• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2014.03.12
Kovo 12-oji pasaulinė glaukomos diena

nerve.jpgKovo 12 diena- tarptautinė glaukomos diena. Ši liga tiek Jungtinėje Karalystėje, tiek visame pasaulyje dar vadinama „tyliąja regėjimo vagimi“.
Glaukoma serga apie 60 milijonų žmonių išsivysčiusiose ir besivystančiose šalyse. Ji yra antroji priežastis dėl aklumo visame pasaulyje. Jei diagnozuojama pakankamai anksti, tai būtų galima užkirsti kelią jos vystymuisi. Tačiau ji vystosi palaipsniui, todėl žmonės nežino apie prasidėjusią ligą.
Vakarų šalyse glaukomos patikrinimas yra dalis įprasto akių tyrimo. Azijoje, Afrikoje ir Karibuose, kur akių testai yra ne taip dažni, tikrinti dėl glaukomos yra sunkiau. Ir yra tikėtina, kad glaukoma bus pasiekusi tą etapą, kai yra daug sunkiau gydoma.

Glaukomos faktai:
• Glaukoma- kai regos nervas, kuris perneša vaizdus iš akių į smegenis yra pakenktas. Rezultatas- matymo netekimas.
• Maždaug pusė žmonių, šiuo metu kenčiančių nuo glaukomos nežino savo būklės.
• Glaukoma yra dažnai susijusi su senėjimo procesu, nors tai yra ne tik vyresnio amžiaus žmonių liga. Žmonėms, kurių šeimose yra nustatyta glaukomos atvejų, turi didesnę riziką susirgti šią liga. Tačiau tai yra labiau paplitę tarp Afrikos, Azijos ir Afrikos, Karibų jūros žmonių.

Glaukomos simptomai:
Pradžioje atvirojo kampo glaukoma neturi jokių simptomų. Negydomi žmonės lėtai praranda periferinį (šoninį) matymą. Kai glaukoma ir toliau negydoma, žmonės praranda šoninį matymą akies krašteliu. Jiems atrodo, kad žiūri pro tunelį. Ilgainiui centrinis regėjimas gali susilpnėti iki matymo netekimo.

Ką jūs galite padaryti?
Jei gydotės nuo glaukomos, nepamirškite kiekvieną dieną vartoti vaistus. Reguliariai lankykitės pas akių ligų gydytoją.
Jūs taip pat galite padėti apsaugoti savo šeimos narius bei draugus, kuriems yra didelė rizika susirgti glaukoma. Skatinkite juos atlikti išsamią akių apžiūrą bent kartą per dvejus metus. Atminkite, kad akispūdžio mažinimas ankstyvojoje stadijoje lėtina ligos progresavimą ir padeda išsaugoti regėjimą.

http://www.wgweek.net/index.php?option=com_content&view=article&id=82

Parengta pagal užsienio spaudą
Parengė visuomenės sveikatos specialistė Jurgita Kairytė-DaniūnienėAtgal

Mūsų draugai