• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2011.10.10
Mūsų saugumas kelyje tamsiuoju paros metu: kam reikalingi atšvaitai

image.phpd.jpgKasmet Lietuvoje registruojama apie 1300 eismo įvykių, į kuriuos patenka pėstieji. Per metus jų žūva apie šimtą, daugiau kaip pusė – tamsiuoju paros metu. Beveik visi žuvusieji neturėjo nė atšvaito, nė žibino, nė jokio kito šviesą atspindinčio ar skleidžiančio daikto. Savaime suprantama, kad trumpėjant dienoms, ramiau jaučiamės kai mes ir mūsų artimieji turime atšvaitus ar kitas šviesą atspindinčias/skleidžiančias priemones. Įvairios organizacijos, tarp jų ir Šakių rajono savivaldybės sveikatos biuras, nemokamai dalina atšvaitus, šviesą atspindinčias liemenes bei žibintus.

Kokį atšvaitą rinktis

Atšvaitus galima pirkti, dažnai nemokamai juos dalina įvairios organizacijos. Prieš kelis metus susisiekimo ministerija paprašė didžiųjų prekybos tinklų savininkų, kad šie prekių maišelius pažymėtų specialiais šviesą atspindinčiais ženklais. Deja prekybos centrai šios idėjos nepalaikė – nepavyko rasti tinkamų gamintojų, nežinota, ar dažai tikrai atspindės šviesą ir neteps rankų, be to, dėl tokios naujovės būtų išaugusi maišelių kaina ir pailgėjęs jų suirimo laikotarpis.

Kiekvieną rudenį – žiemą Šakių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras vykdo tęstinį projektą „Traumų ir nelaimingų atsitikimų prevencija kaimo vietovėse, skatinant gyventojus dėvėti specialias liemenes arba nešioti atšvaitus“ ir atšvaitus, šviesą atspindinčias liemenes bei žibintus nemokamai dalina mūsų rajono gyventojams. Šie metai taip pat ne išimtis – planuojama išdalinti kelis šimtus įvairių tipų atšvaitų bei keliasdešimt žibintų ir šviesą atspindinčių liemenių.

Tikslios statistikos, kiek ir kokie žmonės nešioja atšvaitus, nėra. Nors tamsiu paros metu atšvaitus nešiojančių matyti kur kas mažiau, negu jų išdalinta, šių priemonių populiarumas auga – vis dažniau atšvaitus galima regėti prisegtus prie rankinių, kuprinių, o vairuotojai džiaugiasi, kad dauguma dviratininkų taip patį linkę „pasipuošti“ šiais atributais (šviesą atspindinti liemenė tampa vis įprastesnė) ir tamsiuoju paros metu juos galima lengviau pamatyti.

zzz.jpgAtšvaitai būna įvairių dydžių, paprastai balti ar geltoni, rečiau kitokių spalvų, netgi juodi. Jie gali būti minkšti, prikabinami ar prilipinami, žaisliukų formos, taip pat kieti (plastmasiniai). Deja, dalis žmonių atšvaitų nenešioja, dažniausiai dėl to, kad šie nėra stilingi, nedera prie drabužių. Išeitis rasta – dizaineriai kuria originalaus dizaino atšvaitus. Jie kiek brangesni už įprastus – kainuoja ne litą-du, o iki dvidešimties.

Šviesą atspindinčioms priemonėms taikomi reikalavimai

Dauguma prekybos centrų parduodamų atšvaitų atitinka ES kokybės standartą EN 13356. Kartais tarp jų pasitaiko nekokybiškų, prastai atspindinčių šviesą. Praėjusiais metais Valstybinei ne maisto produktų inspekcijai patikrinus 70 prekybos įmonių, net 50-yje jų nustatyta techninių reglamento „Asmeninės apsaugos priemonės“ pažeidimų (šiais metais lėšų tikrinti atšvaitams neskirta). Paprastai kuo atšvaitas kokybiškesnis, tuo brangesnis. Europoje pagaminti sertifikuoti atšvaitai beveik dvigubai brangesni, patvaresni, šviesą jie atspindi iš bent 150 – 200 m atstumo, o ne tokie kokybiški, nesertifikuoti – vos iš 50 – 100 m.

Atšvaitams taikomas EN 13356 (nurodo reikalavimus optinėms asmenų dėvimų, pritvirtintų ar nešamų priedų, skirtų neprofesinei veiklai, charateristikoms), liemenėms – EN 471 (nurodo reikalavimus gero matomumo įspėjamajai aprangai, naudojamai darbo vietose, t.y. skirtoms profesinei veiklai) ir EN 1150 (pateikia reikalavimus gero matomumo įspėjamosios neprofesinės aprangos charakteristikoms) standartai.

Standartas EN13356 apima trijų tipų priedus:

  1. laisvai kabantieji priedai (pakabukai), plotas nuo 15 iki 50 kv.cm kiekvienoje pusėje;
  2. nuimami priedai (juostelės), paviršiaus plotas turi būti didesnis kaip 15 kv.cm;
  3. klijuojami priedai (lipdukai), paviršiaus plotas turi būti didesnis kaip 15 kv.cm.

EN 471 standartu apimama apranga yra skirstoma į tris klases pagal jos suteikiamą pastebimumo lygį:

  1. apranga, suteikianti žemiausią apsaugos lygį
  2. apranga, suteikianti vidutinį apsaugos lygį
  3. apranga, suteikianti aukščiausią apsaugos lygį

image.php_1.jpgAprangą, atitinkančią EN 1150, sudaro nustatytas pagrindo ir atspindinčios medžiagos plotas, arba alternatyviai reikalingas abiejų medžiagų derinio plotas, kuris nustatomas priklausomai nuo abiejų medžiagų charakteristikų, imant tam tikrą minimalų matomos medžiagos plotą, paskaičiuojamam pagal dėvinčiojo ūgį.

Kaip taisyklingai nešioti atšvaitus

Atšvaitas naudingas ne tik vaikštant neapšviestais kelkraščiais, jis padeda ir tokiose situacijose kaip einant per pėsčiųjų perėją tamsiuoju paros metu esant blogoms matomumo sąlygoms, pvz., lyjant.

Kad transporto priemonės žibintų šviesa atšvaitą galėtų atspindėti, jis turėtų būti automobilio žibintų aukštyje, matomas iš visų pusių (dviratininkui ant kojos, pėstiesiems – ant rankos ar kojos). Atšvaitą reikia segti toje pusėje, iš kurios gali grėsti pavojus (tai yra, važiuoti automobilis). Dviračių priekiniai ir užpakaliniai žibintai laikomi veiksmingesniais negu dviratininko dėvima liemenė, kadangi jų šviesa pamatoma iš toliau.

Kelių eismo taisyklėse rašoma:

Pėstieji, eidami neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalies kraštu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, privalo neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą. Traukiamas (stumiamas) platesnis kaip 1 m vežimėlis turi būti su atšvaitais: kairėje vežimėlio pusėje iš priekio – baltu, o iš galo – raudonu.

Dviračio vairuotojui leidžiama važiuoti keliu tik tvarkingą stabdį ir garso signalą turinčiu dviračiu. Dviračio gale turi būti raudonas šviesos atšvaitas, iš abiejų šonų – oranžiniai šviesos atšvaitai arba kiti šviesą atspindintys elementai, pritvirtinti prie ratų stipinų. Važiuojant keliu tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, dviračio priekyje turi degti baltos šviesos žibintas, o dviračio gale – raudonos šviesos žibintas, dviračio vairuotojas privalo dėvėti šviesą atspindinčią liemenę arba būti prie drabužių kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje prisisegęs šviesą atspindinčius elementus. Dviračio vairuotojai (keleiviai) iki 18 metų, važiuodami (vežami) keliu, privalo būti užsidėję ir užsisegę dviratininko šalmą. Kitiems vyresniems kaip 18 metų asmenims, dviračiu važiuojantiems keliu, rekomenduojama būti užsidėjus ir užsisegus dviratininko šalmą.

Vadeliojamų vežimo ar rogių priekyje turi būti balti, iš šonų – oranžiniai, gale – raudoni šviesos atšvaitai, pritvirtinti gerai matomose vietose ir pažymintys kraštinius vežimo ar rogių gabaritus.

Vadeliojant, varant gyvulius ar paukščius keliais tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui, būtini žibintai, kurie turi degti kairėje vežimo, rogių ar gyvulių pusėje: priekyje – baltos, o gale – raudonos šviesos žibintas. Tamsiuoju paros metu ar esant blogam matomumui vadeliotojas, gyvulių ar paukščių varovas ir raitelis privalo dėvėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais.Atgal

Mūsų draugai