• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2016.06.06
Erkės ir jų platinamos ligos

Erkės – yra smulkūs, dažniausiai mikroskopinio dydžio (iki 5 mm) nariuotakojai voragyviai. Erkės mėgsta drėgnas vietoves ir prieblandą. Daugiausia erkių būna mišriuose ir lapuočių miškuose, jaunuolynuose, kirtimuose bei avietynuose. Erkės laikosi ant žolių, krūmų, nepakildamos aukščiau nei 1 m nuo žemės paviršiaus. Ant erkių kūno yra daug jutimo organų, kuriais jos pajunta auką. Didelę reikšmę turi gyvūnų specifiniai kvapai. Erkės mėgsta įsisiurbti į žmogaus kaklą, pakinkius, plaukuotose kūno dalyse, kirkšnyse, vaikams – už ausų. Paties erkės įsisiurbimo momento žmogus nejaučia. Jis gali net nepastebėti parazito (dažniausiai nepastebimos mažos erkutės-nimfos).Erkės vystosi keliomis fazėmis:
  • kiaušinis,
  • lerva, 
  • nimfa,
  • suaugusi erkė.
Labiausiai paplitusios erkės:
  • šuninė erkė ir taiginė erkė – perneša encefalito virusą,
  • niežinė erkė – parazituoja žmogaus odoje išgrauždama takus,
  • folikulinė erkė – parazituoja žmonių blakstienų ir kitų plaukų riebalinėse liaukutėse,
  • miltinė erkė – sugadina maisto produktus.
Šuninės erkės gyvenimo ciklas su visomis fazėmis (lerva-nimfa- išsivysčiusi erkė) trunka 3 metus. Kiekvienoje vystymosi fazėje jai būtinas tik vienas maistas: vienas ar keletas lašų kraujo. Erkinio encefalito viruso nešiotojai yra žinduoliai ( dažniausiai laiko pelės, pelėnai, voverės, ežiai, rečiau – stirnos, kiškiai, lapės, naminiai gyvuliai). Juo galima užsikrėsti ne tik įsisiurbus erkei, bet ir vartojant nepasterizuotą ar nevirintą karvių ir ypač ožkų pieną erkių aktyvumo periodu. Šie iš pažiūros nekalti vabalėliai aktyvūs šiltuoju metų sezonu, kai temperatūra yra +5 - +7.Taigi encefalitą jos platina nuo kovo mėn. , kai atšyla ir jos išalkusios puola žmones, iki tol, kol pašąla. Didžiausias aktyvumas gegužę – birželį, antras aktyvumo pakilimas – rugpjūčio, rugsėjo mėn. Erkinis encefalitas yra viena svarbiausių virusinių žmogaus centrinės nervu sistemos infekcijų. Tai sunki, pavojinga, kartais net mirtina liga. Tyrimais nustatyta, kad jei ligonis nuo šios ligos nemiršta, yra didelė tikimybė, kad visą gyvenimą išliks ligos pasekmės, kartais net invalidumas.
Erkinis encefalitas prasideda karščiavimu, galvos skausmu ir svaigimu, raumenų skausmais (kaklo, juosmens srityse, galūnėse), pykinimu, silpnumu, praėjus 1 – 2 savaitėms (gali būti 2 – 28 dienoms) po įsisiurbimo. Pajutus minėtuosius simptomus ar jei įsisiurbimo vietoje atsirado raudona dėmė (tai kitos ligos – Laimo požymis), reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Norint apsisaugoti nuo erkių, prieš einant į mišką – reikia apsivilkti šviesius drabužius, ilgomis priglundančiomis rankovėmis, kelnių klešnėmis, apsiauti auliniais batais, o galvą apsaugoti skara ar gerai priglundančia kepure. Naudokime erkes atbaidančius preparatus – repelentus, kuriais padengti atviras kūno vietas, tai pat drabužius. Grįžus iš miško būtina atidžiai apžiūrėti savo kūną. Patartina iššukuoti plaukus, nusiprausti po dušu, nes kol erkė suranda kur įsisiurbti, praeina valanda. Vilkėtus drabužius pakabinti negyvenamoje patalpoje arba saulėtoje vietoje.
Jeigu įsisiurbė erkė, ją reikia kuo skubiau ištraukti. Erkinio encefalito virusas tarpsta erkių seilėse, todėl į žmogaus organizmą patenka labai greitai ( jau paties įsisiurbimo metu), o Laimo ligą sukeliančios borelijos yra erkių žarnyne, tad jos perduodamos praėjus maždaug valandai po įsisiurbimo. Netepti erkės jokiais tirpalais, riebalais, nes ši iškart nuodus gali suleisti. Erkę kuo arčiau žmogaus odos suimti pirštais ar pincetu ir švelniai ištraukti. Paskui įsiurbimo vietą patepti dezinfekuojančiu tirpalu.
Vaistų nuo erkinio encefalito ir Laimo ligos - nėra. Vienintelė veiksminga apsaugos ir profilaktikos priemonė nuo erkinio encefalito – skiepai. Net 90 proc. paskiepytųjų jie apsaugo nuo ligos, įsisiurbus užkrėstai erkei. Kiti 10 proc., jeigu ir susirgs, ligos eiga bus lengva ir be jokių liekamųjų reiškinių. Geriausiai skiepytis žiemą, tada iki pavasario – erkių aktyvumo pradžios – organizme susidarys imuninė apsauga. Pilna vakcinacija susideda iš 3 injekcijų. 
Nuo Laimo ligos vakcinos dar nėra.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Vida Martišienė


Atgal

Mūsų draugai