• 8 345 52 345
 • info@sakiaivsb.lt

Sveikos gyvensenos propagavimas

2016.03.09
Kovo 10-oji – Pasaulinė inkstų diena

Kiekvienais metais kovo mėnesį yra minima Pasaulinė inkstų diena.000_1.jpg Šia diena yra siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į gyvybiškai svarbų organą – inkstus ir jų ligas. Šiais metais inkstų diena skirta lėtinėms inkstų ligoms vyresniame amžiuje.
Inkstų ligos diagnozuojamos vėlai, statistika skelbia, kad inkstų ligos paliečia 1 iš 10 suaugusių žmonių. Viena iš dažniausiai pasitaikančių šio organo ligų – inkstų funkcijos nepakankamumas. Šios ligos požymiai – nuovargis, apetito stoka, dusulys, sunkiai kontroliuojamas arterinis kraujospūdis, širdies ritmo sutrikimas. Sergantiems galutinės stadijos inkstų nepakankamumu, kai savi inkstai nebesugeba atlikti visų savo funkcijų, yra atliekamos dializės procedūros. Gydytojų konsiliumui nusprendus, ligonis yra įrašomas į transplantacijos laukiančiųjų sąrašą. Vidutiniškai inksto donoro laukiama apie 2 metus.

Ar žinote, kad:
 • Inkstai yra porinis organas t.y. pas žmogų jie yra du, forma primena pupeles.
 • Inkstai yra pilvo ertmėje, prisiglaudę prie užpakalinės pilvo sienos ir stuburo.
 • Inkstai yra labai svarbus organas, kuris reguliuoja vandens ir druskų kiekį organizme, bei išvalo kraują nuo kenksmingų medžiagų, pašalindamas jas sušlapimu. Kiekvieną dieną jūsų inkstai išfiltruoja ir išvalo apie 200 litrų kraujo.
Inkstai – ne tik filtras, jie gamina kai kurias medžiagas, vadinamas hormonais:
 • eritropoetiną, reikalingą kraujo gamybai;
 • aktyvų vitaminą D3 – kad organizmas pasisavintų kalcį ir
 •  kaulai būtų sveiki;
 • reniną, kuris reguliuoja kraujo spaudimą.
Ar Jūsų inkstai SVEIKI?
Jūs turite sunerimti, jei:                      000_2.jpg
 • sergate cukriniu diabetu;
 • turite aukštą kraujo spaudimą;
 • Jūsų šeimoje yra/buvo sergančių cukriniu diabetu, hipertenzija ar inkstų ligomis;
 • turite viršsvorį.
Jei Jūs patenkate nors į vieną rizikos grupę – turite kreiptis į savo šeimos gydytoją ar gydytoją nefrologą, kad įvertintų Jūsų inkstų būklę. Inkstų ligos paprastai progresuoja „tyliai“, nes žmogus dažniausiai nejaučia skausmo. Tai pavojinga, todėl neretai liga diagnozuojama jau kaip „toli pažengusi“, ir kelio atgal jau nėra.
Jei inkstų funkcija sutrinka, tai rodo kraujo ir šlapimo tyrimai bei inkstų rengenograma.

