• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2012.01.20
Ftalatai gali prisidėti prie vaikų nutukimo

Di_Ethyl_Phthalate_250x250.jpgVaikų aplinkos sveikatos centro, priklausančio Mount Sinai medicinos centrui Niujorke, mokslininkai aptiko ryšį tarp cheminių medžiagų, žinomų kaip ftalatai, ir mažų vaikų nutukimo. Ftalatai (ftalato esteriai) yra žmonių pagamintos medžiagos, daugiausia naudojamos kaip plastifikatoriai (gerina plastikų lankstumą, skaidrumą ir ilgaamžiškumą). Ftalatai naudojami ir kitur – vaistų bei maisto papildų, asmens higienos priežiūros priemonių (kvepalų, losjonų, kosmetikos, lakų), maisto perdirbimo medžiagų, medicinos prietaisų, dažų, žaislų gamyboje ir t.t. Tai ne visai nekalti junginiai – ftalatai neigiamai veikia endokrininę sistemą, gali imituoti natūralius organizmo hormonus.

Žinoma, kad prasta mityba ir fizinis pasyvumas prisideda prie nutukimo, tačiau vis daugiau mokslinių tyrimų rodo, kad vaikų nutukimas gali priklausyti ir nuo aplinkoje esančių ftalatų.

Mount Sinai mokslininkai matavo 387 vaikų šlapime esančių ftalatų koncentraciją, o po metų registravo kūno matmenis, įskaitant KMI, aukštį ir liemens apimtį. Šlapimo testai parodė, kad daugiau kaip 97 proc. tyrimo dalyvių buvo paveikti ftalatų.

Ftalatams priklauso monoetilo ftalatas (MEP) ir kiti mažo molekulinio svorio ftalatai. Mokslininkai taip pat aptiko ryšį tarp šių ftalatų koncentracijos ir KMI bei liemens apimties padidėjimo. Pavyzdžiui, mergaičių antsvoris esant aukščiausiam MEP poveikiui buvo 10 proc. didesnis negu tarp esant mažiausiam poveikiui.

„Tyrimas įrodė, kad šių cheminių medžiagų poveikis gali prisidėti prie vaikų nutukimo“ – sakė tyrimo autorė S. Teitelbaum. „Šis tyrimas taip pat akcentuoja, kad ateityje, reikės mažinti šių cheminių medžiagų poveikį kiek tik įmanoma“. Tiesa, nors duomenys patikimi, pabrėžiama, reikia daugiau mokslinių tyrimų, kurie galutinai nustatytų, ar ftalatai sukelia kūno apimčių augimą.

Remiantis JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, nutukimo procentas tarp 6 – 11 m. amžiaus vaikų išaugo nuo 7 proc. 1980 m. iki 40 proc. 2008 m. Daugiau kaip vienas iš penkių Niujorko mokyklų mokinių yra nutukę. PSO duomenimis, Europoje nutukę 24 proc. 6 – 9 m. amžiaus vaikų.

Nuo 2006 metų Europos sąjungoje uždrausti šeši ftalatai, jų negalima naudoti jaunesnių negu trys metai vaikų žaislų gamybai. Tėvams patariama mažinti kosmetinių kūdikiams skirtų priemonių (ypač šampūnų, pudrų, losjonų) naudojimą.Parengta pagal ScienceDaily.org

Visuomenės sveikatos specialistė Agnė DvylaitytėAtgal

Mūsų draugai