• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2017.09.14
Minint pirmosios pagalbos mėnesį - Pirmosios pagalbos teikimas kūdikiams ir vaikams

Pirmosios pagalbos mėnuo

Lietuvos Raudonasis Kryžius, remdamasis pasaulinio Raudonojo Kryžiaus judėjimo praktika, pirmosios pagalbos mokymus rekomenduoja kartoti kartą per metus.

Raudonojo Kryžiaus judėjimas visame pasaulyje rugsėjo mėnesį mini pirmosios pagalbos dieną ir šiemet kviečia atsakingas įmones ir organizacijas pasirūpinti savo darbuotojais ir jų saugumu darbo vietoje. Taip pat visus norinčius raginama susipažinti su pirmosios pagalbos teikimo technika išklausant pirmosios pagalbos mokymus, įskaitant ir tėvelius auginančius mažamečius vaikus. 

0_616.jpg

Pirmosios pagalbos teikimas naujagimiams ir vaikams

Labai nemalonu manyti, kad dauguma žmonių nelaimės atveju nesugebėtų suteikti pirmosios pagalbos, o ką kalbėti kai su nelaime susiduriame savo artimoje aplinkoje. Ypatingai atsargūs turėtų būti mažamečių vaikų tėveliai. Vienas tyrimas Jungtinėje Karalystėje parodė, kad dauguma vaikus auginančių tėvų nežinotų kaip padėti ir kokių priemonių reiktų imtis jei jų vaikas užspringtų, ir tik 24 proc. tyrime dalyvavusių tėvų nurodė, kad jie turi žinių ir įgūdžių teikiant pirmąją pagalbą.

Kiekvienas tėtis ir mama, auginantis vaiku, žino, kad neskaitant pačių geriausių ketinimų, maži vaikučiai visada čiumpa į rankutes mažus daiktus ir kiša juos į burną. Tracey Taylor – Didžiosios Britanijos Raudonojo Kryžiaus pirmosios pagalbos instruktorė teigia, - kad tėvai turėtų būti ypač atsargūs su mažais žaislais, kuriuos galima lengvai nuryti ar jie gali užblokuoti kvėpavimo takus, taip pat reikėtų atkreipti dėmesį i tam tikrus lipnius maisto produktus kaip pica, duona, ar kietus maisto produktus kaip vaisiai ar daržovės.

Iki dviejų metų esantys mažyliai yra ypatingos rizikos grupėje, ypatingai tie, kuriems dygsta dantukai. „Vaikučiai yra labai smalsūs ir visada skuba pažinti aplinką imdami įvaisius daiktus ir kišdami juos i burnytę – tvirtina Didžiosios Britanijos raudonojo kryžiaus vadovė Joe Mulligan, - nei vienas iš tėvų nenorėtų atsidurti situacijoje kai tavo vaikas pradeda dusti, o tu nežinai ką daryti“.

Išgelbėti kūdikiui ar vaikui gyvybę gali būti paprasta, tereikia sudalyvauti ir išklausyti pirmosios pagalbos mokymus ar bent pažiūrėti kelis pamokančius video Youtube kanale – bet vienas trečdalis tėvų, auginančių vaikus iki dviejų metų nėra niekada to darę Joe Mulligan paaiškino – kad jei tėveliai žinotų bent elementarius pirmosios pagalbos teikimo principus, jiems būtų daug lengviau susidoroti su nelaimėmis ir susižeidimais namų aplinkoje.

Video – pirmosios pagalbos teikimas užspringus kūdikiui.

Jei kūdikis negali kosėti, negali įkvėpti, neverkia ir nesigirdi jokių gerklinių garsų, įtariamas visiškas užspringimas tada reikia:

Prilaikant kūdikio galvytę jis paguldomas veidu žemyn ant rankos dilbio arba kelies, kūdikio galvytę pakreipti žemyn, kad svetimkūnis lengviau pasišalintų, kita plaštaka stiprokai suduodama 5 kartus į tarpumentę. Šie smūgiai turėtų sukelti vibraciją kvėpavimo takuose ir oro spaudimas išstums svetimkūnį. 

Pirmosios pagalbos instruktoriai taip pat pažymi, kad tėvams gali būti nelengva užduotis stipriai suduoti savo vaikui, ypatingai jei jam mažiaus nei šeši mėnesiai, bet jūs privalote prisiminti, kad jei jie nekvėpuoja, jūs privalote svetimkūnį pašalinti kaip galima greičiau, norint išvengti liūdnų pasekmių.

Jei svetimkūnis nepašalinamas, prilaikant galvą, kūdikis atverčiamas ir atliekami 5 krūtinės ląstos paspaudimai. Tai turėtų suveikti kaip dirbtinio kosėjimo sukėlimas.

Jei jūsų vaikas vyresnis nei metai, jam atliekama tokia pati gaivinimo metodika, vaiką sėdėdami pasiguldykite pilvu ant kelių, stuktelėkite į nugarą 5 kartus tarp menčių arba atlikti Haimlicho manevrą - vaikas apkabinamas iš už nugaros, vienos rankos kumštis suimamas kita ranka, dedamas ant pilvo aukščiau virš bambos per 2 cm ir 5 kartus spaudžiama stipriai stuburo link į viršų. 

Jei nei viena technikų neveikia, specialistai pataria skubia kviesti greitąja medicinos pagalbą ir toliau tęsti gaivinimą pagal nurodytą schemą kol atvyks greitosios personalas.

Video – pirmosios pagalbos teikimas užspringus vaikui.

Pirmosios pagalbos teikimas nudegimo atveju

Vienas dažniausių priežasčių dėl kuriu tėvai kreipiasi į priėmimo skyrius - tai nudegimai. Todėl tėvams rekomenduojama būti susipažinus su pirmosios pagalbos teikimu nudegimų atveju, nes kaip pirmasis dalyvaujantys padedant vaikui nudegus, tu turėsi didžiausią įtaką tolimesnei įvykio eigai, bei nudegimo pasekmėms.
Natūralu, nudegusią vietą pakišti po šaltu tekančiu vandeniu ir palaikyti ją kelias minutes. Kai žaizda truputį atvėsinama ant jos dedamas sterilus pritraukiamasis tvarstis, norint išvengti infekcijos. Pritraukiamieji tvarsčiai dažnai vaikus apsaugo nuo skausmo, nes tvarstis nepraleidžia oro, kuris ir sukelia skausmą nudegimo srityje. Bet kokiu nudegimų atveju reikia kreiptis į ligoninės priimamąjį.

Video - pirmosios pagalbos teikimas nudegimo atveju.

Pirmoji pagalba ištikus karščio priepuoliui

Maži kūdikėliai ir vaikai negali reguliuoti savo temperatūrų, todėl kai ši pasidaro per aukšta vaiką gali ištikti karščio priepuolis. Dažiausi to požymiai labai karšta vaiko oda, akys sukamos atgal, taip pat jie gali pasireikšti traukuliai, jie gali be paliovos rankas spausti į kumščius arba laikas nuo laiko išriesti nugarą lanku.

Geriausias būdas yra kiek įmanoma greičiau padėti vaikui atvėsti, t. y. , kiek įmanoma daugiau jį nurengti, praverti langą. Specialistai pataria jokiui būdu nenaudoti šaltų šlapių antklodžių, nes tai vaikui gali sukelti šoką. Kai kambario temperatūra atvėsta natūraliai – natūraliai krenta ir vaiko temperatūra.

Kai priepuolis praeis, paguldykite vaiką ant šono, leiskite jam pailsėti saugioje pozoje.

Tuomet galite vaikui duoti jums žinomų vaistų, toliau palaikant žemesnę temperatūrą patalpoje, taip pat labai svarbu duoti vaikui pakankamai skysčių.

Jei vaiko temperatūra nukrito į medikus kreiptis nerekomenduojama, tačiau jei jaučiatės nesaugus visada galite kreiptis į priėmimo punktus ar skambinti savo šeimos gydytojui dėl patarimo.

Pirmoji pagalba susitrenkus galvą

Kai jūsų mažieji mokosi ropoti ar vaikščioti yra visiškai natūralu, kad vienu ar kitu metu jis susitrenks galvytę. Dauguma tokių atveju lengvai išgydomi apkabinimu ar ko nors šalto uždėjimu sumušimo srityje. Tačiau reikėtų stebėti jei jie nesusižalojo i rimtai, o dažniausiai tai pasireiškia - vaikas pradėjo vemti, tapo lėtesnis, vangesnis– tai gali skambėti labai neaiškiai, bet tėvai pirmieji kurie gali identifikuos pokyčius vaiko elgesyje. Jei šie pokyčiai nepraeina ar darosi vis sunkesni būtina skubiai kreiptis į skubios pagalbos skyrių. 

Pirma pagalba apsinuodijimų atveju

Skalbimo kapsulės, vaistai ar valymo priemonės... – jei jūsų vaikas prarijo priemonę, kuri yra toksiška bet kokiu atveju turite skubiai kreiptis i medikus. Jūs medicinos personalui turite pranešti kas įvyko, nes jie jums gali tiksliai nurodyti ką turite daryti.

Specialistai pataria jokiu būdu nebandykite sukelti vaikui vėmimo, tai gali tik dar labiau pabloginti situaciją, sužaloti vaiko gerklę ar rijimo takus. Geriau palaukti kol vaikas atsidurs ligoninėje ir jam bus suteikta profesionali medikų pagalba.

Daugiau apie vaikų apsinuodijus rasite čia.

Pagal Lietuvos ir užsienio spaudą parengė visuomenės sveikatos specialistė Indrė Biemolt


Atgal

Mūsų draugai