Jei nustatytas lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas (LIFN), tai galimas gydymas tik:
 • dieta;
 • dializės procedūromis;
 • inksto transplantacija. 
Faktai 
 • Pasaulyje daugiau nei 1,5 mlj žmonių yra dializuojami arba gyvena su transplantuotu inkstu. Per sekančius 10 m. jų skaičius padvigubės. Jų gydymo išlaidos sieks 1 trilijoną (1000 mlrd.) JAV dolerių. 
 • Išsivysčiusiose šalyse 0,1% populiacijos serga galutinės, negrįžtamos stadijos inkstų nepakankamumu. Jų gydymui išleidžiama 1% sveikatos priežiūros biudžeto. 
 • Vidutiniškai kas dešimtas suaugęs žmogus serga lengvesnės ar sunkesnės formos lėtine inkstų liga, kuri negydoma sukelia lėtinį inkstų nepakankamumą. 
 • Lėtinių inkstų ligų paplitimas susijęs su socialinėmis-ekonominėmis sąlygomis. Žemesnį išsilavinimą ir mažesnes pajamas turintys žmonės dažniau serga inkstų nepakankamumu. Švedijos mokslininkų duomenimis, lėtinių inkstų ligų rizika 30% didesnė tiems, kurie mokėsi 9 ar mažiau metų mokykloje, lyginant su turinčiais universitetinį išsilavinimą. 
 • Dažniausios priežastys, sukeliančios inkstų pažeidimą ir lėtinį inkstų nepakankamumą, yra aukštas kraujospūdis ir cukrinis diabetas. Kas trečiam sergančiam diabetu išsivysto inkstų pažeidimas. Kasmet 9,9% padaugėja galutinio inksto nepakankamumo atvejų dėl diabetinės nefropatijos, 2-5% sergančiųjų arterine hipertenzija per 10-15 m. išsivysto galutinis inkstų nepakankamumas. 
 • Lietuvoje per paskutinį dešimtmetį beveik 6 kartus padidėjo dializuojamų ligonių skaičius. Dabar jų yra apie1300. Apie 500 žmonių gyvena su persodintu inkstu. Lietuvos žmonės, išsivysčius galutinei, negrįžtamai inkstų nepakankamumo stadijai, gauna pilnavertę pagalbą. Bloga padėtis yra su ankstyva lėtinių inkstų ligų diagnostika ir prevencija. Apie 40 procentų pradedamų dializuoti ligonių nežinojo, kad sirgo lėtine inkstų liga, kuri negydoma sukėlė inkstų nepakankamumą. 
 • Lietuvos nefrologų vykdomo tyrimo duomenimis vidutiniškai 11% pirminės sveikatos priežiūros centrų pacientų turi didžiuosius lėtinės inkstų ligos rizikos veiksnius – tai aukštą kraujospūdį ir diabetą. Atlikus tyrimus pusei šių pacientų nustatytas lėtinis inkstų nepakankamumas, kurio jie patys nejuto. 
Pasaulinės inkstų dienos iniciatoriai yra Tarptautinė inkstų fondų federacija (International Federation of Kidney Foundations) ir Tarptautinė nefrologų draugija (International Society of Nephrology). Šios dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į lėtines inkstų ligas, kurios yra klastingos, nes dažniausiai yra nejuntamos ir pavojingos, nes sukelia inkstų nepakankamumą. Epidemiologinių tyrimų duomenimis vidutiniškai 5-11% suaugusiųjų populiacijos serga lėtine inkstų liga. Ja susirgus, dešimtimis kartų padidėja sergamumas bei mirtingumas dėl širdies-kraujagyslių ligų. Tyrimais įrodyta, kad anksti diagnozavus lėtinę inkstų ligą ir pradėjus inkstus apsaugantį gydymą (dieta, režimas, kraujospūdžio kontrolė ir kt.), galima sulėtinti inkstų nepakankamumo progresavimą ir apsaugoti nuo priešlaikinės mirties dėl širdies-kraujagyslių ligų. 
Lėtinei inkstų ligai diagnozuoti reikia tik dviejų paprastų tyrimų – tai šlapimo tyrimo ir kreatinino koncentracijos kraujyje. Iki šiol Lietuvoje šeimos gydytojas, kuris pirmasis turi įtarti ligą, neturi galimybės nemokamai atlikti serumo kreatinino tyrimo. Vadinasi, jis negali nei diagnozuoti inkstų nepakankamumo, nei teisingai dozuoti vaistus pagal inkstų funkciją. Mes, Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantacijos asociacija, tikimės, kad tai tik laikina situacija ir netolimoje ateityje bendromis pastangomis su SAM pasieksime, kad Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse, būtų laiku išaiškinamos lėtinės inkstų ligos, taikoma prevencija ir taip atitolinamos, ar net išvengiamos dializės.
Pasirūpinkite savo inkstų sveikata! Saugokite savo inkstukus!

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Zita Jurgutienė


Atgal

Mūsų draugai