• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2011.12.21
Silantai

Dantų ėduonis – dažniausia dantų liga. Vaikui augant vis daugiau dantų pažeidžiami ėduonies. Vilniaus universiteto ligoninės Žalgirio klinikos vyriausioji gydytoja prof. Alina Pūrienė teigia, kad dabar 7–8 metų amžiaus vaikų grupėje dantų ėduonies paplitimas siekia 85,5 proc., 9–10 m. grupėje – 88,9 proc., o 12 m. amžiaus grupėje – 70,6 procento.

Nors dantų ėduonies profilaktika gali būti vykdoma įvairiomis priemonėmis, tačiau įrodymais pagrįsti medicinos duomenys patvirtina silantavimo efektyvumą. Specialistai teigia, kad laiku padengus vaikų dantis silantais, karieso atsiradimo tikimybė sumažėja 80–90 procentų. Kita vertus, tai daug pigiau nei jau sugedusių dantų gydymas bei plombavimas. Skandinavijos šalių patirtis parodė, kad dantų ligų profilaktika 50 kartų pigesnė už jų gydymą. Tad tėvai turėtų laiku pasirūpinti vaikų dantimis, kad vėliau būtų mažiau problemų.

Silantai - dantų vageles hermetizuojančios medžiagos, vartojamos nuolatinių dantų ėduonies profilaktikai. Tai atrodo kaip tirštas, bet labai takus skystis, užliejantis gilias vageles ir sudarantis mechaninį barjerą tarp dantų emalio ir žalojančio mikrobinio dantų apnašo bei burnoje susidarančių rūgščių.

image001_4.jpgNeseniai išdygusio nuolatinio danties dantų vagelės ir duobelės - tai rizikos sritys (pagrindinės apnašų susikaupimo vietos), kuriose užsilaiko maisto, jos savaime nesivalo. Tai aštuonis kartus labiau dantų ėduonies pažeidžiamos vietos nei lygus emalio paviršius. O jei vagelės gilios, jos neišsivalo ir dantų šepetėliu; sudėtingai "išvagotą" nuolatinio krūminio danties kramtomąjį paviršių net suaugusiems nelengva išvalyti, o vaikams dažnai tai - neįveikiama užduotis, ypač, jei mėgstama dažnai gardžiuotis saldumynais ar traškučiais bei saldžiais putojančiais gėrimais. Be to, dygstančių nuolatinių dantų vagelės ne visiškai mineralizuotos, todėl labiau pažeidžiamos rūgščių ir ėduonies. Silantai apsaugo vageles nuo žalingų faktorių (mikroorganizmų bei jų gaminamų rūgščių), o, jeigu silantuose yra fluoro, tai papildomai skatinama emalio mineralizacija.

Silantai, hermetizuodami danties vageles keliolika mėnesių, apsaugo dantis nuo ėduonies patį kritiškausią laikotarpį, per kurį labiau įgundama prižiūrėti burną, taisyklingai valyti dantis bei tinkamai maitintis. Dengimas silantais - tai neskausminga keliolika minučių trunkanti procedūra. Danties paviršius nuvalomas, apdorojamas specialiais skysčiais ir padengiamas silantu, naudojant labai mažą šepetėlį ar specialų švirkštą, silantas šiuo metu dažniausiai yra sukietinamas, panaudojant specialią šviesą.

Dažniausiai hermetizuojamos nuolatinių pirmųjų (5–8 metų vaikų) ir antrųjų (11–13 metų vaikų) krūminių dantų vagelės; jei ėduonies rizika didelė, hermetizuojamos ir kaplių bei trečiųjų krūminių dantų vagelės. Taip pat hermetizuojamos gilios viršutinių lateralinių kandžių aklosios duobelės. Jei vienoje vagelėje yra plomba, o kita sveika vagelė visiškai atskirta anatominiu voleliu, ji taip pat dengiama silantu

Padengtų silantais dantų kontrolė atliekama po 3 mėnesių, vėliau – kiekvieno profilaktinio tikrinimosi metu. Jei silantas iškrenta, krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis procedūra kartojama.

Tėveliai su vaikais turi kreiptis į tą pirminę asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kurioje yra prisirašę. Vaikų krūminių dantų silantavimo paslaugas teikia poliklinikose, šeimos medicinos centruose dirbantys odontologai arba burnos higienistai. Jeigu su teritorinėmis ligonių kasomis nėra sudarę sutarties, privačiai dirbantys odontologai tokių paslaugų nemokamai neteikia.

Visuomenės sveikatos specialistė Mantė BarborinienėAtgal

Mūsų draugai