• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Užkrečiamų ligų profilaktika

2010.10.05
Erkių platinamos ligos temdo grybų sezono džiaugsmą

Rudenį Lietuvos miškai knibžda grybautojų – vieniems tai smagus laisvalaikio praleidimo būdas, kitiems – ir darbas. Tačiau džiaugsmą radus daug miško gėrybių gali užtemdyti grybautojų tykančios erkės. Nereikėtų vadovautis mitu, kad rudenį erkės nebeaktyvios – iš tiesų iki pat šalnų iš miško galima grįžti ne tik su grybais, bet ir su erkiniu encefalitu.

Šių metų pirmojo pusmečio duomenimis, Lietuvoje užfiksuota 160 erkinio encefalito ir 878 Laimo ligos atvejai. Skaičiai baugina, kadangi ligos atvejų daugėja – pernai erkiniu encefalitu susirgo 129 žmonės, Laimo liga – 893.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos gydytojos epidemiologės Daivos Razmuvienės teigimu, Lietuvoje erkių pernešamos ligos yra rimta problema. „Laimo liga yra išgydoma antibiotikais, tačiau erkinio encefalito pasekmės gali būti jaučiamos visą likusį gyvenimą. Vienintelė paguoda, kad erkinio encefalito galima išvengti laiku nuo jo pasiskiepijus“, – sakė gydytoja.

Skiepytis nuo erkinio encefalito galima ištisus metus. Deja, dažniausiai apie skiepus susimąstoma per vėlai – kai erkė jau įsisiurbė arba tada, kai už lango – vasara ir kasdien leidžiame laiką gamtoje. Žinoma, skiepytis galima ir pavasarį, tačiau reikia nepamiršti, kad skiepas nepradės veikti iškart - imunitetui susidaryti reikia laiko. Tad geriausiai būtų pasiskiepyti šaltuoju metų laiku, kad atšilus orams būtų galima mėgautis poilsiu gamtoje be erkinio encefalito baimės.

Daugelis žmonių vis dar mano, kad erkiniu encefalitu gali užsikrėsi tik užkietėję turistai ar žmonės, praleidžiantys daug laiko miškuose. Iš tiesų erkių pernešamomis ligomis galima užsikrėsti ir miško aikštelėse, miestų parkuose ar mažame žolės plote prie namų. Medikai prisimena ne vieną atvejį, kai žmonės susirgo erkiniu encefalitu ar Laimo liga, o erkės net nepastebėjo – arba ji iškrito pati, arba žmogus užsikrėtė šia liga kitu būdu – išgėrė užkrėsto nevirinto ožkos pieno.

Kontaktinis asmuo:

Silvija Ramanauskienė

Švietimo ir komunikacijos skyrius

www.ulac.ltAtgal

Mūsų draugai