• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2014.06.12
BIRŽELIO 14 D. PASAULINĖ KRAUJO DONORŲ DIENA

Untitled_11.pngKasmet kraujo perpylimai ir kraujo komponentai išgelbsti milijonus gyvybių. 2005 m. 58-oje Pasaulio sveikatos asamblėjoje buvo nuspręsta kasmet, birželio 14 d., minėti Pasaulinę kraujo donorų dieną, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį ir skatinti savanorišką neatlygintiną kraujo donorystę. Kaip ir kasmet minint Pasaulinę kraujo donorų dieną pasirenkamas vis kitas akcentas ir šūkis. 2014 m. dienos šūkis – „Saugus kraujas motinų išsaugojimui“ („Safe blood for saving mothers“).
Kiekvieną dieną pasaulyje apie 800 moterų miršta dėl nėštumo ar gimdymo komplikacijų. Smarkus kraujavimas gimdymo metu ar po kūdikio gimimo yra pagrindinės mirtingumo, sergamumo ir ilgalaikio nedarbingumo priežastys. Ši diena skirta priminti visuomenei apie saugaus kraujo ir jo komponentų poreikį, siekiant išsaugoti gimdyves. Visuomenės sveikatos biuras ragina nelikti abejingais ir tapti kraujo donorais. Prisijunkime prie aplinkinių sveikatos ir gyvybių išsaugojimo ne tik Pasaulinę kraujo donorų dieną. Dovanokime kraujo toms, kurios dovanoja gyvybę!
Kas gali tapti kraujo donoru?
Kraujo donorais gali būti sveiki asmenys nuo 18 iki 65 metų amžiaus, savanoriškai duodantys kraujo ar jo sudėtinių dalių. Žmogaus kūno masė turi būti ne mažesnė nei 50 kilogramų.
Kokius dokumentus privalo turėti kraujo donoru norintis tapti žmogus?
Žmogus, norintis duoti kraujo, privalo turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą – asmens tapatybės kortelę, pasą ar vairuotojo pažymėjimą.
Kaip pasirengti kraujo donorystei
Prieš duodamas kraujo donoras privalo būti pailsėjęs, pavalgęs. Negalima kraujo duoti nevalgius, nes tai gali sukelti silpnumą. Dieną prieš duodant kraujo siūloma nevalgyti labai riebaus, aštraus maisto ir būtina gerti daugiau nei įprasta skysčių: mineralinio vandens, sulčių, arbatos. Nepatartina duoti kraujo po įtempto darbo, naktinės pamainos.
Kaip įvertinama būsimojo kraujo donoro sveikatos būklė?
Kiekvieną kartą duodamas kraujo, žmogus užpildo donoro apklausos anketą. Kraujo donoru leidžiama tapti įvertinus žmogaus sveikatos būklę. Pokalbio su gydytoju metu gali išaiškėti sveikatos sutrikimai, kurie svarbūs ir donorui, ir ligoniui, kuriam bus perpilamas kraujas.
Kiekvieną kartą davus kraujo, jis tiriamas siekiant nustatyti, ar pacientas neserga: virusiniu hepatitu B, virusiniu hepatitu C, ŽIV, sifiliu.
Kiek kartų per metus galima duoti kraujo?
Moterims per metus leidžiama duoti kraujo 4 kartus, vyrams – 5. Pertraukos tarp kraujo davimo privalo būti ne trumpesnės kaip 60 dienų.
Kiek laiko trunka paimti kraujo?
Kraujo davimo procedūra (kraujo paėmimas iš venos) trunka nuo 6 iki 15 min. Standartinė fiziologinė donoro kraujo davimo dozė – 450 ml., tokio dydžio dozės imamos viso pasaulio kraujo centruose, tai nekenkia žmogaus sveikatai. Dar apie 15–20 ml. kraujo imama tirti.
Kaip elgtis davus kraujo?
Davus kraujo venos dūrio vietoje uždedamas sterilus spaudžiamasis tvarstis, kurio negalima nuimti 2 valandas, jo negalima drėkinti. Kraujo davęs donoras turi pailsėti nuo 10 iki 15 minučių. Kraujo davimo dieną patariama nesportuoti, nedirbti fizinio darbo. Davus kraujo rekomenduojama daugiau nei įprastai vartoti skysčių, valgyti lengvą maistą, nepatariama gerti stipraus alkoholio.
Kas negali tapti kraujo donoru?
Kraujo donorais negali būti asmenys, sergantys cukriniu diabetu, tuberkulioze, piktybinėmis ir infekcinėmis (hepatitu B ir C, ŽIV, sifiliu) ligomis, taip pat sunkiomis širdies ir kraujagyslių ligomis, centrinės nervų sistemos ligomis, linkę nenormaliai kraujuoti, daugelį kartų nualpę ar patiriantys konvulsijas žmonės, sergantieji sunkiomis skrandžio, žarnyno, šlapimo, kvėpavimo ir kitų sistemų ligomis. Kraujo donorais negali būti rizikos grupei priklausantys asmenys: užsiimantys prostitucija, intraveninių narkotikų vartotojai ir seksualinių santykių su žmonėmis, priklausančiais bet kuriai rizikos grupei, turintys asmenys.

Parengta pagal http://www.who.int/campaigns/world-blood-donor-day/2014/en/
Visuomenės sveikatos specialistė Aušra Šukaitienė


Atgal

Mūsų draugai