Book Appointment

© Union Dental. All rights reserved. Powered by YOOtheme.

Pradedama prevencinė akcija, skirta krūties vėžio diagnostikai

Nacionalinis vėžio institutas inicijuoja prevencinę akciją „Rožinė dovana moterims“. 

Kaip skelbia institutas, akcija siekiama skatinti moteris prevenciškai tirtis dėl krūties vėžio.

Visą spalį į institutą autobusai veš moteris iš šalies regionų ir nuodugniai jas tirs dėl krūties vėžio. Moterims po vienu stogu bus atlikti visi reikiami profilaktiniai tyrimai, jeigu prireiks, bus teikiamos gydytojų konsultacijos.

Ankstyva diagnostika lemia geresnius gydymo rezultatus

Krūties vėžio prevencijos programa skirta moterims nuo 50 iki 69 metų (imtinai), kurioms kartą per 2 metus gali būti atliekama mamografija. Pasak Nacionalinio vėžio instituto Prevencinių programų koordinatorės, gydytojos radiologės dr. Rūtos Briedienės, šis tyrimas yra krūties ištyrimo rentgenu būdas, leidžiantis aptikti net kelių milimetrų darinį krūtyje. Tai neskausmingas, saugus ir efektyvus tyrimas.

„Jei moteris sveika, tyrimas kartojamas kas dveji metai, o jei aptinkama įtartinų darinių – moteriai reikia papildomų tyrimų. Iš kasmet Lietuvoje diagnozuojamų naujų krūties vėžio atvejų apie 70 proc. yra ankstyvų stadijų. Moterims labai svarbu žinoti, kad anksti diagnozavus krūties vėžį ir taikant šiuolaikinį gydymą, 5 metus išgyvena net 95 procentai moterų. Kuo anksčiau nustatomas krūties vėžys, tuo geresnių gydymo rezultatų ir geresnės gyvenimo kokybės galima tikėtis. Labai kviečiu moteris aktyviau dalyvauti prevencinėje programoje – šiuolaikinės technologijos leidžia pamatyti vėžį labai anksti, todėl itin svarbu, kad moterys ateitų tikrintis“, – sako dr. R. Briedienė.

Apie tai, ką turėtų žinoti jaunos moterys, tos, kurios nepatenka į programą pasakoja gydytoja radiologė dr. Rūta Briedienė:

Visoms moterims nuo 20-25 metų amžiaus rekomenduojama profilaktiškai tikrinti krūtis ultragarsu kas 1-2 metus. Galima kreiptis į šeimos gydytoją, ginekologą, kurie nusiųs ultagarso tyrimui ar patys juos atliks. Jei krūtis labai didelė ar vyrauja riebalinis audinys – gydytojai skiria mamografijos tyrimą, šiam tyrimui atlikti reikalingas gydytojo siuntimas. 
Patarčiau visoms moterims žinoti savo riziką susirgti krūties vėžiu – internete yra nemokamų krūties vėžio rizikos skaičiuoklių. Jei yra padidėjusi rizika, jei yra krūties vėžio atvejų šeimoje – gali prireikti daugiau tyrmų ir nuoseklių patikrų. Galima su šeimos gydytojo siuntimu konsultuotis su gydytoju genetiku.

Koks ištyrimo būdas kada reikalingas – krūtų tomosintezė, kontrastinė mamografija?

Šiuos tyrimus skiria gydytojas radiologas, dažniausiai tikslinant pakitimus krūtyse, matomus mamogramose ar ultragarsu. Tai tam tikros mamografinio tyrimo modifikacijos, kurios paprastai gretinamos su kitais tyrimais, bei atliekamos po mamografijos, esant neaiškiai diagnozei. Kai kuriose šalyse krūties tomosintezė atliekama ir profilaktiškai vietoj mamografijos, esant tankiai liaukai. Lietuvoje tyrimą gali paskirti gydytojas specialistas, kartais šie tyrimai skiriami patikslinimui, atlikus mamografiją pagal patikros programą, tyrimui reikalingas siuntimas.  

Ką reikėtų žinoti apie tankią krūtį?

