Neretai žmones kalba apie panikos ir nerimo priepuolius tarsi tai būtų vienodos būklės. Tačiau specialistai pataria jų nepainioti ir paaiškina, kada ir kuo jie gali būti panašūs bei kuo skiriasi.
Nerimo priepuolis dažniausiai atsiranda reaguojant į tam tikrus stresorius ir gali išsivystyti palaipsniui, o panikos priepuoliai gali atsirasti netikėtai ir staiga.
Nerimas paprastai apibrėžiamas kaip daugelio įprastų psichikos sutrikimų požymis:
Nerimas paprastai yra susijęs su stresinės situacijos, patirties ar įvykio numatymu. Jis gali atsirasti palaipsniui. Nerimą dažnai lydi kančia ir baimė.
Panikos priepuoliai atsiranda staiga ir jų metu lydi stipri, didelė baimė, taip pat pasireiškia ir tokie fiziniai simptomai kaip greitas širdies plakimas, dusulys ar pykinimas.
Netikėti panikos priepuoliai atsiranda be akivaizdžios priežasties, tuo tarpu, tikėtinus panikos priepuolius sukelia išoriniai stresoriai, pvz., įvairios fobijos. Panikos priepuoliai gali ištikti bet kam, tačiau esant ne vienai paniko atakai, tai jau gali būti panikos sutrikimo požymis – psichikos sveikatos būklė, kuriai būdingi staigūs ir pasikartojantys panikos priepuoliai.
Panikos ir nerimo priepuoliai gali būti labai panašūs, turi daug bendrų emocinių ir fizinių simptomų. Taigi, vienu metu galite patirti ir nerimą, ir panikos priepuolį. Pavyzdžiui, galite nerimauti dėl įtemptos situacijos, dėl svarbaus pristatymo darbe ir pan, tačiau po kurio laiko nerimas gali baigtis ir panikos priepuoliu.
Panikos ar nerimo priepuolį galima atpažinti iš tokių fizinių ir emocinių požymių:
Gali būti sunku suprasti, ar tai, ką patiriate, yra nerimas ar panikos priepuolis. Norėdami atskirti įvertinkite šiuos kelis dalykus:
Netikėtai kilę panikos priepuoliai neturi aiškių išorinių veiksnių. Tikėtinus panikos priepuolius ir nerimą gali sukelti panašūs dalykai, tokie kaip
Žmonės, kurie patiria nerimą, turi didesnę riziką patirti ir panikos priepuolius. Tačiau nerimas nereiškia, kad patirsite panikos priepuolį. Norėdamas nustatyti diagnozę, gydytojas gali atlikti jūsų fizinės būklės apžiūrą (testus), kraujo tyrimus, elektrokardiogramą, psichologinį įvertinimą.
Kognityvinė elgesio terapija gali padėti pamatyti dalykus, kurie jus verčia nerimauti, nauju būdu. Psichologas gali padėti jums sukurti strategijas, kaip valdyti veiksnius, kai jie atsiranda.
Kognityvinė terapija gali padėti tiksliai nustatyti, pertvarkyti ir neutralizuoti neigiamas mintis, kurios dažnai yra nerimo sutrikimo pagrindas.
Poveikio terapija apima kontroliuojamą poveikį situacijoms, kurios sukelia baimę ir nerimą, o tai gali padėti išmokti susidoroti su tomis baimėmis nauju būdu.
Atsipalaidavimo metodai apima kvėpavimo pratimus, palaipsnį atsipalaidavimą, biologinį grįžtamąjį ryšį ir kt.
Jei jaučiate artėjantį nerimo ar panikos priepuolį, išbandykite tai:
Parengta pagal: healthline.com (manodaktaras.lt informacija)
Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai
info@sakiaivsb.lt
8-345-52345
8 - 17 val.
8 - 15.45 val.
Nedirbame
Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga
© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras