• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2010.01.18
Gimdos kaklelio vėžys

Daugiau nei 90 proc. gimdos kaklelio vėžiu susirgusių moterų būna užsikrėtusios žmogaus papilomos virusu (ŽPV). Lytiniai ŽPV tipai perduodami ne tik lytinės sueities metu, bet ir liečiantis tarpvietės odai. Nustatyta apie 150 ŽPV tipų, kurių poveikis skiriasi (pvz., vieni sukelia karpas), 15 jų įtakoja ląstelių pakitimus, dėl kurių išsivysto gimdos kaklelio vėžys. 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 bei 68 tipo virusai yra laikomi didelės kancerogeninės rizikos. Apie 70 proc. vėžio atvejų lemia ŽPV 16 ir 18, o kartu su ŽPV 45, 31 ir 33 tipais – net 83 proc.

ŽPV yra labai paplitęs, dauguma suaugusių perserga šia infekcija be jokių požymių ir nežino sirgę. Tiek ŽPV užkratas, tiek ląstelių pakitimai nesukelia nieko atkreipiančio dėmesį. ŽPV anksčiau ar vėliau gyvenime užsikrečia 80 proc. žmonių, iki 50 proc. atvejų – onkogeniniais tipais. 90 proc. infekuotų žmonių patiria „savaiminį išsivalymą" maždaug per 3 metus – tai reiškia, kad organizmas pats kovoja su šia infekcija. Deja, 10 proc. atvejų ŽPV nepašalinamas iš organizmo.

Statistika

Kasmet pasaulyje diagnozuojama apie 450 tūkst. naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Sergamumas gimdos kaklelio vėžiu priklauso nuo regiono. Rytų Europos šalyse sergamumas gimdos kaklelio vėžiu 2-5 kartus didesnis, negu ES. Šiuos skirtumus sąlygoja gimdos kaklelio vėžio prevencijos programų buvimas arba jų trūkumas.

2008 m. Šakių rajone sergamumas gimdos kaklelio vėžiu 1000-čiui moterų buvo 1,27 (2007 – 0,99), Lietuvoje – 1,37 (2007 – 1,29). 2008 metais didžiausias sergamumas gimdos kaklelio vėžiu buvo Jurbarko rajone (2,72 sergančios 1000-čiui moterų), mažiausias – Neringoje (0,59).

image002_1.gif

Moterų, sergančių gimdos kaklelio piktybiniais navikais, skaičius 1000 mot. 2001 – 2008 m. Šakių rajone ir Lietuvoje

Šakių rajone dauguma sergančiųjų gimdos kaklelio vėžiu gyvena mieste, Lietuvos mastu miestai ir kaimai pasiskirstę apylygiai.

image004_1.gif

Miesto ir kaimo gyventojų, sergančių gimdos kaklelio piktybiniais navikais, skaičius 1000 mot. Šakių rajone ir Lietuvoje, 2008 m.

Dažniausiai gimdos kaklelio vėžiu tiek Lietuvoje, tiek mūsų rajone serga 45 – 64 m. amžiaus moterys (2007 m. Šakių rajone jos sudarė 59 proc. visų sergančiųjų, 2008 m. – 46 poc.).

image006.gif image008.gif

Skirtingo amžiaus Šakių rajono moterų, sergančių gimdos kaklelio piktybiniais navikais, skaičius 1000 mot. (2007 ir 2008 m.)

Rizikos veiksniai

Yra nustatyti tam tikri rizikos veiksniai, kurie padidina tikimybę, kad gimdos kaklelio ląstelės pakis ar taps vėžinėmis. Dažniausiai gimdos kaklelio vėžys išsivysto, kai kartu veikia du ar daugiau rizikos veiksnių.

Žmogaus papilomos virusas. Vienas svarbiausių gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnių yra ŽPV infekcija gimdos kaklelyje. Nuo 90 iki 100 proc. moterų, sergančių gimdos kaklelio vėžiu, yra infekuotos ŽPV, o iš sveikų moterų šią infekciją gimdos kaklelyje turi tik 5–20 proc. Jaunų, 20–25 m. amžiaus lytiškai aktyvių moterų infekuotumas ŽPV svyruoja nuo 20 iki 80 procentų. Gimdos kaklelio vėžio rizika didėja, daugėjant lytinių partnerių skaičiui, nes didėja užsikrėtimo ŽPV tikimybė, taip pat jei lytiniai santykiai pradedami esant jauno (iki 18 metų) amžiaus. Kuo anksčiau moteris pradeda lytinį gyvenimą, tuo daugiau lytinių partnerių ji sutinka, tad dažniau gali būti užsikrėtusi ŽPV. Gimdos kaklelio vėžio profilaktikai didelės reikšmės turi taisyklinga lytinio gyvenimo higiena.

Kontraceptikai. Rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu didėja, jei moteris ilgą laiką vartoja oralinius kontraceptikus ir dažnai keičia lytinius partnerius. Oralinių kontraceptikų vartojimas trumpiau nei 5 metus nėra siejamas su vėžio rizika, tačiau jei kontraceptikai vartojami ilgesnį laiką, ypač ilgiau kaip 10 metų, ši rizika didėja iki 5 kartų.

Gimdymas. Yra sąsaja tarp gimdymų skaičiaus ir rizikos gimdos kaklelio vėžiui atsirasti. Gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksniai lengviau ir greičiau pažeidžia tą vietą, kur gimdymo metu buvo pažeistas gimdos kaklelis. ŽPV infekuotos moterys, kurios turėjo septynis ar daugiau nėštumų, turi 4 kartus didesnę riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu negu ŽPV infekuotos ir negimdžiusios moterys. Padidėjusi gimdos kaklelio vėžio rizika siejama ir su nėštumo nutraukimais.

Rūkymas. Rūkymas veikia kaip nepriklausomas gimdos kaklelio vėžio rizikos veiksnys. Rūkant cigaretes, įkvėptų tabako dūmų metabolitai per kraują patenka į gimdos kaklelio gleivinės išskyras ir gali tiesiogiai veikti gleivinę. ŽPV infekuotos moterys, kurios nors kartą bandė rūkyti, turi du kartus didesnę riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Nustojusioms rūkyti moterims dažnai išnyksta ir pažeidimai, kurie buvo nustatyti gimdos kaklelyje.

Amžius. Vyresnių kaip 60 metų amžiaus moterų rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu padidėjusi, nes jos rečiau kreipiasi į gydytoją, rečiau dalyvauja vykdomose profilaktinėse programose.

Socialinės, ekonominės sąlygos. Žemesnių socialinių sluoksnių moterys serga 3 kartus dažniau nei priklausančios aukštesniems sluoksniams. Išsilavinimas taip pat turi įtakos - mažiau išsilavinusios moterys anksčiau pradeda lytinį gyvenimą ir daugiau gimdo, tad ir rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu didesnė. Padidėjusią riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu turi kai kurios tautinės mažumos, tai lemia istoriškai susiklosčiusiomis socialinės-ekonominės sąlygos.

Kitos infekcinės ligos. Moterų, kurių gimdos kaklelis yra infekuotos ne tik ŽPV, bet ir Herpes simplex 2 tipo virusu ar Clamydia trachomatis, rizika susirgti gimdos kaklelio vėžiu padidėjusi.

Mityba. Manoma, kad vitaminas A ir jo dariniai stabdo su ŽPV susijusią gimdos kaklelio proliferaciją (nenormalų audinio vešėjimą). Mažas karotinų kiekis didina gimdos kaklelio vėžio riziką, palaiko ŽPV infekcijos buvimą organizme. Vitaminas E stimuliuoja ląstelinį imunitetą, tačiau tu pačiu jis palaiko ŽPV infekcijos buvimą organizme. Mažas folatų kiekis palengvina ŽPV integraciją į ląstelės genomą.

Profilaktika

Barjerinės kontraceptinės priemonės. Prezervatyvai neleidžia lytiniu keliu plintančioms infekcijoms patekti į gimdos kaklelį. Be to, savo sudėtyje barjerinės kontraceptinės priemonės jos turi įvairių spermicidų, pasižyminčių priešvirusiniu poveikiu.

Gimdos kaklelio vėžio patikra. Kol kas efektyviausias gimdos kaklelio vėžio prevencijos būdas – anksti nustatyti ir gydyti ikivėžinius pakitimus. Nustačius ir pašalinus ikivėžines būkles, užkertamas kelias vėžiui atsirasti bei vystytis.

Lietuvos Sveikatos Ministerijos įsakymu nuo 2004 m. liepos 16d. pradėta gimdos kaklelio vėžio patikros programa. Šios programos tikslas yra informuoti Lietuvos moteris apie gimdos kaklelio vėžio patikros naudą, pakviesti atvykti į gydymo įstaigą tyrimo atlikimui bei gautų rezultatų įvertinti, jei reikia, nukreipti savalaikiam ligos gydymui.

Pagrindinis patikros metodas – onkocitologinis tepinėlis nuo gimdos kaklelio (Pap testas). Tyrimas neskausmingas, tinkamiausias laikas jį atlikti yra 10-20 menstruacinio ciklo diena, ji neatliekamas menstruacijų metu. 24 val. prieš Pap testą moteris neturi naudoti tamponų, intravagininių preparatų, vengti lytinių santykių ir neplauti makšties. Nesant pakitimų tyrime, Pap testas kartojamas po trijų metų. Esant nenormaliam tyrimui, moteris siunčiama pas specialistą.

Vakcina. Naujausia profilaktikos priemonė, apsauganti moteris nuo žmogaus papilomos viruso infekcijos poveikio, tuo pačiu ir sumažinanti riziką susirgti gimdos kaklelio vėžiu, yra vakcina. Profilaktinės vakcinos skirstomos į monovalentes (nuo 16 tipo ŽPV, eksperimentinės), bivalentes (nuo 16 ir 18 tipo), keturvalentes (nuo 6, 11, 16, 18 tipų), oktavovalentes (pradėti klinikiniai tyrimai, galėtų apsaugoti beveik nuo 90 proc. vėžio atvejų). Šiuo metu vartojamos dvi vakcinos – dvivalentė ir keturvalentė.

Vakcina sušvirkščiama į raumenis – 3 injekcijos kas 6 mėnesius. Įprastinis skiepijimas trimis keturvalentės ŽPV vakcinos dozėmis rekomenduojamas 12 metų amžiaus mergaitėms, bet galima pradėti ir nuo 9 m. Merginos turi būti paskiepytos prieš jų pirmąjį lytinį kontaktą – tada jos dar nebus susidūrusios su ŽPV.


Visuomenės sveikatos specialistė Agnė Dvylaitytė


Atgal

Mūsų draugai