• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Užkrečiamų ligų profilaktika

2010.08.26
PSO rekomendacijos po-pandeminiam A(H1N1) gripo laikotarpiui

2010 m. rugpjūčio 10 d. PSO paskelbė, kad šeštoji pandeminio gripo A(H1N1) (2009) fazė jau praeityje, ir kad jau perėjome į po-pandeminį gripo laikotarpį. Atsižvelgiant į ankstesnes pandemijas manoma, kad A(H1N1) (2009) gripo virusas taps sezoniniu gripu ir cirkuliuos dar keletą metų. Nors rūpesčių dėl pandeminio gripo sumažėjo, tačiau sveikatos ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai ir toliau turi išlikti budrūs bei epidemiologiškai stebėti šią infekciją.

Remiantis praėjusių pandemijų patirtimi manoma, kad viruso sukeltos infekcijos komplikacijos formos ir toliau bus būdingos jaunesnio amžiaus žmonėms. Žmonių grupės, kurios pandemijos metu buvo įvardijamos kaip didelės rizikos (pvz. lėtinėmis ligomis sergantys asmenys), ir toliau išliks padidintos rizikos grupėmis, tačiau tikimasi, kad susirgimų skaičius šiose grupėse sumažės. Be to, pandemijos metu sirgusiems asmenims išsivysčiusios sunkios infekcijos formos, tokios kaip plaučių uždegimas, nėra būdingos sezoninio gripo epidemijai ir yra sunkiai gydomos. Kol kas nežinoma, ar šis modelis keisis po-pandeminiame periode, tad epidemiologinė gripo priežiūra ir toliau turi išlikti sustiprinta.


PSO primena, kad pavieniai atvejai ar vietiniai gripo A(H1N1) (2009) protrūkiai tebesitęs.


PSO REKOMENDACIJOS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOMS PO-PANDEMINIAM GRIPO PERIODUI

ŪMIŲ VIRŠUTINIŲ KVĖPAVIMO TAKŲ INFEKCIJŲ VALDYMAS


Vykdant gripo priežiūrą po-pandeminiu periodu PSO rekomenduoja:
atkreipti dėmesį į neįprastų atvejų, tokių kaip ūmių kvėpavimo takų infekcijų grupiniai susirgimai arba mirtys, priežiūrą;
būtinai ištirti ir nustatyti svarbius epidemiologinius pokyčius tarp sunkių ar neįprastų atvejų, grupinių susirgimų ar protrūkių;
ir toliau išlaikyti nuolatinę gripo epidemiologinę priežiūrą, įtraukiant ir ūmias virusines kvėpavimo takų infekcijas, bei kitas į gripą panašias infekcijas;
tęsti duomenų perdavimą tarptautinėms organizacijoms ir registrams;
kuo greičiau informuoti PSO, jei:
* stebimas ilgalaikis vaistams atsparaus viruso A(H1N1) (2009) plitimas visuomenėje;
* nustatyta nauja, iki tol necirkuliavusio žmonių populiacijoje, gripo viruso atmaina;
* stebimi neįprasti gripo A(H1N1) (2009) ligos epidemiologiniai ir klinikiniai pokyčiai, tokie kaip sergamumo pokyčiai amžiaus grupėse, klinikinė išraiška, didėjanti susirgusiųjų, kuriems reikalinga intensyvi priežiūra, proporcija ar neįprastai daugėjantys ligos atvejai.
stebėti viruso genetinių, antigeninių ar funkcinių savybių pokyčius, tokius kaip viruso jautrumas antivirusiniams vaistams.

SKIEPIJIMAS

Skiepijimas gripo vakcina išlieka vienu svarbiausiu aspektu mažinant sergamumą ir mirtingumą nuo gripo. PSO itin rekomenduoja skiepyti asmenis, priklausančius rizikos grupėms.


A(H1N1) virusas, kuris sukėlė 2009 metų pandemiją, tebecirkuliuoja kai kuriose pasaulio šalyse ir gali pasireikšti protrūkiais. Kai kuriose šalyse turima sezoninė trivalentė vakcina taip pat apsaugo ir nuo pandeminio A(H1N1) gripo viruso. PSO akcentuoja, kad skiepijimai monovalente A(H1N1) vakcina turi didelę įtaką visuomenės sveikatai, todėl šalims, kurios vis dar neturi trivalentės sezoninio gripo vakcinos, PSO rekomenduoja skiepyti monovalentėmis A(H1N1) gripo vakcinomis, ypač asmenis, kuriems gresia sunkios A(H1N1) gripo ligos formos.


KLINIKINIŲ ATVEJŲ VALDYMAS


Kadangi tikimasi, kad gripo virusas A(H1N1) cirkuliuos dar keletą ateinančių metų, asmenims, kuriems įtariamas gripas, turi būti suteikta tinkama sveikatos priežiūra. Ankstyva diagnostika ir tinkamas gydymas yra itin svarbūs, siekiant suvaldyti šios ligos atvejus. PSO pataria ir toliau vadovautis antivirusinių vaistų, tinkančių gydyti tiek sezoninio, tiek ir pandeminio gripo atvejams, vartojimo rekomendacijomis.


Vaikai, nėščios moterys, lėtinėmis kvėpavimo ligomis, astma ar cukriniu diabetu sergantys asmenys priklauso padidintos rizikos grupei ir gali susirgti sunkia A(H1N1) gripo viruso forma. Pacientams, kuriems pasireiškia sunkios gripo formos ar būklės blogėjimas, turi būti kuo greičiau pradėtas gydymas oseltamiviru. Pacientai, kuriems gresia susirgti sunkia gripo forma ar gresia gripo komplikacijos, turi būti kuo greičiau pradėti gydyti oseltamiviru arba zanamiviru.


RIZIKOS GRUPĖS

Vyresni nei 65 metų amžiaus asmenys;
Asmenys iki 65 metų amžiaus, sergantys lėtinėmis širdies - kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų, kitomis lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais;
Asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose;
Sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai;
Nėščiosios.
Daugiau informacijos:
www.ulac.lt
http://www.sam.lt/go.php/lit/IMG/574


Atgal

Mūsų draugai