Skip to content

Book Appointment

© Union Dental. All rights reserved. Powered by YOOtheme.

Vitaminų infuzijos: panacėja sušlubavus sveikatai ar pinigai į balą?

Vitaminų lašinės, arba infuzijos, dalies gyventojų nuomone, yra greitas ir patikimas būdas, norint greitai pataisyti sušlubavusią sveikatą. Kada vitaminų lašinės iš tiesų yra veiksmingos, kokiais atvejais jos gali būti saugiai naudojamos, o kada gali sukelti neigiamą organizmo reakciją, pasakoja Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Aušra Tomkutė.

Vitaminų infuzijas reklamuojančių skelbimų apstu viešojoje erdvėje. Neretai šiuose skelbimuose galima rasti užuominų, kad vitaminų lašinės tinka gydant tokias ligas kaip rotavirusas, herpesas ar plaučių uždegimas. Esą greičiau su tokiomis lašinėmis galima pasveikti ir susirgus COVID-19 liga.

Šeimos gydytoja A. Tomkutė prisipažįsta savo praktikoje vis dažniau susidurianti su vitaminų infuzijų prašančiais pacientais.

„Pastaruoju metu žmonės vis dažniau skundžiasi bendru silpnumu, nuovargiu, jėgų stoka, lūžinėjančiais nagais, turi problemų su plaukais. Taip pat kreipiasi persirgę COVID-19 liga, Herpes virusu ar pneumonija. Tokių prašymų dabar tikrai yra padaugėję“, – teigia gydytoja ir priduria, kad viešosiose sveikatos priežiūros įstaigose tokių prašymų pasitaiko mažiau, vitaminų infuzijų pacientai dažniau kreipiasi į privačias gydymo įstaigas.

Svarbiausia – nustatyti, ką gydome

Vitaminų infuzijos, pasak gydytojos, medikų bendruomenėje kelia daug diskusijų, nes situacijų gali būti labai įvairių: vieniems pacientams po persirgtos ligos reikalinga skubi pagalba, kiti turi lėtinių ligų, tretiems pakanka profilaktinės pagalbos siekiant užbėgti galimoms ligoms už akių ar tiesiog pastiprinti organizmą. O ir patys pacientai dažniausiai dėl vitaminų infuzijos kreipiasi net neatlikę tyrimų ir nežinodami realios savo sveikatos būklės.

„Pirmiausia reikėtų atlikti tyrimus ir tik tada gydyti. Šiuo metu rinkoje atsiradusios lašelinės yra įvairių sudėčių. Dažniausiai tai yra skysčiai, įvairūs elektrolitai. Kaip nurodoma tų lašinių aprašymuose, tai yra asmeniškai parenkami vaistai“, – pabrėžia šeimos gydytoja.

Anot A. Tomkutės, pajutus pirmuosius prastėjančios sveikatos požymius: bendrą nuovargį, silpnumą, derėtų pirmiausia atsigręžti ne į vitaminų infuzijas, o atidžiau pasižiūrėti į savo mitybos, miego ir fizinio aktyvumo įpročius. Pradėjus sveikiau ir reguliariai maitintis, daugiau ir kokybiškai ilsėtis, mankštintis, paprastai sveikatos būklė pagerėja. Tik tuo atveju, jei simptomai nepraeina, ryškėja, galima pradėti ieškoti ligos ir tinkamiausio gydymo būdo.

„Labai dažnai ateina pervargę, turintys lėtinio nuovargio sindromą žmonės, o jį turint kabinasi ir visos kitos ligos, įskaitant infekcines ligas, tokias kaip COVID-19, gripas. Šiais metais buvo labai sunkių pneumonijos formų.

Tačiau yra būklių, kurias mes galime koreguoti lašinėmis infuzijomis. Svarbiausia – nustatyti, ką gydome“, – tikina A. Tomkutė.

Geriame nepakankamai skysčių

Infuzinės lašinės daugeliui atrodo patrauklus pasirinkimas, nes tokiu būdu gaunamas greitesnis efektas nei kurį laiką reguliariai vartojant vitaminus ar maisto papildus. Visgi gydytoja atkreipia dėmesį, kad prieš renkantis šią paslaugą būtina tiksliai žinoti, kokių vitaminų ar mikroelementų žmogui iš tiesų trūksta. Ji pabrėžia, kad dažniausiai nuovargiu ir silpnumu besiskundžiantiems gyventojams paprasčiausiai trūksta skysčių.

„Jei žmogus nepailsėjęs, sirgęs rotavirusu ar ilgai karščiavęs, jam pirmiausia reikia atkurti skysčius. Jeigu nevemiame, mes galime tuos skysčius tiesiog gerti. Visur yra rekomenduojama nešiotis vandens gertuves, jeigu sportuojate, rekomenduojama vartoti specialius sportui skirtus tirpalus, vaistinėse galima įsigyti „Rehydron“ tirpalo – viskas gali būti puikiai suvartojama per burną ir tam nebūtina lašinti lašinės. Per porą valandų išgėręs porą litrų elektrolitų tirpalo žmogus jausis lygiai taip pat gerai kaip po lašinės“, – tikina šeimos gydytoja.

Į gėrimus su elektrolitais (magniu, natriu, cinku) ypač derėtų atsigręžti per karščius, nes prakaituojant šie elementai iš organizmo pasišalina greičiau ir gali atsirasti jų stygius.

Tiesa, kai kuriuos preparatus lašinant į veną, jų poveikis būna stipresnis. Pavyzdžiui, sportininkai ar neurologinių sutrikimų turintys žmonės kreipiasi dėl magnio infuzijų, tačiau ir tokiu atveju lašinės gali būti perteklinė priemonė, nes, pradėjus gerti magnio papildus, teigiamą efektą galima pajusti jau po kelių dienų.

„Taip pat yra ir su B grupės vitaminais. Jų nebūtina leistis į sėdmenis, juos galima išgerti ir tą efektą pajausite iš karto“, – tikina A. Tomkutė.

Kada gali padėti lašinės?

Prieš kimbant į vitaminų infuzijas, būtina atlikti tyrimus ir išsiaiškinti, kokių medžiagų žmogui iš tiesų trūksta. Mat kai kurių elektrolitų atsargomis aprūpinti organizmą gali užtrukti ir kelis mėnesius.

„Pavyzdžiui, trūkstant cinko, chromo, vario ima lūžinėti nagai, slenka plaukai. Tačiau pirmiausia mes turėtume pamatyti, kiek jų trūksta, ir tada skirti atitinkamas dozes“, – teigia šeimos gydytoja.

Taip pat atidžiau sekti vitaminų ir mineralų kiekį organizme vertėtų sergantiems lėtinėmis ligomis. Pavyzdžiui, sergantiems širdies ligomis derėtų atidžiai stebėti kalio kiekį organizme. Mat kalio druskų nesunku padauginti ir organizme gali padidėti kalio kiekis, kuris gali turėti neigiamą poveikį širdies ir kraujagyslių būklei.

Jei visgi nusprendėte pasinaudoti vitaminų lašinėmis, būtina pasitarti su šeimos gydytoju, jis pagal atliktus tyrimus rekomenduos, kokios dozės ir kiek laiko galėtų būti lašinamos.

„Pavyzdžiui, jus suėmė nugaros skausmas. Mačiau, dabar rekomenduojamos lašinės esant nugaros skausmui, tai lašinami vaistai skiriami trumpesniam laikui, o paskui derėtų pereiti prie tablečių.

Lašinės gali padėti ir esant galvos svaigimui arba migrenai. Gali būti, kad tokiu atveju žmonės vems ir iš tiesų negalės vartoti geriamų preparatų. Tokiu atveju galima kviesti greitąją pagalbą, išsikviesti gydytoją į namus, kuris galėtų pastatyti lašinę, arba savo lėšomis vykti į privačią gydymo įstaigą susilašinti vienų ar kitų preparatų. Tačiau to griebtis nerekomenduojama kiekvienu atveju, nes reikia pasirūpinti ir tokių atvejų profilaktika“, – pataria A. Tomkutė.

Pavyzdžiui, prasidėjus nugaros skausmams gydytoja rekomenduoja pradėti sportuoti, pasirinkti nugaros raumenims tinkančius pratimus, dėl jų pasitarti su kineziterapeutu. Jei žmogų dažnai kamuoja migreninis skausmas, derėtų atidžiau sekti savo kraujospūdį, suvartojamų skysčių kiekį, laiku pavalgyti, kokybiškai ilsėtis. Taip pat, pasak gydytojos, moterims migrena gali būti susijusi ir su priešmenstruaciniu sindromu.

„Kartais pakanka save stebėti, kad nereikėtų mums kiekvieną mėnesį badytis“, – tikina šeimos gydytoja.

lrt.lt informacija

Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras
Kur mes esame

Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai

Kontaktai
Darbo laikas
  • Pir - Ket

    8 - 17 val.

  • Pen

    8 - 15.45 val.

  • Šeš - Sek

    Nedirbame

Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga

© Union Dental. All rights reserved.
Powered by YOOtheme.

© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras