• 8 345 52 345
 • info@sakiaivsb.lt

Užkrečiamų ligų profilaktika

2009.07.20
Naujas gripas

Gripo virusai nuolat keičiasi ir atsiranda naujos jų rūšys. Maždaug kas 30-40 metų kyla gripo pandemijos, kada tokia įvyks tiksliai, niekas nežino. Pandemija prasideda tada, kai atsiranda toks virusas, kuris visiškai nepanašus į ankstesnius, todėl daugelis žmonių visiškai neturi imuniteto tokiai rūšiai. Dėl to gripas plinta sparčiai ir plačiai, juo užsikrečia šimtai tūkstančių žmonių. Naujas pandeminis virusas gali atsirasti žmogaus gripo virusui susimaišius su gyvūnų gripo virusu (dažniausia paukščių gripu). Pandeminio gripo simptomai panašūs į „įprasto“ gripo simptomus, bet dažniausiai yra stipresni.

Praėjusį šimtmetį per pasaulKiaulių gripo (Swine Influenza, N1H1) sukėlėjai. Vaizdas pro elektroninį mikroskopą.  © Centers for Disease Control and Preventionį praūžė 3 pandemijos. Paskutinė jų nuvilnijo 1968 m. Kiekviena pandemija nusinešdavo vis mažiau žmonių gyvybių. Tai pirmiausiai siejama su tobulėjančiais gydymo metodais. Dabar pasaulis yra geriau nei prieš kelerius metus pasirengęs kovoti su gripu, nes buvo sukaupta patirties per sunkaus ūmaus respiracinio sindromo (SARS) ir paukščių gripo protrūkius.

Kiaulių gripas - tai ūminė kiaulių liga, pasireiškianti karščiavimu, katariniu gleivinių ir plaučių uždegimu. Antigeniniu ir imunologiniu kiaulių gripo požiūriu virusas panašus į žmonių gripo sukėlėją. Kaip ir kiti virusai, jis keičiasi. Skirtingų rūšių kiaulėms gripą sukelia skirtingi virusai. Kiaulės taip pat gali užsikrėsti žmonių bei paukščių virusais. Kiaulių gripo virusai gali sąveikauti tarpusavyje ar su žmonių bei paukščių gripo virusais ir taip atsiranda nauji viruso tipai. Manoma, kad taip atsirado viruso tipas, kuris pavojingas žmonėms.Taigi nors ir paliktas ligos pavadinimas „kiaulių gripas“, tai jau kita liga.

Po visą pasaulį šiuo metu sparčiai plintančios kiaulių gripo epidemijos šaltinis - šalia La Gloria miestelio Verakruso valstijoje esančio didžiulio kiaulininkystės komplekso mėšlo tvenkiniai. Pats pirmasis kiaulių gripu užsikrėtė netoli šio komplekso gyvenantis 4 metų amžiaus berniukas Edgaras Hernandezas. Iš pradžių buvo manoma, kad vaikas susirgo įprastu gripu.

Untitled-6.jpgMeksikos kiaulių augintojų asociacija teigia, kad Meksikoje epidemiją sukėlusio kiaulių gripo virusas tiesiogiai nėra kilęs iš kiaulių. Minimas virusas turi ne tik kiaulėms būdingo viruso komponentą, bet ir žmonių bei paukščių gripą trijuose žemynuose sukeliančio viruso dalių.

Šiaurinio planetos pusrutulio gyventojams labai pasisekė, kad kiaulių gripo protrūkis prasidėjo pavasarį, nes gripo virusui „nepatinka“ šilti ir drėgni orai. Kita vertus, į pietus nuo pusiaujo esančiuose pasaulio regionuose, kur jau artėja žiema, gyvenantys žmonės keliaudami ir toliau gali platinti virusą.

Kiaulių gripo virusas plinta kaip ir žmonių gripo virusas – oro lašeliniu būdu kosint ar čiaudint. Taip pat galima užsikrėsti liečiant virusais užterštus daiktus. Užsikrėsti galima nuo kiaulių. Virusas perduodamas žmogaus žmogui. Užsikrėtę žmonės kitus užkrėsti gali pradedant viena diena prieš atsirandant simptomams ir iki 7 dienų, kai jie jau serga. Taigi virusu užkrėsti galima dar nežinant kad sergi ir jau sergant. Mažesni vaikai virusą skleidžia ilgiau nei suaugusieji.

