Vasaros teikiami malonumai turi ir kitą medalio pusę: aktyvesnis laikas lauke didina traumų tikimybę. Pasak medikų, kasmet šiltuoju sezonu padaugėja tam tikrų kūno dalių susižalojimų: labiausiai kenčia riešai, pečiai, čiurnos ir keliai, o traumų rimtumas varijuoja nuo lengvo sumušimo iki atvirų kaulų lūžių, rašoma „Vilnelės“ klinikų pranešime žiniasklaidai.
„Šią tendenciją paaiškinti paprasta: vasarą daugiau judame, ilgiau būname lauke. Bėgiojame, einame į žygius, žaidžiame krepšinį, futbolą ir kitus vasaros sporto žaidimus. Aktyvus judėjimas padidina traumų tikimybę. Ne išimtis ir dviračiai, paspirtukai, riedučiai, kuriais šiltuoju sezonu daugiau naudojamės“, – pagrindines vasaros traumų priežastis dėsto gydytojas ortopedas-traumatologas Justinas Vaičiulis.
Nuo paprasto sumušimo iki lūžio
Pasak gydytojo, petys ar kitos rankos dalys labiausiai nukenčia kritimo metu. Taip gali nutikti intensyviai judant, sportuojant arba naudojantis vasaros transporto priemonėmis.
„Ypač dažna trauma šiltuoju sezonu yra peties srities sumušimas, kuris neretai įvyksta nukritus nuo tokių transporto priemonių kaip dviratis ar paspirtukas. Pasitaiko ir rimtesnių atvejų: peties sąnario išnirimas, sausgyslių ir raumenų plyšimai arba net – žastikaulio lūžis“, – teigia J. Vaičiulis.
Kelio traumos, pasak gydytojo, taip pat būna įvairios ir jos yra ypač dažnos. Taip yra dėl sudėtingos kelio struktūros ir didelio svorio, kuris jam tenka.
„Didžiausia tikimybė sužaloti kelį – netinkamai ir per staigiai jį pasukus. Tas daugiausia nutinka kontaktinio sporto metu. Lengviausiu atveju gali būti tiesiog kelio sumušimas, bet neretai kelio traumos būna sudėtingesnės. Tai raiščio patempimas ar plyšimas, menisko plyšimas arba kelio lūžis“, – sako medikas.
Sunkioms traumoms – specifiniai simptomai
J. Vaičiulis pastebi, kad visom traumom, nepriklausomai nuo jų pobūdžio ir sudėtingumo, pirmiausia būdingas pažeistos vietos skausmas ir tinimas. Atskirti, ar trauma tokia rimta, kad jau reikėtų skubėti pas gydytoją, pasak jo, galima įsivertinus juntamus simptomus ir skausmo lygį.
„Sunkios traumos turi specifinius simptomus, iš kurių esminis yra sutrikusi pažeistos galūnės funkcija. Tad jei susimušėte ranką ir jaučiate, kad negalite jos pakelti, arba susižeidėte koją ir negalite eiti ar toliau minti dviračio – tai jau signalas nedelsiant kreiptis pas gydytoją“, – sako medikas.
Jis priduria, kad be sutrikusios funkcijos, reikėtų įsivertinti ir skausmo lygį – jis didėja tolygiai su traumos sudėtingumu. Be nepakeliamo skausmo, sunkų pažeidimą gali išduoti ir didelis tinimas bei pažeistos vietos deformacija.
Tokiu atveju, pasak J. Vaičiulio, traumą turėtų įvertinti gydytojas. Tam gali būti atliekami specialūs tyrimai: klasikinis rentgenas rodo kaulų lūžius ir išnirimus, o magnetinio rezonanso tyrimas – vidinių struktūrų, tokių kaip raiščiai, kremzlės ar raumenys, pažeidimus.
Namuose pagydys šaltis
Jei pažeistos galūnės funkcija nėra sutrikusi, o pagrinde vargina tik skausmas ir nedidelis tinimas, pasak gydytojo, dažniausiai užtenka gydytis namų sąlygomis. Labiausiai tokiu atveju padeda vaistai ir šaltis.
„Jei galite judinti galūnę, pirmoji pagalba – nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ir skausmo. Iškart reikėtų pasiruošti ir šaltą kompresą – šaltis mažina tinimą ir gan efektyviai slopina skausmą po traumų“, – pataria ortopedas-traumatologas.
Tokiam kompresui pakanka šaldymo kameroje susirasti ledo kubelių ar šaldytų daržovių maišelį.
„Šaltą kompresą būtinai įvyniokite į rankšluostį ir tik tada dėkite ant pažeistos vietos – kitaip galite stipriai pažeisti odą. Kompresą naudokite su poilsio pertraukomis kas pusvalandį iki kol bent kiek sumažės skausmas“, – teigia gydytojas.
Padės atsargumas
Pasak mediko, dažnai tokių traumų išvengti nepavyksta – jos nutinka staiga, pavyzdžiui, per greitai ir neatsargiai važiuojant dviračiu, paspirtuku arba aktyviai judant, sportuojant.
„Pirmas dalykas, norint išvengti traumų, yra atsargumas. Judėti, sportuoti ir naudotis vasarą populiariomis transporto priemonėmis reikėtų apdairiai – tą turėtume įsisąmoninti kiekvienas, nes šios traumos gali būti ypač skaudžios“, – pataria gydytojas.
Intensyviau sportuojantiems žmonėms J. Vaičiulis pataria kūną tinkamai paruošti fizinei veiklai. Tam būtina atlikti apšilimo pratimus.
„Mėgaudamiesi sportinėmis vasaros pramogomis, nepervertinkite savo pajėgumų ir fizinės būklės. Apšilkite, venkite staigių judesių, aktyvumo lygį didinkite pamažu, gerkite daug vandens ir svarbiausia – klausykitės savo kūno siunčiamų signalų“, – teigia medikas.
lrt.lt informacija
Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai
info@sakiaivsb.lt
8-345-52345
8 - 17 val.
8 - 15.45 val.
Nedirbame
Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga
© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras