• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Sveikos gyvensenos propagavimas

2015.05.28
Paauglių rūkymas. Rūkymo priežastys

9_4.jpgPasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis teigiama, kad 50 proc. žmogaus sveikata priklauso nuo jo gyvensenos, 20 proc. nuo genetikos ir paveldėjimo, 20 proc. nuo aplinkos ir tik 10 proc. nuo medicinos. Pagrindiniai sveikos gyvensenos komponentai: sveika mityba, fizinis aktyvumas, žalingų įpročių atsisakymas, tokių kaip rūkymas ar alkoholio vartojimas. Ankstyvoje paauglystėje pradedama eksperimentuoti su įvairiais tabako gaminiais. Jauniems žmonėms rūkyti dažniausiai pasiūlo draugai, taip pat daro įtaką rūkantys tėvai, broliai ir seserys. Vaikas matydamas savo aplinkoje rūkančiuosius, rūkymą supranta, kaip priimtiną elgesį. Vargu ar pavyks visiškai apsaugoti vaiką, nes rūkančiuosius jis sutiks gatvėje ar televizijoje. Todėl daugelyje šeimų šiandien yra labai reali problema - paauglių rūkymas. Rūkymas - labiausiai paplitusi priklausomybės liga, lemianti daugiausiai mūsų sveikatos problemų ir pirmalaikių mirčių. 

Dažniausios paauglių rūkymo priežastys skatinančios paauglius rūkyti:
• Genetika, tėvų kontrolės susilpnėjimas.
• Gana dažnai vaikai ir paaugliai pradeda rūkyti dėl spaudimo, patiriamo jau iš rūkančių bendraamžių. 
• Iš daugumos paauglių ir suaugusiųjų galime išgirsti, kad rūkymas mažina stresą ir ramina nervus.
• Rūkymas sukelia malonumą.
• Rūkymas siejamas su tam tikra veikla (psichologinė priklausomybė).
• Paaugliui atrodo, kad rūkydamas jis atrodys labiau suaugęs, kad rūkymas – suaugusiojo pasirinkimas. 
• Viena pagrindinių rūkymo priežasčių yra smalsumas ir kitos priežastys.

Nors informacija apie rūkymo žalą organizmui nėra sunkiai prieinama, žmonės vis dėlto paaugliai nesiliauja rūkyti. Rūkymo keliama žala organizmui yra didelė. Rūkymas gali sukelti plaučių, ryklės, burnos gleivinės, lūpų, gerklų ir kt. vėžį. Taip pat rūkantiems žmonėms dažniau išsivysto koronarinė širdies liga, pasireiškia viršutinių kvėpavimo takų uždegimas, kosulys. Žmonėms, turintiems rūkymo priklausomybę, dažniau pasireiškia skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė bei skrandžio gleivinės uždegimas. Taip pat rūkymas turi įtakos ne tik sveikatai, bet ir išvaizdai. Rūkančių paauglių oda anksčiau susiraukšlėja, paūmėja odos ligos, pablogėja žaizdų gijimas, rūkančiųjų paauglių dantys ima greičiau irti ir pan. Taigi, rūkymas yra žalingas, tačiau jis kelia dar didesnę žalą jaunam, dar nepilnai suaugusiam organizmui. Rūkantys vaikai, paaugliai lėčiau vystosi ir fiziškai, ir psichiškai. Rūkantys paaugliai yra labiau linkę vartoti alkoholį, narkotikus, pasižymi polinkiu į agresiją ir kt. Rūkantys paaugliai dažnai mokosi blogiau nei vidutiniškai. Patartina vaikus šviesti ir auklėti kuo anksčiau. 
Šiandieną dauguma suvokia keliamą rūkymo žalą. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), rūkymas yra viena iš dešimties dažniausių mirčių priežasčių, kurių skaičius nuolatos didėja. Ne naujiena, jog didelė žmonių dalis pradeda rūkyti būdami jauni, vis daugėja vaikų ar paauglių, kurie, nepaisydami suaugusiųjų įspėjimų, ryžtasi pabandyti rūkyti. Paaugliai pradeda rūkyti, nes nori suaugti, būti pripažinti vyresnių, rūkančių paauglių. 
Nuo pat ankstyvos vaikystės būtina ugdyti vaiko pasitikėjimą savimi, mokyti savarankiškai ieškoti sprendimų susidūrus su problemomis, priimti teisingus sprendimus, įdiegti tinkamas vertybes, sukurti tinkamą aplinką, skatinti vaiką mokytis, užsiimti mėgstama veikla ir kt.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Benita Petrauskienė


Atgal

Mūsų draugai