• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Sveikos gyvensenos propagavimas

2015.05.07
Gegužės 10-oji - Judėjimo sveikatos labui diena

Sveikata didžiąja dalimi priklauso nuo paties žmogaus, nes sveikatą bei gyvenimo trukmę lemia: 

• gyvenimo būdas ir paties žmogaus elgesys – apie 50 proc., 
• gyvenamoji aplinka – apie 20 proc., 
• paveldimumas – apie 20 proc., 
• medicinos pagalbos – tik apie 10 proc. 

Išvengti ligos yra naudingiau tiek pačiam žmogui, tiek visuomenei.
Akademiko A.Bergo duomenimis, prieš šimtą metų fizinis darbas sudarė 94-96 proc. viso žmogaus darbo, o dabar tik 1proc. Vykstantys reikšmingi ekonominiai ir socialiniai pokyčiai smarkiai apribojo žmogaus fizinį aktyvumą, padidino psichomotorikos lavinimo ir protinės veiklos reikalavimus, sukėlė psichinę įtampą. 

Judėti reikia, kad būtume sveiki ir darbingi. Žmogus turi suprasti, kad jis tobulėja dirbdamas, kurdamas, aktyviai veikdamas, kad nuo nejudraus gyvenimo būdo blogėja sveikata arba rimtai susergama. 

Dabar daug žmonių gyvena nepakankamo fizinio aktyvumo sąlygomis. Daugeliui darbo vietų taip pat nereikia fizinės jėgos ir ištvermės. 

Sėdimas ir kitoks nejudrus darbas apsunkina kvėpavimo organų darbą ir kraujo apytaką, ypač dubens ir apatinių galūnių srityje. Dėl lėtos kraujo apytakos negaudami pakankamai maisto medžiagų, vidaus organai neatlieka visų savo funkcijų. Dėl to tokių profesijų žmonės dažnai serga, ypač kvėpavimo bei širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, tampa mažai darbingi, ieško įvairių organizmą stimuliuojančių ir atsipalaidavimo priemonių, kurios dažniausiai alina organizmą (rūkymas, alkoholiniai gėrimai, nesaikingai vartojama kava ir netgi narkotikai). 

Žmogus neturi laiko kasdien būti gamtoje ir, prarasdamas ryšį su ja, praranda gyvasties, veiklios gyvybinės energijos, kūno ir dvasios žvalumą skatinantį šaltinį. Gamta teikia žmogui ne tik fizinę stiprybę, malonumą, gerą nuotaiką, bet ir psichinę iškrovą bei dvasinę atgaivą po įtempto protinio darbo, priverstinės statinės būsenos. Pavasarį, atbudus gamtai, savotiškai kartu su ja atgimsta ir žmogus. Jį vitališkai traukia atbudusi gamta, gaivus oras judesių laisvė. Vaikui tuo labiau gyvybiškai reikalingas sąlytis su gamta jos gydomasis ir sveikatinamasis poveikis, teikiantis kūnui ir protui poilsį, atsipalaidavimą, fizinės ir dvasinės stiprybės. 

Nejudriai gyvenant sulėtėja medžiagų apykaita, organizmas mažai sunaudoja kalorijų. Jei žmogus sočiai valgo, vartoja riebų maistą, dažnai padidėja jo kūno masė. Antsvoris yra žalingas žmogaus sveikatai. 

Norint džiaugtis gyvenimu, reikia fiziškai lavintis, judėti, rasti jėgų ir valios fiziškai tobulintis. 
Gamta ne visada atleidžia už fizinį tingumą, pasyvumą ar neveiklumą. 

PSO rekomenduoja: 
• Ne mažiau kaip 30 min. vidutinio intensyvumo fizinio krūvio 5 kartus per savaitę; 
• Ne mažiau kaip 20 min. didelio intensyvumo fizinio krūvio 3 kartus per savaitę, 

Nes judėjimas: 
  • Mažina tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis; 
  • Mažina aterosklerozės riziką, 
  • Gerina audinių tolerancija gliukozei – veikia kaip II tipo cukrinio diabeto profilaktinė priemonė, 
  • Saugo nuo nutukimo, 
  • Stabdo kaulų retėjimo procesą, 
  • Silpnina psichologinio streso poveikį, 
  • Mažina tikimybę susirgti kai kuriomis onkologinėmis ligomis – storosios žarnos, krūties vėžiu, 
  • Stimuliuoja imuninę sistemą, 
  • Palaiko raumenų tonusą, jėgą ir ištvermę, sąnarių, sausgyslių ir raiščių elastingumą, didina sąnarių paslankumą.
VOROBJOVO GIMNASTIKA LIEKNĖJIMUI
Vorobjovo gimnastika buvo labai populiari tarybiniais laikais. Šiais laikas ji labai tiks tiems, kurie dirba sėdimą darbą. Jei šią gimnastiką praktikuosite kiekvieną valandą, tai neteksite 15% kcal. Šios gimnastikos pratimai nereikalauja ypatingų sąlygų: užsiiminėti galima pakeliui į darbą, tiesiog darbe ar atitrūkus kelioms minutėms buityje. Kiekvieną valandą skirkite 6 minutes ir jau rezultatą matysite po kelių dienų. Sunkiausios bus pirmos trys dienos, nes reikia kiekvieną valandą dėti pastangas ir versti save daryti pratimus. Tačiau po to jūs pasitempsite ir tai atlikti jau bus nesudėtinga. Kiek ilgai atlikti pratimus? Tiek kiek jūs turėsite jėgų ir valios! 

1416206055g4n8k.jpg
Pratimai:
1. Nugara tiesi, kojos suglaustos kartu. Kojos pilnai liečia žemę. Kelkite ir nuleiskite pėdas nekeliant kulnų nuo žemės – 40 kartų. 
2. Dabar kelkite ir nuleiskite kulnus- 40 kartų.
3. Šį pratimą galima atlikti stovint, sėdint ir netgi einant: įtempkite ir atpalaiduokite sėdynės raumenis- 40 kartų.
4. Iškvepiant lėtai įtempkite pilvo raumenis, įkvepiant grįžkite į pradinę padėtį- 15 kartų. Tai puiki treniruotė pilvo raumenims.
5. Stovint arba sėdint treniruokite nugaros raumenis. Nugara tiesi, pritraukit mentes prie stuburo- 40 kartų, tačiau sekite, kad pečiai nejudėtų. 
6. Pečių lygyje ištieskite rankas į skirtingas puses. Nugara tiesi. Pirštus sugniaužkite į kumščius ir atpalaiduokite- 40 kartų. Šis pratimas leis pailsėti nugaros raumenims ir pramankštinti pirštus.
7. Ritmingi galvos pasukimai į kairę ir į dešinę- 40 kartų.
8. Smakro tempimas į priekį- 40 kartų. Šis pratimas pagerins veido kontūrus ir sumažins dvigubo pagurklio rizikos atsiradimą. 
Ši gimnastika visame pasaulyje neturi analogų. Šių pratimų kompleksas leidžia atsipalaiduoti ir yra kaip profilaktikos priemonė prieš daugelį rimtų problemų: regėjimo blogėjimą, atminties silpnėjimą, migreną ir netgi prieš polinkį viršsvoriui. 

Visuomenės sveikatos specialistė Jurgita Kairytė- Daniūnienė


Atgal

Mūsų draugai