Ligos simptomai yra lygiai tokie patys kaip ir paprasto gripo:

 • Karščiavimas;
 • Kosulys;
 • Gerklės skausmas;
 • „Kaulų laužymas“;
 • Galvos skausmas;
 • Šaltkrėtis;
 • Silpnumas ir nuovargis;
 • Rečiau gali būti viduriavimas, vėmimas;
 • Gripas gali komplikuotis plaučių uždegimų;
 • Gripas pablogina kitų lėtinių ligų simptomus.

Skubios medicininės pagalbos reikia, jei jaučiamas dusulys, pilvo ir/ar krūtinės skausmas ar spaudimas, staigus galvos svaigimas, sąmonės aptemimas, sunkus ar užsitęsęs vėmimas. Reikėtų atkreipti dėmesį, jei ligonis pradeda greitai kvėpuoti ar dusti, pasikeičia odos spalva, negeria pakankamai skysčių, pasidaro neramus arba atvirkščiai, apatiškas, gripo simptomai pasikartoja kartu su karščiavimu ir kosuliu, atsiranda išbėrimų. Kaip ir žmonių gripas, kiaulių gripas gali būti lengvos formos ir labai sunkios ar net baigtis mirtimi.

Kiaulių gripo gydymui ir profilaktikai naudojami antivirusiniai vaistai. Jie gali būti piliulių, sirupo ar inhaliatoriaus pavidalo ir stabdo viruso dauginimąsi organizme.

Lietuva teisės aktų lygyje visiškai pasiruošusi pandemijai. Artimiausiu metu gydymo įstaigos, kelionių agentūros bus informuojamos papildomai, žmonėms bus siūloma nevykti į pavojingus taškus. PSO rekomenduoja visoms valstybėms intensyvinti stebėjimą dėl neįprastų į gripą panašios ligos ir sunkaus plaučių uždegimo protrūkių. Europos Sąjungos sveikatos komisarė, taip pat kitų valstybių pareigūnai pataria atidėti keliones į šalis, kuriose užfiksuoti susirgimo kiaulių gripu atvejai. Tačiau PSO tvirtina, kad riboti keliones nėra reikalo. Kol kas lietuviams nerekomenduojama skristi į Meksiką bei tris JAV - Teksaso, Kanzaso ir Kalifornijos - valstijas.

Pagrindinis apsisaugojimo nuo gripo būdas yra vakcina. Tačiau vakcina nuo šio gripo gali atsirasti tik po kelių mėnesių.

Atsižvelgiant į nepalankią epidemiologinę situaciją pasaulyje kiaulių gripo atžvilgiu žmonių tarpe, ir siekiant apriboti jo plitimą, vykstantiems į užsienio šalis, kuriose registruojami šios ligos atvejai, Lietuvos užkrečiamų ligų profilaktikos ir kontrolės centras rekomenduoja:

 • Laikytis asmens higienos reikalavimų - čiaudint, kosint ar nusivalius nosį, plauti rankas.
 • Gerai vėdinti patalpas.
 • Vengti patalpų, kuriose yra daug žmonių ir kurios blogai vėdinamos.
 • Turėti nosines ir jas tinkamai naudoti.
 • Gerai maitintis, mankštintis, ilsėtis, nerūkyti.
 • Apsaugoti vaikus nuo galimo apsikrėtimo:
  • gerai valyti žaislus,
  • uždengti burną čiaudint ir kosint,
  • švariai plauti rankas,
  • rankoms plauti naudoti skystą muilą ir vienkartinius rankšluosčius.

    Reikalui esant naudoti asmens apsaugos priemones.

Grįžus iš kelionės ir pajutus ūmius ligos simptomus, konstatuojant galimai turėtą 10 dienų laikotarpyje kontaktą, su galimu ar patvirtintu A(H1N1) gripo atveju šiose šalyse, kreiptis medicininės pagalbos į asmens sveikatos priežiūros įstaigas.

Kadangi infekcija plinta oro lašiniu keliu, vietose, kur sergamumas didelis, gali padėti specialios kaukės. Profilaktiškai galima vartoti ir antivirusinius vaistus - po kontakto su užsikrėtusiu žmogumi skiriamas penkių dienų profilaktinis kursas.


Visuomenės sveikatos specialistė Agnė Dvylaitytė


Atgal

Mūsų draugai