Yra keturi krūties tankio tipai – tai rodo, koks yra krūtyje esančio liaukinio, riebalinio audinio tarpusavio santykis. Tankioje krūtyje vyrauja liaukinis audinys. Krūties tankis nustatomas atlikus mamogramas, tai svarbus krūties vėžio rizikos veiksnys – kuo tankesnė krūtis, tuo didesnė rizika juo susirgti. Taip pat tankis svarbus skiriant reikiamus tyrimus. Esant tankiai liaukai greta mamografijos reikalingas ultragarsinis arba krūtų MRT tyrimai. Gali būti atliekama tomosintezė ar kontrastinė mamografija. Šiuos tyrimus dažniausiai skiria gydytojas radiologas, kiekvienu atveju nuspręsdamas ar patardamas, koks tyrimas informatyviausias. Kartais prireikia keleto tyrimų diagnozei nustatyti. 

​​​​​Kaip moterims tirtis?

Rekomenduočiau moterims iki 40 metų atlikti ultragarsinį ar ABUS tyrimą nuo 20-25 metų amžiaus. Tyrimą galima atlikti tiek su siuntimu, tiek be siuntimo. Patarčiau, pasidomėti, kokia jų rizika susirgti krūties vėžiu. Esant paveldimo vėžio įtarimui – rekomenduojama genetiko konsultacija bei papildomi tyrimai.

Nuo 40-45 metų, priklausomai nuo krūties dydžio, buvusių pokyčių krūtyse, šeiminės rizikos, rekomenduočiau atlikti mamogramas ir spręsti dėl tolimesnės  kontrolės. Mamografijai atlikti reikalingas gydytojo siuntimas. 

Savityra yra paprastas metodas atkreipti dėmesį į krūties pokyčius, tačiau tai nėra pakankamas tyrimas. Noriu priminti, kad ankstyvas vėžys nėra pastebimas savityros metu, jį matome radiologiniais tyrimo metodais, kol moteris dažniausiai nieko nejaučia ir nečiuopia krūtyse. 

Visada rekomenduoju nepamiršti atlikti krūtų tyrimus prieš planuojamas rekonstrukcines krūtų operacijas, prieš planuojant pastoti, vartoti medikamentus, galinčius turėti įtakos krūties pokyčiams. 

Krūtų tyrimus rekomenduoju atlikti toje gydymo įstaigoje, kur dirba krūtų radiologas, galintis atlikti visus reikiamus tyrimus, ar nukreipti tikslingai kitiems reikalingiems tyrimams (mamografija, ultragarsinis tyrimas, krūtų MRT, biopsija). Tai visada sutrumpinta laiką iki diagnozės nustatymo ir sumažina laukimo nerimą. 

Apie krūties vėžį

„Krūties vėžys yra dažniausias moterų onkologinis susirgimas tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje. Šis vėžys siejamas su vakarietišku gyvenimo būdu, tad sergamumas šios lokalizacijos vėžiu nuolatos didėja. Vėlyvas pirmasis gimdymas, mažas gimdymų skaičius, trumpas maitinimo krūtimi laikotarpis, nutukimas ir per mažas fizinis aktyvumas – dažniausiai įvardijami kaip rizikos veiksniai, kylantys iš besikeičiančio moterų gyvenimo būdo.

Lietuvoje gyvena daugiau nei 16,5 tūkst. moterų, sergančių krūties vėžiu, o 6,6 tūkst. iš jų su šia diagnoze gyvena 10 metų ir ilgiau. Daugiau nei 90 proc. krūties vėžiu susirgusių moterų pasveiksta, jei liga diagnozuojama ankstyvų stadijų,“ – pasakoja Nacionalinio vėžio insituto Vėžio registro vedėja Ieva Vincerževskienė.

Nacionalinio vėžio instituto informacija

Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras
Kur mes esame

Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai

Kontaktai
Darbo laikas
  • Pir - Ket

    8 - 17 val.

  • Pen

    8 - 15.45 val.

  • Šeš - Sek

    Nedirbame

Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga

© Union Dental. All rights reserved.
Powered by YOOtheme.

© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras

Skip to content