• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Sveikos gyvensenos propagavimas

2016.11.08
Mineraliniai vandenys Lietuvoje

1_72.jpgVanduo sudaro apie 70 proc. žmogaus organizmo. Tai vienas iš svarbiausių organizmo elementų. Mineralinės medžiagos žmogaus organizme atlieka ypač svarbias užduotis: jos rūpinasi, kad visos medžiagų apykaitos funkcijos vyktų be sutrikimų, reguliuoja vandens ir rūgščių pusiausvyrą, dalyvauja perduodant impulsus į nervus, koordinuoja raumenų aktyvumą ir atpalaidavimą, kuris padeda atlikti daugybę gyvybiškai svarbių funkcijų. Iš viso Lietuvoje yra užregistruota ir realizuojama per 16 rūšių pilstomo natūralaus mineralinio vandens (ne mineralizuoto ar šaltinio vandens). 
Pagal turimų mineralinių medžiagų kiekį natūralus mineralinis vanduo, kurio galima įsigyti parduotuvėse, yra skirstomas į tris grupes: mažos mineralizacijos (jame ištirpusių mineralų kiekis neviršija 500 mg/l), vidutinės mineralizacijos (nuo 500 mg/l iki 1500 mg/l) ir didelės mineralizacijos (daugiau nei 1500 mg/l). 
Mineralinio vandens skoniui įtakos turi ir karbonizacijos laipsnis. Vanduo gali būti gaivus ir lengvas ar maloniai rūgštokas, netgi gali būti truputį kartus ir su kalkiniu poskoniu. Tiesa, angliarūgštė ne pagerina vandens skonį, o padeda išlaikyti skonį, kurį jis turėjo ištryškęs iš gelmės.

