• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Užkrečiamų ligų profilaktika

2011.11.18
Antibiotikus vartokite atsakingai

EAAD_Logo.JPGAntibiotikai – tai vaistai, galintys užmušti bakterijas ar slopinti jų augimą. Jie naudojami žmonių, gyvūnų ir kartais augalų infekcijų gydymui. Antibiotikais gydomos ligos, kurios prieš kelis dešimtmečius buvo mirtinos. Tam tikras antibiotikas gali būti veiksmingas tik vieno ar kelių tipų bakterijų atžvilgiu – jis neveiks jų visų. Deja, bakterijos tampa vis atsparesnės antibakteriniams vaistams.

Bakterijų atsparumas atsiranda tada, kai specifiniai antibiotikai nebegali užmuši bakterijų ar sustabdyti jų augimo. Kai kurios bakterijos yra natūraliai atsparios tam tikriems antibiotikams, tačiau nerimą kelia reiškinys, kai paprastai antibiotikams jautrios bakterijos įgyja atsparumą. Tokios bakterijos išgyvena ir dauginasi toliau. Atsparių bakterijų sukeltos infekcijos gali reikalauti daugiau priežiūros, alternatyvių ir brangesnių medikamentų, kurie gali turėti sunkesnį šalutinį poveikį. Tokių atsparių bakterijų atsiradimą ir plitimą paspartina per didelis ir netinkamas antibiotikų vartojimas.

Kas yra netinkamas antibiotikų vartojimas?

  • Kai antibiotikai naudojami tada, kai jų nereikia, pvz., peršalus ar susirgus gripu. Tokiais atvejais, kai ligas sukelia virusai, antibiotikai nesumažins karščiavimo ar tokių simptomų kaip čiaudulys.
  • Kai antibiotikai vartojami neteisingai: trumpiau negu nurodė gydytojas, mažesnėmis dozėmis, netinkamu dažnumu.

Kai kurie antibiotikai duodami ir maistui skirtiems gyvūnams. Tam tikras bakterijas (kampilobakterijos, salmonelės) gyvūnai gali perduoti žmonėms per maistą ar tiesioginio kontakto metu, dalis jų gali būti atsparios antibiotikams. Tačiau pagrindine atsparumo antibiotikams priežastimi lieka netinkamas antibiotikų naudojimas medicinoje.

Didžiausia antibiotikams atsparių bakterijų sukeliama problema ta, kad vaistai tampa neveiksmingi, tad gydytojai turi rinktis kitus vaistus. Liga trunka ilgiau, galimos komplikacijos, netgi mirtis. Be to, pacientui gali prireikti daugiau priežiūros.

Daugelis antibiotikams atsparių bakterijų gali sukelti įvairias ligas – šlapimo takų infekciją, pneumoniją, odos infekcijas, viduriavimą ir t.t. Ligoninėse pacientams didėja kraujo ir chirurginių žaizdų infekcijų tikimybė. PSO duomenimis, kasmet nustatoma apie 440 000 naujų atsparių keliems vaistams bakterijų sukeltų tuberkuliozės atvejų, iš kurių apie 150 000 baigiasi mirtimi. Be to, kasmet aptinkamos vis naujos bakterijų rūšys, atsparios visiems ar beveik visiems turimiems antibiotikams. Europos Sąjungos šalyse dėl sunkių, atsparių bakterinių infekcijų ligoninėse kasmet miršta apie 25 tūkstančius žmonių.

Antimikrobiniai vaistai veikia ne tik tą sukėlėją, kurį norime sunaikinti, bet ir natūralią organizmo mikroflorą, kuri būtina natūraliai organizmo terpei palaikyti, saugo nuo ligas sukeliančių bakterijų. Dėl neracionalaus antibiotikų vartojimo vystosi disbakteriozė ir kiti virškinamojo trakto veiklos sutrikimai.

Atsakingas antibiotikų vartojimas gali padėti sustabdyti atsparių padermių vystymąsi ir padėti ateitiems kartoms išsaugoti galimybę veiksmingai naudotis antibiotikais:

  • Pacientai turi laikytis gydytojų nurodymų - vartoti antibiotikus paskirtomis dozėmis nurodytą laiką, kad ir ateityje jie būtų efektyvūs.
  • Kai tik įmanoma, kelią infekcijoms reikėtų užkirsti skiepais.
  • Visada naudokite gydytojo išrašytus antibiotikus, o ne tai, „kas liko“ ar be recepto įsigytus vaistus.
  • Gydytojai antibiotikus turėtų skirti tik tada, kai jų tikrai reikia ir kai tiksliai žinoma, kad jie yra veiksmingi prieš ligą sukėlusias bakterijas.
  • Pacientams turėtų būti paaiškinta, kaip galima sumažinti peršalimo ir gripo simptomus nenaudojant antibiotikų.
  • Profilaktinis antibiotikų vartojimas gali būti pateisinamas tik išimtiniais atvejais, pvz. prieš operacijas.


Visuomenės sveikatos specialistė Agnė DvylaitytėAtgal

Mūsų draugai