosius du dešimtmečius sergamumas išaugo 2,7 karto.
Įvairių negalavimų, susijusių su prostata, patiria beveik kas trečias vyresnis nei keturiasdešimties metų vyras, tačiau tik retas susimąsto, kad tai gali būti susiję su klastinga liga. Net užklupti rimtų bėdų vyrai vengia apsilankyti pas urologą, tikėdamiesi, kad negalavimai praeis savaime. Prostatos vėžys nėra mirties nuosprendis. Ši liga gali būti sėkmingai gydoma. Kuo ankščiau ji nustatoma, tuo daugiau galimybių ja pasveikti. Tikimybė iškeliauti anapilin nuo prostatos vėžio yra kur kas mažesnė, nei mirti nuo miokardo infarkto ar insulto.

Prostatos vėžio išdavikai yra padažnėjęs vaikščiojimas į tualetą, susilpnėjusi šlapimo srovė, sumažėjęs lytinis potraukis.

Lietuvoje veikia prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta 50-75 metų vyrams. Šios programos tikslas - kuo ankščiau nustatyti prostatos vėžį, todėl kasmet reguliariai turėtų būti tikrinama šios amžiaus grupės vyrų PSA koncentracija kraujyje. Jei PSA rodiklis yra 3mg/ml ar didesnis, pacientas siunčiamas konsultuotis pas urologą ir atlikti prostatos biopsiją. Tai vienintelis būdas objektyviai patvirtinti prostatos vėžio diagnozę. Todėl visi šio amžiaus vyrai turėtų kreiptis į savo gydymo įstaigą, kur jiems bus atliktas kraujo tyrimas.

PATARIMAI, norint išvengti prostatos vėžio:
  • BŪTINA gydyti išsiplėtusias kojų venas (mūvėkite kompresines kojines). Gali būti taikoma ir venų operacija.
  • NUSTAČIUS hemorojų, jį gydyti nedelsiant.
  • DARBĄ derinti su aktyviu poilsiu (dažniau mankštintis, bėgioti, važinėti dviračiu), nes dėl ilgo sėdimo darbo sutrinka dubens ir prostatos kraujotaka.
  • SVEIKAI maitinkitės (į racioną įtraukite daugiau augalinės kilmės produktų). Patartina valgyti daug daržovių, nes juose gausu maistinių skaidulų. Biologiškai aktyvių medžiagų, neleidžiančių vystytis piktybinėms ląstelėms, turi brokoliai, citrusiniai vaisiai ir alyvuogių aliejus.
  • MAŽINKITE druskos kiekį.
  • NEPAMIRŠKITE, kad lytinio gyvenimo higiena - svarbi prostatos ligų profilaktikos priemonė. Vienintelė nuolatinė lytinė partnerė gali papuošti vyro gyvenimą, o daug jų-subjauroti.
Kadangi vyresniems vyrams tikimybė susirgti prostatos ligomis didėja, šią liauką reikia tausoti - brandaus amžiaus vyrai neturėtų piktnaudžiauti tuo, kas nedraudžiama jaunuoliams.

Parengta pagal urologo B. Dainio knygą „Urologo užrašai“.
Parengė Visuomenės sveikatos specialistė Loreta Zakarauskienė


Atgal

Mūsų draugai