• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Užkrečiamų ligų profilaktika

2017.09.28
Rugsėjo 28 - oji Pasaulinė kovos su pasiutlige diena

pas.jpgPasiutligė (lot. rabies) – tai ūminė žmonių ir gyvūnų virusinė centrinės nervų sistemos liga (encefalomielitas), kuri per 10 dienų nuo klinikinių simptomų pradžios baigiasi koma ir mirtimi.

Pasiutlige užsikrėtę gyvūnai visada nugaišta, nes pasiutligės virusai pažeidžia galvos ir stuburo smegenis. Pasikeičia pasiutlige sergančių gyvūnų elgsena. Naminiai gyvūnai gali būti sutrikę, susijaudinę ar agresyvūs. Laukiniai gyvūnai atklysta į gyvenvietes ir puola naminius gyvūnus bei žmones. Padidėja gyvūnų jautrumas šviesai, garsui ir lietimui. Pasiutlige sergantys gyvūnai dėl ryklės paralyžiaus seilėjasi. Pakinta gyvūnų eisena, atsiranda raumenų traukuliai, išsivysto raumenų silpnumas bei paralyžius. Pasikeičia gyvūnų balsas. 

Perdavimas įvyksta įkandus gyvūnui, taip pat užsikrėtusiam gyvūnui aplaižius pažeistą odą- virusas su seilėmis patenka į žaizdą. Ypač pavojingas įkandimas į veidą. Pasiutligės viruso perdavimo nuo žmogaus žmogui atvejai yra ypatingai reti. Ne visi žmonės apkandžioti pasiutusių gyvūnų suserga- tai priklauso nuo žmogaus imuniteto, nuo įkandimo vietos ir žaizdos pobūdžio bei kitų veiksnių. Patekęs į žmogaus organizmą, pirmiausia virusas pasidaugina aplinkiniuose raumenyse, o kai prisigamina pakankamas jų kiekis, tuomet sukėlėjas periferiniais nervais pasiekia galvos ir nugaros smegenis. Centrinėje nervų sistemoje pasiutligės virusai toliau dauginasi ir iš ten patenka į seiles. 

Lietuvoje pagrindiniai pasiutligės sukėlėjo platintojai yra rudosios lapės, usūriniai šunys ir kiaunės.

Jei turėjote kontaktą su galimai pasiutlige užsikrėtusiu gyvūnu:
  • Nedelsiant išplaukite žaizdą ar kontakto vietą vandeniu su muilu;
  • Esant galimybei, dezinfekuokite žaizdas, dezinfekcijai tinkamomis priemonėmis;
  • Kuo skubiau kreipkitės į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kad gydytojas įvertinęs situaciją ir galimą riziką, atliktų pasiutligės imunoprofilaktiką. 
Užsikrėtus pasiutlige, vienintelis būdas išgelbėti gyvybę yra pasiutligės vakcinos įskiepijimas.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis nuo pasiutligės miršta apie 55 000 žmonių kasmet, dažniausiai Afrikos, Azijos, Pietų Amerikos šalyse. Didelę grėsmę pasiutligė kelia ir Lietuvoje. Kiekvienais metais nuo gyvūnų nukenčia 5-6 tūkstančiai žmonių, iš jų daugiau kaip 50-60 procentų tenka skiepyti nuo pasiutligės.

Lietuvoje kasmet į medikus kreipiasi nuo 8000 iki 12000 asmenų, sužalotų pasiutusių ar įtariamai pasiutusių naminių ar laukinių gyvūnų. Didžiąją dalį žmonių apie 80 % sužaloja benamiai ir turintys šeimininkus šunys, o 20 % asmenų nukenčia nuo kitų naminių ar laukinių gyvūnų.

Pasiutligė - itin pavojinga mirtina virusinė - infekcija. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, nuo pasiutligė kasmet miršta daugiau nei 55 tūkst. žmonių, iš jų net 30 - 50 proc. sudaro vaikai iki 15 metų. Didžiausias sergamumas stebimas pietryčių Azijoje (ypatingai Indijoje) ir Afrikos žemyne. Lietuvoje registruojami tik pavieniai susirgimų atvejai, deja, jie visuomet mirtini. 

Parengė Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Jolita Gražinskienė


Atgal

Mūsų draugai