Paauglys, kuris buvo gydomas Kauno klinikose nuo praėjusios savaitės pradžios, mirė dėl apsinuodijimo psichotropinėmis medžiagomis. Kauno klinikų vadovas sako, kad praktiškai kas antras paauglys yra bandęs elektronines cigaretes ir nereikėtų tikėtis, jog šios tendencijos keisis į gerąją pusę.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento prevencijos koordinavimo skyriaus vedėja Aušra Želvienė sutinka, jog tokius apsinuodijimus daugiausia sukelia elektroninių cigarečių rūkymas. Pasak jos, iš dalies problemą paaštrina ir tai, kad rūkalai nepilnamečiams prieinami nelegaliose rinkose.
„Perkama iš nelegalių rinkų ir gaunama neaišku kas. Bet tai nereiškia, kad jei būtų galima nusipirkti iš legalių rinkų, problemos būtų išvengta. Problemos neliktų, jei išvis nebūtų rūkoma. O dėl nelegalumo kita problema, apie kurią verta kalbėti atskirai“, – pažymi A. Želvienė.
Jos teigimu, apklausų duomenys rodo, jog elektroninių cigarečių paplitimas tarp paauglių – masinis, o to priežastys neaiškios, kadangi rūkalų įsigyti parduotuvėse gali tik pilnametystės sulaukę asmenys.
„Paplitimas išties labai didelis. O kita su tuo susijusi problema – kaip visuomenė į tai žiūri. Iš kur paaugliai gauna cigarečių? Ar tai yra toleruojama? Nes nusipirkti jų parduotuvėse negalima. Visgi jaunimas jų kažkaip gauna“, – sako prevencijos koordinavimo skyriaus vedėja.
Kaip kalbėtis su vaikais?
Vaikų linijos psichologė Goda Levinskaitė tikina, jog aštriomis emocijomis – rėkimu, kaltinimais ar grasinimais – vaikų nuo rūkymo atbaidyti nepavyks. Anot jos, nuoširdus pokalbis ir įsigilinimas į jauno žmogaus jausmus gali duoti geresnių rezultatų, bandant įtikinti vaiką atsisakyti žalingų įpročių.
„Kai tėvai sužino, kad vaikas rūko, kyla daug emocijų, kaltinimų, pykčių. Tačiau tai neveikia – vaikai neišgirsta rėkimo, kaltinimų, moralų ar grasinimų. Padėti gali nuoširdus pokalbis su vaiku. Pirmiausia reikia nusiraminti, leisti emocijoms nuslūgti, o tada sugrįžti prie tos temos ir atvirai pasikalbėti, paklausinėti vaiko, kuo naudingas jam rūkymas, kodėl jis tai daro.
Svarbu pabandyti suprasti jauną žmogų ir kalbėti apie jausmus. Ne tik apie vaiko, bet ir apie jūsų kaip tėvų. Tikrai naudinga išsakyti, kaip jaučiatės, išgirdę, jog vaikas rūko, ir garsiai išreikšti susirūpinimą jo sveikata“, – kaip kalbėtis su atžala apie rūkymą bei kitų žalingų medžiagų vartojimą, pataria psichologė.
Pašnekovės taip pat atkreipia dėmesį į suaugusių žmonių, šeimos narių gero pavyzdžio demonstravimo svarbą jaunimui.
„Paaiškinti apie narkotikų ir cigarečių žalą paprasčiau, jei patys tėvai rodo gerą pavyzdį – nerūko, nevartoja. Bet jei tėvai užsiima tokia žalinga elgsena, kur kas sunkiau paaiškinti paaugliui“, – teigia G. Levinskaitė.
Jai antrina ir A. Želvienė, kuri taip pat pabrėžia, jog apie elektroninių cigarečių žalą aiškinti pradėti reikėtų nuo pirmų dienų mokykloje.
„Dabar itin jaunėja bandančiųjų elektronines cigaretes amžius. Tai tikriausiai tada, kai vaikai pradeda eiti į mokyklą, būtų galima kalbėti apie tai, kad, visų pirma, elektroninės cigaretės kenksmingos, jog tai nėra žaislas ar pramoga, o tiesioginis kenkimas sau. Dar vienas svarbus dalykas, kad tėvai irgi turi suprasti rūkymo ir kitų psichotropinių medžiagų žalą. O būna, jog tėvai toleruoja tokį elgesį ar net skatina. Pirmiausia tėvams reikia rodyti pavyzdį, o tada kalbėtis su vaiku“, – sako pašnekovė.
Parengė Vaida Račkauskaitė, lrt.lt informacija
Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai
info@sakiaivsb.lt
8-345-52345
8 - 17 val.
8 - 15.45 val.
Nedirbame
Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga
© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras