• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Sveikatos statistika

2009.12.23
Pradinuko kuprinės svoris

6 – 7 metų vaikų organizmas labai intensyviai auga. Kartu auga ir kaulėja griaučiai, tačiau jie dar išlieka labai lankstūs. Esant neigiamiems aplinkos veiksniams kaulai gana greitai deformuojasi.

Vienas iš pagrindinių tėvų bei pedagogų tikslų yra suformuoti taisyklingos laikysenos įgūdžius. Vienas iš tai lemiančių veiksnių – vaiko kuprinė. Įrodyta, kad pernelyg sunki ar netinkamai nešiojama kuprinė daro įtaką kaklo, pečių, nugaros skausmas, apsunkina kvėpavimą, skatina netaisyklingos laikysenos formavimąsi. Dėl per sunkių nešulių vaikams gali prasidėti nugaros skausmai arba vadinama jaunatvinė osteochondrozė, kuri vėliau dešimčia metų anksčiau sukels senatvinę osteochondrozę.

Vaiko kuprinė turi būti ne per didelė, patogi, su daug skyrių ir skyrelių, ergonomiškos formos, atitinkanti fiziologinę stuburo formą. Jos nugarinė pusė turėtų būti paminkštinta, su specialia atrama, petnešos – plačios ir minkštos. Diržų ilgis turi reguliuotis. Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau moksleivio juosmens.

Tuščia pradinuko kuprinė turi sverti ne daugiau kaip 700 g. Mokyklinės kuprinės svoris su knygomis ir kitomis mokyklinėmis priemonėmis, turi sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. vaiko svorio. Kasdieninis sunkesnės kaip 15 proc. savo svorio kuprinės nešiojimas gali lemti mokinio nugaros skausmus ar kitus stuburo pakenkimus.

Šakių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras 2009 metais vykdė akciją „Kiek sveria pirmokėlio kuprinė". Šioje akcijoje dalyvavo rajono mokyklų pirmų klasių mokiniai. Iš viso pasverti 195 mokiniai ir tiek pat kurpinių. Vidutinis mokinio svoris - 24,8 kg, kuprinės – 2,37 kg. Viena kuprinė vidutiniškai sudaro 9,5 procentus vaiko masės, tad rekomenduojamos 10 proc. normos neviršija.

image002.gif

1 pav. Kuprinių svorių (sudarančių tam tikrą procentą vaiko kūno masės) struktūra

Daugiau negu pusė – 58 proc. – Šakių rajono savivaldybės mokyklas lankančių pirmokėlių neša reikiamo svorio (iki 10 proc.) kuprines. 26 procentų pradinukų kuprinės sudaro 10 – 15 proc. vaiko kūno masės, o 16 procentų yra sunkesnės kaip 15 proc. Sunkiausia kuprinė sudarė 22 proc. vaiko masės.

image004.gif

2 pav. Vidutinis kurpinės svoris skirtingose Šakių rajono savivaldybės mokyklose

Lengviausios kuprinės matavimo dieną buvo Kudirkos Naumiesčio Vinco Kudirkos gimnazijoje ir Lekėčių vidurinėje mokykloje – jų svoris su daiktais sudarė atitinkamai apie 4 ir apie 5 proc. vaiko kūno masės. Sunkiausias kuprines neša lankantys Žvirgždaičių pagrindinę ir Griškabūdžio vidurinę mokyklas (abiejose kuprinės svoris sudarė 15,5 proc. vaiko masės) ir Gelgaudiškio vidurinę mokyklą (beveik 15 proc.).

Reikalavimai mokyklinėms kuprinėms išdėstyti Lietuvos higienos normoje HN 41:2003 „Mokyklinės prekės”.Atgal

Mūsų draugai