• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Užkrečiamų ligų profilaktika

2015.10.01
Spalio 1-oji - Tarptautinė hepatito diena

Spalio 1-ąją dieną siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į „tyliuoius žudikus“ - virusinius hepatitus. Virusiniai hepatitai yra aktuali problema visame pasaulyje. Yra žinomi skirtingi hepatitą sukeliantys virusai. Visuomenės sveikatos centruose registruojami A, B, C, D ir E virusiniai hepatitai.

Hepatitų rūšys ir simptomai
Hepatito A infekcijos šaltinis yra sergantis infekcija Hepatitis_A.jpgžmogus. Virusai, išsiskyrę su išmatomis ar pro burną, užkrečia aplinką ir plinta per užterštą maistą, geriamąjį vandenį, nešvarias rankas. Šia infekcija dažnai užsikrečia vaikai, nes jie dar nėra įgudę laikytis švaros, todėl užkratas nuo įvairių aplinkos daiktų per nešvarias rankas patenka į burną. Dažniausiai pirmieji simptomai pastebimi po 28 d. nuo užsikrėtimo. Apie 90 proc. vaikų iki 6 m. dažniausiai neturi jokių ligos simptomų. Pirmieji ligos simptomai — karščiavimas, silpnumas, pykinimas, vėmimas. Normalus sveikimo laikotarpis trunka apie 1 mėnesį, tačiau kartais užtrunka ir iki 6 mėn. Imunitetas įgyjamas persirgus ar pasiskiepijus. Siekiant išvengti užsikrėtimo šia infekcija, labai svarbu laikytis asmens higienos: pasinaudojus tualetu, prieš valgio gaminimą, prieš valgant plauti rankas su muilu, naudoti tinkamai termiškai paruoštą maistą; prieš valgant vaisius ar termiškai neapdorotas daržoves nuplauti švariu tekančiu vandeniu ir nulupti; naudoti saugų geriamąjį vandenį.

Hepatito B virusas perduodamas kontaktuojant su sergančio žmogaus krauju ir kitais organizmo skysčiais lytiniu, transplacentiniu būdu, vartojant intraveninius narkotikus, buitiniu kontakto keliu (įsidūrus, įsipjovus). Lietuva priklauso hepatito B vidutinio paplitimo sričiai. Simptominis hepatitas (gali būti ir besimptomis) pasireiškia silpnumo jausmu, blogu apetitu, pykinimu, dešiniosios pašonės skausmu, maudžiančiu ir “laužančiu” sąnarių skausmu ir kt. Liga paprastai trunka 1-2 mėn., mirštamumas nuo ūminio hepatito siekia 1 proc. Ligai progresuojant, hepatitas sukelia kepenų cirozę ir net kepenų vėžį ar nepakankamumą. Liga yra labai sunkiai gydoma. Dauguma sergančiųjų hepatitu B pasveiksta. 5-10 proc. užsikrėtusiųjų šis virusas išlieka visą gyvenimą. Nešiotojai gali nugyventi visą savo gyvenimą be jokių klinikinių požymių. Tiek nešiotojai, tiek infekuoti asmenys, neturintys klinikinių požymių, gali užkrėsti kitus asmenis. Persirgus susidaro ilgalaikis imunitetas. Norint išvengti užsikrėtimo, rekomenduojama pasiskiepyti, ypatingai žmonėms, dažnai turintiems kontaktą su kitų žmonių organizmo skysčiais (medikams, hemodializės pacientams ir kt.). Reikia vengti kontakto su krauju, nesinaudoti kitų asmenų dantų šepetėliais, skutimosi reikmenimis. Narkomanai turi naudoti tik sterilius švirkštus ir adatas.

Hepatitu C užsikrečiama per sergančio žmogaus kraują (vartojant intraveninius narkotikus, perpilant kraują). Labai retai hepatito C virusu užsikrečiama lytiniu būdu. 60–80 proc. atvejų ligoniai, sergantys virusiniu hepatitu C, bloga sveikata visai nesiskundžia. Kitiems gali pasireikšti įvairūs ligos požymiai: nuovargis, apetito stoka, pykinimas, karščiavimas, lengvi pilvo skausmai, odos ir akių obuolių pageltimas, šlapimo patamsėjimas. Susirgus ūminiu hepatitu C, tik 10–15 proc. ligonių pasveiksta, likusiems (jei liga trunka ilgiau kaip 6 mėn.) vystosi lėtinis hepatitas C, iš jų — 50 proc. liga progresuoja į kepenų cirozę, kitiems komplikuojasi kepenų vėžiu. Hepatito C virusas žmogų žudo iš lėto. Ypač svarbu anksti nustatyti užsikrėtimą lėtiniu virusiniu hepatitu C ir nedelsiant pradėti gydymą, nes tik tokie ligoniai turi daugiau galimybių visiškai pasveikti ir išvengti sunkių kepenų komplikacijų. Vakcinos nuo šio hepatito nėra, tad pagrindinės profilaktinės priemonės yra vengimas naudotis svetimais asmeninės higienos įrankiais (skutimosi peiliukais, manikiūro, pedikiūro reikmenimis, dantų šepetuku ir pan.), rekomenduojama naudoti asmenines apsaugines priemones ir vengti mikrotraumų darbo metu atliekant invazines procedūras, tyrimus, kai yra kontaktas su paciento krauju.

Hepatitu D užsikrečiama taip pat kaip ir hepatitu B. Susergama, kai organizme jau yra hepatito B antigenų arba kartu su hepatitu B. Vakcina nuo hepatito B apsaugo ir nuo hepatito C, tačiau neapsaugo žmonių, jau prieš tai sirgusių hepatitu B ir turinčių išlikusią infekciją.
Siekiant išvengti virusinių hepatitų, Centro specialistai pataria nesinaudoti kitų asmenų nesteriliais švirkštais, adatomis, manikiūro ar pedikiūro instrumentais, dantų šepetėliu. Naudoti apsauginėmis priemonėmis ir vengti mikrotraumų darbo metu atliekant invazines procedūras, tyrimus, kai yra kontaktas su paciento krauju. Susilaikyti nuo lytinių santykių su nežinomais asmenimis. Taip pat labai svarbus asmens higienos taisyklių laikymasis. Svarbu atminti, kad vienas efektyviausių hepatito A ir B kontrolės būdų – vakcinacija.


Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Zita Jurgutienė


Atgal

Mūsų draugai