Natūralus mineraliniai vandenys ir aprašymai apie juos:
  • "Vytautas"– natūralus, daugiausiai mineralinių medžiagų turintis vanduo Baltijos šalyse. Bendra ištirpusių medžiagų koncentracija – 7309mg/l. 
Tai labiausiai moksliškai ištirtas lietuviškas mineralinis vanduo. Jis turi neabejotinos naudos sveikatai. Nustatyta, kad gali padėti esant kai kuriomis skrandžio, žarnyno, tulžies pūslės ir kitomis ligomis. Geriant prieš valgį, skatina virškinimą. Tai ypač aktualu per šventes, kai skrandį apkrauname gausiu ir įvairiu maistu. „Vytautas“ gali būti nepakeičiamas mineralų šaltinis sportuojantiems, patiriantiems daug streso.
Pagrindinės cheminės sudedamosios dalys (mg/l):
Natris - 1727, Magnis – 240, Cloridas - 3480, Hidrokarbonatai - 300, Kalis – 32, Kalcis – 552, Sulfatai - 989. 
Kalcis organizme reguliuoja širdies veiklą, dalyvauja formuojantis kaulams ir dantims, tai svarbus kraujo krešėjimo faktorius, dalyvauja raumenų dirginime ir susitraukime. Organizmui stokojant kalcio, galimi dažnesni kaulų lūžiai, dantų, nagų, plaukų pažeidimai, spazmai, traukuliai, širdies ritmo sutrikimai.
Magnis dalyvauja daugelyje medžiagų apykaitos funkcijų organizme, dalyvauja sujaudinant raumenų ir nervų skaidulas. Organizmui stokojant magnio, galimas galvos svaigulys, širdies permušimai, polinkis į raumenų spazmus.
Kalis organizme palaiko rūgščių – šarmų pusiausvyrą, dalyvauja perduodant impulsus į nervų ir raumenų ląsteles, reguliuoja skystį organizme. Organizmui stokojant kalio, galimas raumenų silpnumas, kraujospūdžio sumažėjimas, širdies veiklos sutrikimai, apetito praradimas.
Natris reguliuoja vandens kiekį organizme, dalyvauja sujaudinimo procese nervų ir raumenų ląstelėse. Organizmui stokojant natrio galimas pykinimas, silpnumas, raumenų spazmai.
Chloridas kartu su natriu reguliuoja vandens balansą organizme, taip pat skatina virškinimą. Organizmui stokojant chlorido, galimi virškinimo sutrikimai.
  • "Birutė" – puikaus skonio, vidutinės mineralizacijos vanduo.
Bendra vandens mineralizacija yra 2671 mg/l. Pagrindinės sudedamosios dalys (mg/l):
Kalcis - 186, Magnis – 81, Natris – 650, Kalis - 6, Sulfatai - 375, Chloridai – 1204, Hidrokarbonatai – 243.
  • "Akvilė" – Natūraliai šarminis (Ph – 8,0) ir švelnaus skonio mineralinis vanduo susiformuoja gamtos apsaugotoje saloje, todėl yra ypatingai švarus ir tyras – 0 nitratų. Pasižymi tuo, kad yra itin silpnos mineralizacijos (150 mg/l) ir turi ypač mažai natrio (2,5 mg/l), todėl tinkamas vartoti visiems be jokių apribojimų.
Cheminė sudėtis (mg/l):
Kalcis - 49,3; Magnis - 5,9; Natris - 2,3; Kalis 0,7; Sulfatai 1,0; Chloridai 3,0; Hidrokarbonatai - 173,8; 
  •  "Tichė" – unikalus vidutinės mineralizacijos natūralus mineralinis vanduo, išgaunamas maistui skirtais plieno vamzdžiais iš 689 m gylyje esančio šaltinio. 2_37.jpg
Negazuotas natūralus mineralinis šarminis vanduo „TICHĖ“ turtingas kalcio, magnio ir sulfatų, pasižymi išskirtiniu šarminiu pH (7,6–8,0), kuris artimas žmogaus kraujo pH (7,45).
  • “Druskininkų Hermis” yra optimalios mineralizacijos (1,35 g/l) ir tinkamas vartoti kiekvieną dieną. Unikalų skonį lemia mineralinės druskos, kurios patenka į 150 m gylyje esantį vandens sluoksnį per plyšius Druskininkų vandens kupolo struktūroje iš gilesnių ypatingai sūrių vandens klodų.
  • "Neptūnas" - prieš tūkstančius metų susiformavusi unikali Varėnos ekosistema ypatingai apdovanojo joje išgaunamą vandenį. Neptūnas – tai natūralus mineralinis vanduo, pasižymintis ypač maža ištirpusių druskų koncentracija – tik 136 mg/l. Būtent todėl Neptūnas šiandien yra ypatingai lengvas lietuviškas natūralus mineralinis vanduo.
  • "Rasa" - puikaus skonio natūralus mineralinis vanduo su idealiai gamtos subalansuotu mineralinių medžiagų kiekiu. Turi nemažai mineralinių medžiagų (3888 mg/l), tačiau skonis yra pakankamai švelnus, geriant juntamas lengvas sūrumas. Jį rekomenduojama vartoti vyresniems vaikams ir bet kokios amžiaus suaugusiems sveikiems žmonėms sportuojantiems bei aktyviai fiziškai dirbantiems žmonėms. Tiems, kam reikia atstatyti mineralinių medžiagų ir vandens balansą bei tiems, kurių dietoje nepakanka kalcio bei magnio. 
Išgėręs 1 litrą natūralaus mineralinio vandens suaugęs žmogus gaus kalcio 77,6 %, magnio 40 %, natrio 18,7 % rekomenduojamos paros normos. 
Nauda : skatina virškinimą, malšina lėtinį gastritą, skatina skrandį išskirti daugiau sulčių, valo iš organizmo kenksmingas atliekas, gali sumažinti mėšlungio riziką, dirglumą, bei turi reikšmės stiprinant kaulus ir dantis.
Sudėtis (mg/l): Magnis - 160, Sulfatai – 86, Kalcis – 621, Hidrokarbonatai – 268, Natris - 551, Chloras – 2189, Kalis – 14, Fluoras - 0,39.

Nepaisant visų gerųjų savybių mineralinio vandeniu nereikėtų gerti nuolat, nes jame daug druskos (natrio chlorido), kurios dažnai net per daug gauname su maistu. Tai nesusargdina, bet apkrauna organizmą nuolatiniu poreikiu šalinti druskų perteklių. Be to, kai žmogus suvartoja daugiau natrio, atsiranda troškulys. Tada vėl reikia gerti.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Vida Martišienė


Atgal

Mūsų draugai