• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Užkrečiamų ligų profilaktika

2015.04.20
Balandžio 20-24 d.- EUROPOS imunizacijos savaitė

Imunizacija – saugus ir ekonomiškas būdas apsaugoti žmones, 1_25.jpgypač kūdikius ir mažus vaikus nuo tam tikrų infekcinių ligų. Visos ES šalys turi savo skiepijimo planus, kuriuose rekomenduojama, kada reikėtų skiepyti vaikus. Deja, Europoje labai daug vaikų lieka nepaskiepyti ir dėl to gali susirgti gyvybei pavojingomis ligomis. Jei kūdikystėje ar pirmaisiais metais, jūsų vaikas negavo kokių nors vakcinų, pasinaudodami proga, prašykite gydytojo, kad būtų skirtos kompensacinės dozės. Niekada nevėlu skiepyti savo vaiką. Atsilikus nuo grafiko, nėra būtina kartoti visą imunizacijos programą nuo pradžios - atnaujinkite imunizaciją ten, kur sustojote. Tai padės apsaugoti jūsų vaiką. Prieš suteikiant leidimą naudoti, visi vaistai (įskaitant vakcinas) yra kruopščiai tikrinami, kol įsitikinama jų saugumu ir veiksmingumu. Netgi po licencijos patvirtinimo, vakcinų saugumas nuolatos stebimas.

5 pagrindinės priežastys kodėl reikia skiepyti vaikus
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai, visiems saugia vaikų aplinka besirūpinantiems tėveliams primena, kad pagrindinė priemonė apsaugoti vaiką nuo užkrečiamųjų ligų – skiepai.

1.Vakcinacija gali išgebėti gyvybę. Saugių ir veiksmingų vakcinų dėka vienos ligos, sąlygojančios rimtas komplikacijas ir mirtis pašalintos, kitos eliminuojamos (poliomielitas, tymai, raudonukė).

2.Vakcinos - saugios ir efektyvios. Vakcinos – vaistiniai preparatai, atitinkantys tarptautinius reikalavimus. Vakcinos, kaip ir visi kiti vaistai, registruojamos (leidžiama juos naudoti) tik įvertinus jų saugumą ir efektyvumą. Nepageidaujamos reakcijos dažniausiai lengvos ir savaime praeinančios, sunkios reakcijos pasitaiko ypatingai retai. Rizika susirgti vakcinomis valdoma liga - kur kas didesnė.

3.Vakcinacija apsaugo aplinkinius. Sumažėjus skiepijimo apimtims vis dažniau kyla užkrečiamųjų ligų protrūkiai. Dabar skiepijantis galima apsisaugoti nuo 28 ligų. Ne visi asmenys gali būti apsaugoti vakcinų pagalba: dėl medicininių kontraindikacijų, kūdikiai - per maži, kad būtų skiepijami (pvz. MMR). Atsižvelgiant į tai ir siekiant apsaugoti save ir aplinkinius labai svarbu skiepytis patiems ir skiepyti savo vaikus.

4.Vakcinacija taupo laiką ir pinigus. Susirgęs asmuo neina į darbą, perka vaistus, guli ligoninėje, slaugo namie susirgusį vaiką. Liga gali sukelti komplikacijas dėl kurių sveikimo procesas sunkėja, ilgėja. Skiepijimo programų esmė - asmens ir visuomenės apsauga.

5.Vakcinacija apsaugo ateities kartas. Skiepų dėka pasaulyje išnaikinti raupai, ES – poliomielitas, iki 2020 m. ES siekiama išnaikinti tymus ir raudonukę. Kai kurios vakcinomis valdomos ligos tapo itin retos, tai nulėmė ilgalaikiai skiepijimai. Ateityje, dėka skiepų, išnaikinus aplinkoje cirkuliuojančius sukėlėjus t.y. pašalinus ligą, nereikės nuo jos skiepyti vaikų, anūkų ir proanūkių.

Vykstate į tolimą, egzotišką kraštą?
Ar žinote, kaip tinkamai pasiruošti šiai kelionei? Pirmiausia turėtume pradėti nuo informacijos rinkimo apie tai, kokie skiepai vykstant į jūsų pasirinktą šalį yra rekomenduojami ar net privalomi. Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centras praneša, kad viena ekonomiškai efektyviausių profilaktikos priemonių yra skiepijimas. Be to, pažymima, kad profilaktika skiepijimu daug pigesnė nei gydymas tiek asmeniui, tiek visuomenei. Keliautojams siūloma ir imunoprofilaktika – tai galimybė išvengti užkrečiamųjų ligų keliaujant, ypač užsienio šalyse. Tam, kad įvertintų jūsų individualią susirgimo riziką, jus turi apžiūrėti gydytojas ir nustatyti, kokie skiepai ar kitos profilaktikos priemonės reikalingos, bei rekomenduoja apsaugos priemones, padėsiančias išvengti ligų. Vykstant į kai kurias šalis rekomenduojama pasiskiepyti nuo choleros, hepatito A, hepatito B, meningokokinės infekcijos, gripo, pneumokokinės infekcijos, pasiutligės, erkinio encefalito, japoniško encefalito, rotavirusinės infekcijos, vėjaraupių, vidurių šiltinės, žmogaus papiloma viruso infekcijos, geltonojo drugio. Taip pat turite atminti, kad keliautojams kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigas rekomenduojama iki kelionės likus 4–6 savaitėms, kadangi imunitetui susiformuoti po skiepo reikalingas tam tikras laikotarpis. Tačiau, jei iki kelionės liko mažiau laiko, vis tiek rekomenduojama kreiptis į gydytoją, nes kai kurie skiepai gali būti skiepijami ir likus mažiau laiko iki kelionės.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Loreta Zakarauskienė


Atgal

Mūsų draugai