Nors Lietuvoje vis dar tęsiasi grybų sezonas, tačiau vis kyla klausimų apie mūsų miškuose augančius grybus ir ar saugu juos valgyti. VDU Žemės ūkio akademijos lektorė dr. Nijolė Maršalkienė LRT RADIJO laidoje „Kaip jautiesi?“ atsako, kokie grybai yra saugūs valgyti, o kokių reikėtų vengti.
Pasak Žemės ūkio akademijos lektorės, Lietuvoje dauguma grybų yra saugūs valgyti, neskaitant nuodingų grybų. Lietuvoje veikiantis Radiacinis saugos centras kiekvienais metais tiria grybus, o šiuo metu grybų užteršimas neviršija gamtinių fonų lygio.
„Bendrąja prasme grybai yra saugūs, bet yra kelios išimtys – radiacijos kaupimas ir sunkieji metalai juose. Yra gamtinis fonas, prie kurio mes, kaip biologinės būtybės, esame prisitaikę. Mažiausiai visko kaupia voveraitės, raudonviršiai ir baravykai. Šiek tiek daugiau linkę kaupti pilkosios meškutės ir raukšlėtieji gaidukai“, – sako N. Maršalkienė.
Pašnekovės teigimu, norint išvengti taršos grybuose, jų reikėtų privengti rinkti prie uždarytos Ignalinos atominės elektrinės, buvusių industrinių centrų ar žmonių nelegaliai sukurtų sąvartynų. Be to, rinkti grybų nerekomenduojama arti greitkelių – nuo jų reikėtų laikytis mažiausiai 200 metrų atstumo.
„Dėl visa ko, grybų nereikėtų rinkti prie uždarytos Ignalinos atominės elektrinės. Lietuvoje nėra padidėjusios radiacijos, kuri galėtų kauptis grybuose. Kitaip yra su sunkiaisiais metalais. Išskirti grybus, kurie jų kaupia mažiau ar daugiau, negalima, nes metalų rūšių yra apie 30–40. Vieni jų – gyvsidabris, švinas. (…)
Lietuvos gamta yra gana švari ir rinkti grybus yra saugu. Tik reikėtų vengti neaiškių vietų, nes neaišku, kas yra išmesta“, – tikina ji.
Vengti miesto grybų
Anot VDU Žemės ūkio lektorės, gamindami patiekalus žmonės turėtų atidžiau žiūrėti, kokius grybus naudoja. Apsinuodyti galima papelijusiais, pasenusiais, per šalnas rinktais grybais. Be to, ji atkreipia dėmesį, kad grybų nereikėtų rinkti mieste.
„Mieste po ąžuolais ir liepomis mėgsta augti baravykinių šeimos grybai – paąžuoliai. Vieną kartą pavalgius nieko neatsitiks, bet dažnai renkant – gali. Kiekvieno jautrumas grybams ir nuodams yra labai skirtingas“, – sako N. Maršalkienė.
Nuodingiausias grybas, kuris auga Lietuvoje, yra žalsvoji musmirė. Pašnekovės teigimu, žalsvoji musmirė pavojinga visame pasaulyje, nes verdant nesuyra.
„Verdant grybus dauguma nuodų suyra. Yra apie 60 grybų, kuriais galima šiek tiek susigadinti sveikatą – suviduriuoti ar apsinuodyti. Pavojingų nėra daug – gal 8–10 rūšių. Geriau rinkti grybų rūšis, kurias žinome, o neaiškių nerinkti. Grybaujant kitose šalyse reikia išklausyti grybavimo kursus, kad žmonės galėtų atpažinti rūšis“, – dalijasi ji.
Tekstą parengė Justina Lopataitė
lrt.lt informacija
Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai
info@sakiaivsb.lt
8-345-52345
8 - 17 val.
8 - 15.45 val.
Nedirbame
Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga
© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras