• 8 345 52 345
 • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2013.06.26
Užspringimas

Kas yra užspringimas

universal_choking_sign.jpgKvėpavimas – esminė gyvenimo dalis. Kvėpuodami mes įkvepiame azoto (75 proc.), deguonies (21 proc.), anglies dioksido ir kitų dujų (4 proc.) mišinį. Plaučiuose deguonis patenka į kraują ir su juo keliauja į kitas kūno dalis. Mūsų organizmas deguonį naudoja kaip kurą. Atliekos (anglies dioksidas) grįžta atgal į plaučius, iš kurių pašalinamos. Mes iškvepiame anglies dioksidą (8 proc.), azotą (71 proc.) ir deguonį (16 proc.). Burnoje yra dvi angos – viena stemplė, kuria maistas keliauja į skrandį, kita trachėja, kuria oras patenka į plaučius. Ryjant maistą trachėją apsaugo antgerklis.

Užspringimas – tai mechaninė oro srauto iš aplinkos į plaučius obstrukcija (lot. obstructio — uždarymas, kliūtis). Svetimkūnis paprastai patenka į nosiaryklę, gerklas, gerklę, jis dirgina kvėpavimo takų gleivinę ir sukelia balso stygų bei bronchų spazmą. Užspringus sunku kvėpuoti, nes oro srautas dalinai ar visiškai negali patekti į plaučius. Ilgai trunkantis dalinis ar visiškas užspringimas sukelia asfiksiją (uždusimą), kuri veda prie hipoksijos („deguonies bado“, deguonies trūkumo organizmo audiniuose) ir yra potencialiai mirtinas. Deguonies atsargos plaučiuose bei kraujyje aukai, kurios kvėpavimas visiškai sustojo, gyvybę gali palaikyti vos kelias minutes. Smegenys yra nepaprastai jautriuos deguonies trūkumui ir per pirmas 4 – 6 minutes pradeda mirti. Po 10 minučių įvyksta negrįžtami smegenų pokyčiai.

Užspringti gali bet kas. Net JAV prezidentas George W. Bush 2002 m. sugebėjo užspringti riestainiuku, Karalienė Motina 1993 m. buvo hospitalizuota po to, kai užspringo ašaka, o garsus beisbolo žaidėjas Jimmie Foxx mirė užspringęs kaulu.

Užspringimą gali sukelti svetimkūnio sukelta fizinė kvėpavimo takų obstrukcija, kvėpavimo organų ligos, susijusios su kvėpavimo takų obstrukcija, ryklės, gerklų ar trachėjos suspaudimas smaugiant. Suaugusieji dažniausiai užspringsta valgio metu, kai tinkamai nekramto maisto. Kalbėjimas ar juokas valgio metu gali lemti, jog maisto gabalėlis pateks ne ten, kur reikia. Be to, rijimo mechanizmai gali būti sutrikdyti, jei asmuo padaugino alkoholio ar narkotikų, serga tam tikromis ligomis (Parkinsono liga). Pagyvenusiems žmonėms riziką užspringti didina amžius, bloga dantų būklė (prasčiau sukramtomas maistas) ir alkoholio vartojimas. Vaikai dažniausiai užspringsta, nes nepilnai sukramto maistą, gauna per didelių maisto gabalėlių, prisigrūda burnon per didelį maisto kiekį. Be to, vaikai dažnai negali įvertinti pavojaus, aktyviai kišdami įvairius smulkius daiktus į burną. Riešutai, smeigtukai, monetos gali kelti pavojų užspringtio. JAV kasmet nuo užspringimo miršta 200 jaunesnių kaip 4 m. amžiaus vaikų.

Užspringimo požymiai:

 • UNIVERSALUS.JPGKosėjimas ar springimas. Asmuo kosi smarkiai, nevalingai, gurguliuoja arba garsiai vemia. Esant rimtesniam užspringimui, šie simptomai gali būti ne tokie akivaizdūs ar jų visai gali nebūti, nes norint atlikti šiuos veiksmus, taip pat reikia šiokio tokio oro judėjimo.
 • Asmuo negali kalbėti ar šaukti, arba tai daro labai sunkiai.
 • Kvėpavimas sunkus, žiopčiojama ir švokščiama.
 • Rankų signalai ir panika (kartais nukreipta į gerklę). Žmogus gali desperatiškai laikytis už burnos ar kišti pirštus gerklėn.
 • Laikymasis už gerklės viena ar abiem rankom – tai natūralus atsakas į pavojų užspringti, universalus užspringimo „ženklas“.
 • Jei kvėpavimas neatsistato, žmogaus veidas mėlynuoja (cianozė) nuo deguonies trūkumo. Pirmiausia tai pastebima apie veidą, lūpas, nagus. Jei kvėpavimas vis dar neatstatomas, žmogus praranda sąmonę.
 • Jei dūsta kūdikis, daug dėmesio turi būti skirta jo elgsenai, jis nemoka „universaliojo“ užspingimo ženklo.

Pagalba užspringus:

Užspringus reikia suteikti skubią pagalbą, kitu atveju viskas gali baigtis mirtimi. Būtinai kvieskite greitąją medicinos pagalbą (GMP). Tiesa, jei užspringimo epizodas praėjo ramiai ir nėra pavojaus, kad kvėpavimo takuose liko kitų objektų, GMP kviesti nėra būtina.

Pirmiausia rekomenduojama skatinti kosėjimą – prašykite, kad auka kosėtų kuo dažniau ir stipriau. Dauguma aplinkinių pernelyg greit pradeda potencialiai pavojingas gelbėjimo praktikas, nors šių gal dar visai nereikia. Nemaža dalis užspringusiųjų „išsisuka“ vien kosėdami be jokios pašalinės pagalbos. Jei paklausus „ar tu užspringai“ asmuo gali kalbėti, kvėpavimo takų obstrukcija – dalinė. Likite su tuo žmogumi ir palaukite, kol kosint svetimkūnis bus pašalintas. Jei žmogus negali atsakyti ir tik linkteli galvą, jam – visiška kvėpavimo takų obstrukcija ir reikia skubios pagalbos.

Galima bandyti užspringusiajam daužyti nugarą (tarpumentį). Patariama daužyti su ranka nuo 5 iki 20 kartų. Nugaros daužymas sukelia perkusiją, kuri, sukėlusi spaudimą už svetimkūnio, padeda jį išstumti lauk. Kai kuriais atvejais svetimkūnio judėjimui sukelti ir kvėpavimo takų atlaisvinimui pakanka fizinės vibracijos. Retais atvejais daužymas situaciją gali pabloginti, sukeldamas svetimkūnio slinkimą priešinga kryptimi, negu tikėtasi.

Itin populiarus, ypač JAV, yra Heimlicho manevras (pilvo paspaudimas) – iš dalies jis paplito todėl, kad dažnai rodomas JAV filmuose. Henry Heimlich šią procedūrą aprašė 1974 metais. Esmė tokie: gelbėtojas stovi už aukos (jei ligonis guli, tupi virš jo), apglėbia springstantįjį per liemenį, uždeda kumštį aukščiau bambos, o kitą plaštaką – ant kumščio ir staigiai spusteli pilvą į vidų ir aukštyn. Tai kartojama keletą kartų. Spaudimas į diafragmos apačią suspaudžia plaučius ir padeda pašalinti svetimkūnį – manevras primena dirbtinį kosulį. Beveik visur prieš atliekant Heimlicho manevrą patariama daužyti nugarą. Net tada, kai Heimlicho manevras atliekamas taisyklingai, galima pakenkti nukentėjusiajam. Dažniausiai pasitaiko pilvo srities mėlynės, rečiau ir rimtesnės traumos, tokios kaip šonkaulių lūžiai. Kai kur, pvz. Australijoje, manoma, kad nėra jokių mokslinių tyrimų, kuriais remiantis būtų galima rekomenduoti Heimlicho manevrą pirmosios pagalbos užspringus metu.

heimlich.png

pregnant.jpgSavarankiškas pilvo paspaudimas tinka, jei užspringęs asmuo yra vienas. Jis gali ir pats sau sukelti pilvo suspaudimą. Paprastai tam naudojamas fiksuotas objektas – turėklai ar atlošas. Spaudimas daromas toje vietoje, kur gelbėtojas spaustų rankomis Heimlicho manevro metu. Kaip ir anuo atveju, galimos traumos.

Modifikuotas krūtinės spaudimas kartais taikomas nėščioms moterims ir nutukusioms aukoms – Heimlicho manevras jiems neduos jokios naudos ar netgi gali būti žalingas. Gelbėtojas spaudžia ne pilvą, o krūtinės centrą.

Dirbtinis gaivinimas. Jei žmogus nesąmoningas, nekvėpuoja ar neužčiuopiamas jo pulsas, gali tekti atlikti dirbtinį gaivinimą.

Kaip išvengti užspringimo:

 • Dirbdami kokius nors darbus nelaikykite burnoje tokių daiktų, kaip vinys ar smeigtukai.
 • Maistą kąskite nedideliais kąsniais ir kruopščiai kramtykite.
 • Venkite alkoholio – jis sutrikdo gebėjimą kramtyti ir ryti bei padidina riziką užspringti.

Užspringo vaikas

Vaikai iki ketverių metų amžiaus, kol visiškai susiformuoja jų dantys, dar tik mokosi valgyti tirštą maistą. Jei mažas vaikas maistą ryja stambiais gabalais, jie gali įstrigti ir užkimšti kvėpavimo takus. Dažniausiai užspringstama, kai į kvėpavimo takus patenka blogai nurytas maistas ar skystis, be to, vaikas gali įkvėpti įvairiausių mažų daiktų (sagų, riešutų, maitinimo elementų ir pan.). Vaikas gali užspringti ir jei yra maitinamas iš buteliuko, kurio čiulptuko skylė per didelė.

„Pavojingiausiais“ produktais vaikams laikomi:

 • Vynuogės ir razinos;
 • Riešutai;
 • Dešrelės;
 • Mėsos ir sūrio gabalėliai;
 • Saldainiai (tiek guminukai, tiek karamelės) ir kramtomoji guma;
 • Kukurūzų spragėsiai;
 • Žalios daržovės.

Negalima mažam vaikui:

 • Leisti bėgioti, žaisti, triukšmauti, juoktis ar verkti valgio metu.
 • Duoti maisto, kuris gali sutrupėti į kietus gabaliukus.
 • Duoti gabaliukais žalių morkų, obuolių ir salierų stiebų.
 • Duoti dešros ar kitų mėsos gabalų dideliais gabalais, nenulupus nuo jų plėvelės.
 • Duoti kukurūzų spragėsių, riešutų, kietų ledinukų ar kitų panašių produktų.
 • Valgio metu vaiką palikti vieną, be priežiūros.
 • Versti vaiką valgyti.
 • Duoti stambių, apvalios formos maisto gabalėlių – apvalūs kąsniai greičiau užkemša kvėpavimo takus, tad tokius produktus kaip dešrelės geriau pjaustyti ne griežinėliais, o juostelėmis.
 • Žaisti su žaislais, kuriuose yra smulkių detalių.
 • Smulkius daiktus (baterijas, sagas) laikyti vaikams pasiekiamose vietose.

Požymiai, kad vaikas ar kūdikis užspringo:

Sutrikęs kvėpavimas, gausu bei triukšmingas kosėjimas.

Pirmoji pagalba vaikui užspringus:

choking_baby_technique.jpgNepanikuokite. Jei namuose yra tik vienas žmogus, pirmiausia reikia vaiką gaivinti, o tada kviesti pagalbą. Medikus kviesti būtina, net jei jau po pirmojo gaivinimo vaikas atsigavo, ypač jei jis visai mažas. Pavyzdžiui, kūdikio būklė, net jei svetimkūnis pašalintas, turėtų būti keletą dienų stebima.

Patikrinkite, ar vaikas gali kvėpuoti (jei vaiko kvėpavimas sutrikęs, mėlynuoja jo oda, nesikilnoja krūtinės ląsta, pasilenkus prie burnos nesigirdi kvėpavimo ir nejaučiama šilta oro srovė), kosėti ar verkti. Jei gali, turėtų sugebėti įstrigusį maistą iškosėti – leiskite tai padaryti jam pačiam. Būkite šalia ir stebėkite, ar kvėpavimas negerėja – jei kelių minučių bėgyje progreso nematyti, kvieskite greitąją pagalbą. Nebandykite įlindusio svetimkūnio ištraukti pirštais – tik įstumsite jį gilyn. Tikrindami, ar burnoje nėra svetimkūnių, taip pat niekada nekiškite piršo.

choking_baby.jpgJei vaikas nekvėpuoja, pasisodinkite jį ant kelių, nulenkite galvą taip, kad būtų žemiau krūtinės. Staigiais smūgiais suduokite jam 4 - 5 kartus tarp mentikaulių – svetimkūnis turėtų iššokti.

Kūdikį galima paguldyti kniūbsčią ant rankos (dilbio) ar kelio žemyn galva (pirštais prilaikant už apatinio žandikaulio, kad būtų atviri kvėpavimo takai). Tada kelis kartus stuktelėkite jam delnu tarp menčių.

Apverskite vaiką ant nugaros nenukeldami nuo rankos ar kelio ir patikrinkite burną. Jei svetimkūnis matosi, jį išimkite. Jei ne, paguldykite kūdikį veidu aukštyn ant rankos ir 4 -5 kartus per 3 – 5 sekundes dviem pirštais staigiai spustelėkite krūtinę (ties viduriniuoju krūtinkaulio trečdaliu per piršto plotį žemiau spenelius jungiančios linijos) taip, lyg darydami išorinį širdies masažą. Negalima kūdikio kratyti už kojų- kraujas gali išsilieti į smegenis.

Visuomenės sveikatos biuro informacija


Atgal

Mūsų draugai