Skip to content

Book Appointment

© Union Dental. All rights reserved. Powered by YOOtheme.

Žolelių sezonas: ką rinkti dabar ir ką reikėtų palikti gamtoje?

Nors gamta vasarą dosni – ne viskas, kas žaliuoja, tinka į arbatinuką. Gydytoja įspėja, kad kai kurios žolelės gali ne tik padėti, bet ir sutrikdyti vaistų poveikį ar net pakenkti sveikatai.

Naudingos ne tik uogos, bet ir lapai

Vasarai įsibėgėjant, pievose ir miškuose galima aptikti įvairių vaistingųjų žolelių. Anot Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto dėstytojos, Gamtos tyrimų centro mokslininkės Kristinos Ložienės, šiuo metu verta atkreipti dėmesį į paprastąją žemuogę – nors uogų dar nėra, tačiau būtent žemuogių lapai yra vertinga vaistinė žaliava. Juos rekomenduojama rinkti žydėjimo metu arba kiek anksčiau.

„Dabar toks metas, kai ji jau baigia žydėti. Tuoj prasidės uogos ir reikėtų rinkti šiek tiek šviežesnius lapukus, kadangi juose yra daugiau veikliųjų medžiagų. Nes po žydėjimo visos veikliosios medžiagos keliaus į uogą“, – aiškina K. Ložienė.

Kaip teigia pašnekovė, žemuogių lapuose yra įvairių veikliųjų medžiagų – nemažas kiekis flavonoidų, gliukozidų, šiek tiek taninų. Kadangi žemuogių lapai neturi eterinių aliejų ir daug karčiųjų gliukozidų, žemuogių lapų arbata yra švelnaus, neutralaus skonio, aiškina gydytoja. Tokia arbata taip pat padeda medžiagų apykaitos gerinimui, šalina toksinus, kažkiek reguliuoja cholesterolio kiekį.

Be žemuogių gamtoje galima rasti ir kitų naudingų žolelių, pavyzdžiui, vis labiau populiarėjantį šeivamedį.

„Ypač norėčiau akcentuoti juodąjį šeivamedį, – sako K. Ložienė. – Nes juodasis šeivamedis dabar pradeda žydėti. Tai pastaruoju laiku yra mokslininkų labai tyrinėjamas augalas. Kadangi rasta gerų veikliųjų medžiagų, ypač rekomenduotina rinkti juodojo šeivamedžio žiedynus.“

Kaip teigia pašnekovė, juodajame šeivamedyje yra tokių medžiagų kaip sambunigrinas, tad augalas pasižymi antivirusinėmis savybėmis.

„Ypač rekomenduotina pačioje pradžioje, pajutus kažkokius peršalimo požymius, galbūt dar neįtariame, o gal jau įtariame, kad tai yra gripas, kad galima drąsiai pagerti. Nes kažkokio pašalinio poveikio šeivamedžio žiedynų arbata tikrai neturi“, – teigia K. Ložienė.

Tačiau pašnekovė pažymi, kad kiek kitaip yra su šeivamedžio uogomis, kurių savarankiškai vartoti nereikėtų.

Gali sąveikauti su vartojamais vaistais

Nors šiuo metu gamtoje galima rasti įvairių veikliųjų medžiagų turinčių augalų, šeimos gydytoja Rimvydė Bliūdžiuvienė įspėja, kad dėmesį atkreipti reikėtų ir į tai, kokią sąveiką šių vaistažolių vartojimas gali turėti su vartojamais vaistais.

„Pirmiausia reikėtų neslėpti nuo savo šeimos gydytojo ar gydančio gydytojo, kad vartojate kažkokias žoleles, – sako R. Bliūdžiuvienė. – Nes tų sąveikų yra. Žolelė, kaip ir vaistas, turi savo ir pašalinių poveikių. Tai jeigu kažkokius vaistus vartojate lėtinėms ligoms gydyti, ir tie vaistai vartojami kasdien, tai reikėtų pasidomėti ar pasitarti su vaistininku ar gydytoju, ar tikrai galima kartu vartoti šituos vaistus ir žoleles.“

Stiprią sąveiką su vaistais turėti gali, pavyzdžiui, jonažolė. Ypač dėmesį atkreipti turėtų vartojantys vaistus nuo epilepsijos ar širdį veikiančius vaistus.

„Jonažolė veikia tam tikrą kepenų fermentą, kuris skatina, kad tuos vaistus organizmas greičiau pašalintų. Tai reiškia, mažėja tų vaistų poveikis“, – aiškina gydytoja.

Poveikį vaistų veiksmingumui gali turėti ir Lietuvoje mėgstama gudobelė, veikianti antihipertenzinius vaistus.

„Tai irgi gali sustiprinti jų poveikį. Kas kartais yra kaip ir gerai, siekiamybė, jeigu reikia pastiprinti gydymą. Bet kitu atveju galime gauti žemą spaudimą. Ir žmogus labai blogai jausis“, – pažymi pašnekovė.

Kad vaistingosios žolelės, surinktos gamtoje, išlaikytų savo gydomąsias savybes, žolininkė K. Ložienė pabrėžia kelias svarbias taisykles. Džiovinant augalus, būtina juos saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, kad neįvyktų nepageidaujamų cheminių pokyčių. Taip pat svarbu žaliavą laikyti sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje, kad ji nepradėtų pelyti.

Atsargesnės turėtų būti besilaukiančios

Šeimos gydytoja R. Bliūdžiuvienė atkreipia dėmesį, kad vartojant įvairias vaistažoles, atsargesnės turėtų būti besilaukiančios moterys. Nėščiosios dėl žolelių vartojimo turėtų pasitarti su vaistininku ar gydytoju, tačiau griežtai vengti turėtų pelyno ir meškauogių. Taip pat vengti reikėtų ir aviečių lapų – jie didina gimdos tonusą ir gali netgi prisidėti prie persileidimo.

Saikingai vartoti reikėtų ir pelyną, sako gydytoja, kadangi jis taip pat gali didinti gimdos tonusą, veikti nervų sistemą.

„Tai mes šito nenorime – pabrėžia gydytoja. – Nes neaišku, kaip veikia ir to vaisiaus, besiformuojančio gimdoje, nervų sistemą.“

Kaip aiškina gydytoja, pelyno pašalinis poveikis taip pat gali būti ir pykinimas, vėmimas, viduriavimas, o ilgas vartojimas gali išprovokuoti ir traukulius, mąstymo sutrikimus, nervų sistemos pažeidimus, tad pelyną vartoti reikėtų nedidelėmis dozėmis.

Artėjant pagrindinei vasaros šventei Joninėms, pievose ir miškuose galima rasti įvairių žolelių – dirvinę našlaitę, pradedantį žydėti siauralapį gyslotį, čiobrelį ar netrukus žydėti pradėsiantį raudonėlį.

Per kiek laiko namuose paruoštas žoleles galima suvartoti, priklauso nuo to, kokias laikymo sąlygas turime. Kaip aiškina K. Ložienė, kai kuriuos augalus laikyti galima ir dvejus-trejus metus, priklausomai ir nuo to, kokių veikliųjų medžiagų augalas turi.

„Bet kadangi mūsų sąlygos namuose įvairuoja, tai aš rekomenduočiau tiesiog kiekvienais metais pasirinkti naujus, o senus, jeigu nesuvartojame, išmesti. Tai išeitų maždaug vieneri metai“, – sako gydytoja.

Pašnekovė pažymi, kad vaistažolių nereikėtų rinkti prie kelio ar šalia miesto, o gamtos gėrybių reikėtų ieškoti atokesnėse pievose ar miškuose.

lrt.lt informacija

Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras
Kur mes esame

Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai

Kontaktai
Darbo laikas
  • Pir - Ket

    8 - 17 val.

  • Pen

    8 - 15.45 val.

  • Šeš - Sek

    Nedirbame

Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga

© Union Dental. All rights reserved.
Powered by YOOtheme.

© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras