Book Appointment

© Union Dental. All rights reserved. Powered by YOOtheme.

Kelias į sveikatą – per mišką: suomiai atpalaiduojančius pasivaikščiojimus gamtoje įtraukė net į sveikatos apsaugos sistemą

Suomijoje šalia ligoninių steigiamos specialiosios miško terapijos zonos. Mokslininkai teigia, kad pavaikščiojimas miške gerina psichologinę būseną, o valstybė jau kurį laiką pacientų žygius miške įtraukusi į sveikatos apsaugos sistemą. 

Suomijoje šalia ligoninių įsteigtos dvi miško terapijos zonos. Pacientams leidžiama išeiti į gamtą, o valstybė skatina pasivaikščiojimus miške. Nuo 2015 metų jiems organizuojami žygiai miške – pacientai pasakoja apie užsimezgusį ryšį su gamta ir pagerėjusią savijautą.

Miško nauda sveikatai, ypač psichologinei, akivaizdi, bet šią nemokamą ir gamtos teikiamą terapiją Suomijos vyriausybė sumanė įtraukti į sveikatos apsaugos sistemos programą.

Helsinkio universiteto mokslininkai atidžiau pažvelgė, kaip prie visuomenės ir ypač pacientų sveikatos būklės prisideda žmogaus vis dažniau pamirštama, bet nuo jo neatsiejama laukinė gamta.

Tyrėjų grupė nukeliavo į Siponkorpio nacionalinį parką, stebėjo ten vaikščiojančius pacientus ir po žygio su jais kalbėjosi. Klinikiniuose tyrimuose nurodyta, kad pacientų psichologinė būklė kur kas pagerėjo.

„Šį kartą tyrėme teigiamą poveikį psichologinei sveikatai, prašėme įvertinti šiuos teiginius: „Jaučiuosi artimas kitiems žmonėms, jaučiuosi galintis keistis, esu atsipalaidavęs“. Ir būtent šiai grupei, kuri išvežta į žygius miške, ypač sumažėjo streso“, – pažymi medikė, tyrėja Annika Kolster.

Terapijos tikslas – nežiūrėti į vaikščiojimą miške kaip į užduotį, bet stebėti medžius ir aplinką. Leisti sustoti ir mėgautis detalėmis.

„Per išvyką klausėmės upelio ir stebėjome snaiges. Tačiau tai taip pat gali būti augalai, gyvūnai, paukščiai, vabzdžiai ir akmenys. Gamtos procesai, gimimas ir mirtis“, – tikina tyrėja Adela Pajunen.

Tai vadinama sąmoningu vaikščiojimu – įsijaučiama į mišką ir tampama jo dalimi.

„Žmogus mėgaujasi, nes iš tikrųjų yra miške, šis jausmas jam padeda. Jausmas, kad gali čia rasti prieglobstį ar būti pasislėpęs, jausmas, kad yra vieta, kur galima išsilaižyti žaizdas“, – sako A. Pajunen.

Pasak mokslininkės, miškas gali padėti susidoroti su nerimu, nemiga ir skausmu – Suomijos ligoninėse ši terapija derinama su medikamentiniu gydymu.

Pasak tyrimų, skausmą malšinančių vaistų poreikis mažėja, kai gyvenama netoli miškų.

https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000307647/vieta-issilaizyti-zaizdas-suomijoje-salia-ligoniniu-steigiamos-misko-terapijos-zonos

lrt.lt informacija

Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras
Kur mes esame

Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai

Kontaktai
Darbo laikas
  • Pir - Ket

    8 - 17 val.

  • Pen

    8 - 15.45 val.

  • Šeš - Sek

    Nedirbame

Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga

© Union Dental. All rights reserved.
Powered by YOOtheme.

© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras

Skip to content