Medikai skambina pavojaus varpais, kad daugėja nutukusių vaikų, o tai pirmas signalas, kad jiems trūksta fizinio aktyvumo. Ikimokyklinio amžiaus vaikai dažniausiai dar būna labai aktyvūs, mėgsta žaisti lauke, bet kompiuteriniai žaidimai juos irgi pradeda vilioti. Kaip sudominti vaikus sportu, kad pamirštų planšetes ir mobiliuosius telefonus, portale manodaktaras.lt komentuoja kineziterapeutė Eglė Tamašauskienė.
Ikimokyklinio amžiaus vaikai paprastai būna judrūs, daug bėgioja, laipioja, gal jiems fizinio krūvio užtenka ir papildoma mankšta nebūtina?
Dažniausiai tikrai taip. Jeigu vaikas yra aktyvus, daug laiko praleidžia lauke aktyviai žaisdamas, judėdamas, važinėdamas dviračiu – mankšta tikrai nėra būtina. Svarbiausia judėti ir kuo daugiau. Žinoma yra visokių atvejų ir kai kuriems vaikams mankšta yra reikalinga. Tarkime, jeigu yra problemų su pėdomis, tuomet kineziterapeutas turi tikrai pasistengti sudominti vaiką, kad jam būtų įdomu mankštintis, susikaupti ir atlikti pratimus.
Dažniausiai visi pratimai ir vyksta žaidimo forma. Bet jeigu vaikas yra sveikas, mankšta papildomai tikrai nėra būtina, jeigu jis noriai ir aktyviai leidžia laiką karstydamasis, laipiodamas ir bėgiodamas. Tai yra be galo svarbu, kad vaikas būtų aktyvus, juk tokio amžiaus formuojasi tiek kaulinės struktūros, tiek raumenys.
Jeigu vaikas kur kas labiau mėgsta žiūrėti į planšetę, o ne judėti, ką patartumėte?
Didelę įtaką turi tėvai ir, manau, jie yra atsakingi už savo vaikų laisvalaikį. Judėjimas yra labai svarbus augančiam organizmui, tad siūlyčiau atrasti tą judėjimo formą, kuri patiks vaikui. Tai gali būti šokių būrelis, baseino užsiėmimai, krepšinio ar futbolo būreliai, o gal tiesiog išeiti dažniau pasivaikščioti į parką, į žaidimo aikštelę ar pasivažinėti dviračiu.
Būdų judėti yra labai daug, svarbiausia turėti noro, todėl pirmiausiai tėvai turėtų rodyti tinkamą pavyzdį ir aktyviai leisti laisvalaikį, surasti aktyvų užsiėmimą, kuris tiktų ir patiktų visai šeimai. O planšetė, kompiuteris ar telefonas nėra naudingas nei vaikui, nei suaugusiam. Mūsų kūnas sustingsta prie jos, mes palinkstame į priekį, gūžiasi pečiai, nugara įgauną netaisyklingą formą. Einant laikui, be fizinio aktyvumo mūsų laikysena tampa ydinga, vėliau atsiranda ir skausmai.
Ar mažas fizinis aktyvumas „kaltas“, kad vis daugiau net ir mažų vaikų vargina antsvoris?
Taip, labai daug įtakos turi fizinio krūvio trūkumas ir neteisinga mityba. Pirmiausia visa šeima turi maitintis tinkamu ir visaverčiu maistu ir daug judėti, tinkamas pavyzdys turėtų vaikus lydėti nuo mažens. Lietuvoje apie 20 proc. turi antsvorį arba yra nutukę. Kaip jau ir minėjau, augantis organizmas turi daug judėti, antsvorį turintis vaikas, jeigu juda mažai – turi pradėti, nes viskas remiasi į kaulines struktūras ir raumenis, vėliau gali prasidėti sąnarių skausmai, laikysenos ir kitos įvairios problemos.
Teko girdėti apie dinamines mankštas, kurios padeda vaikams tapti aktyviems, vystytis greičiau. Kokia Jūsų nuomonė apie jas?
Mano nuomonė apie jas nėra teigiama. Esu ne kartą girdėjusi, kaip tėvai, atlikdami šias mankštas kūdikiams ar vaikams, patenka į medikų rankas. Gali būti sąnarių išnirimai, raiščių laisvumas ar nelaimingi atsitikimai. Tad mano nuomone, kaip ir daugumos medikų – geriau rinktis kitokią mankštą. Kūdikį ar vaiką stiprinti galime ir kitais, saugiais būdais.
Taip pat, manau daugeliui teko girdėti apie sukrėsto vaiko sindromą. Nematau tokioje mankštoje teigiamų dalykų, todėl niekada nerekomenduoju jos taikyti.
Kokia turėtų būti tokio amžiaus vaikų mankšta, kad jie sportuotų noriai?
Ikimokyklinio amžiaus vaikų mankšta turi būti įdomi. Jeigu atliksime tik paprastus pratimus ant kilimėlio, jau po pirmos mankštos vaikas nebenorės pas mus ateiti. Todėl turime įjungti fantaziją ir sugalvoti daug įdomių pratimų mažiesiems sportininkams. Taip pat ir įvairių priemonių naudojimas mankštą paįvairina, ji tampa linksmesnė ir naudingesnė. Beje grupėje vaikams sportuoti smagiau.
Gal mankšta kartu su tėvais vaikui būtų taip pat įdomesnė?
Sportuoti su tėveliais vaikams dažniausiai būna ir įdomiau, ir linksmiau. Vaikai mato labai puikų pavyzdį, jiems formuojasi suvokimas, kad sportas ir judėjimas nėra nuobodus užsiėmimas ar kančia. Svarbiausia atsistoti nuo patogios sofos ir eiti, judėti, o kaip judėti – kiekvienas atranda savo mylimą veiklą ir judėjimo būdą. Dažniausiai vaikai ima pavyzdį iš tėvų, jeigu matys juos sėdinčius prie kompiuterio ar telefono, ir patys taip elgsis. O mes vėliau negalėsime ant jų pykti, kad negalime jų atitraukti nuo įvairių įrenginių.
Gal galite pasiūlyti keletą pratimų ar žaidimų, kuriuos galėtų vaikai atlikti kartu su savo tėvais.
Labai tinka visi bėgiojimo žaidimai lauke, kamuolio mušinėjimas ar spardymas, baseino lankymas kartu. Visus pratimus, kurie tinka suaugusiam: pritupimai, atsilenkimai, įtūpstai ar atsispaudimai – galima pritaikyti ir vaikams, tad šiek tiek fantazijos ir galite sportuoti visi. Svarbiausia yra norėti judėti, daug vaikščioti ir būti aktyviems.
manodaktaras.lt informacija
Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai
info@sakiaivsb.lt
8-345-52345
8 - 17 val.
8 - 15.45 val.
Nedirbame
Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga
© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras