Book Appointment

© Union Dental. All rights reserved. Powered by YOOtheme.

Reta alergija maistui gali pasireikšti didesniam skaičiui vaikų, nei manyta iki šiol

Naujame, žurnale „Pediatrics“ paskalbtame tyrime mokslininkai praneša, kad alerginės ligos gali turėti didelės įtakos vaikų gyvenimo kokybei ir yra vienas pagrindinių veiksnių, apsprendžiančių jų bendrą savijautą, rašo „Medical News Today“ (MNT).

Jų teigimu, naujausių tyrimų rezultatai patvirtina „Alerginiu maršu“ vadinamą plačiai paplitusį reiškinį, kai alergija iš pradžių pasireiškia egzema, o vėliau – alergija maistui, astma ir alergija aplinkai.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad reta maisto alergija – eozinofilinis ezofagitas (EoE) – kuria, kaip manoma, dažniausiai serga baltaodžiai berniukai, yra labiau paplitusi tarp ne baltaodžių gyventojų, nei manyta iki šiol.

Ankstesniuose alergijos paplitimo ir tendencijų tyrimuose buvo remiamasi šeimų užpildytomis apklausomis.

Tačiau šiame tyrime buvo naudojamas kiek kitoks metodas – tyrėjai turėjo galimybę susipažinti su elektroniniais sveikatos įrašais, todėl duomenys buvo gauti tiesiogiai iš sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų.

Mokslininkų teigimu, šis metodas leido analizuoti populiacijos lygmens dėsningumus, sekti pokyčius laikui bėgant ir sumažinti pranešimų tendencingumo tikimybę.

Panaudoti didelės vaikų imties elektroniniai sveikatos įrašai

Tyrėjai naudojosi Lyginamųjų efektyvumo tyrimų konsorciumu (angl. Comparative Effectiveness Research through Collaborative Electronic Reporting, CER2) vadinama didžiule duomenų baze.

Šioje duomenų bazėje sukaupta informacija apie daugiau nei 1 milijoną vaikų iš įvairių Jungtinių Amerikos Valstijų pirminės sveikatos priežiūros įstaigų ir sveikatos priežiūros sistemų.

Mokslininkai daugiausia dėmesio skyrė penkioms konkrečioms alerginėms ligoms: egzemai (dar vadinamai atopiniu dermatitu), anafilaksinei alergijai maistui (sunkioms alerginėms reakcijoms į tam tikrus maisto produktus), astmai, alerginiam rinitui (paprastai vadinamam šienlige) ir EoE (stemplę pažeidžiančiai mažiau žinomai alergijai maistui).

Tyrėjai analizavo kiekvienos iš šių ligų duomenis, siekdami išsiaiškinti, kokio amžiaus vaikams buvo nustatyta diagnozė ir ar laikui bėgant jie susirgo kitomis alerginėmis ligomis.

Iš viso buvo atrinkti 218 485 vaikai, kurie sirgo alergija ir buvo stebimi ilgiau nei 5 metus nuo 1999 iki 2020 m. Mokslininkai išsiaiškino, kad:

 • egzema paprastai prasideda sulaukus maždaug 4 mėnesių amžiaus;
 • tiek anafilaksinė alergija maistui, tiek astma dažniausiai prasideda maždaug nuo 13 mėnesių amžiaus;
 • alerginis rinitas paprastai prasideda sulaukus maždaug 26 mėnesių amžiaus;
 • EoE paprastai pasireiškia maždaug 35 mėnesių amžiaus.

Anafilaksinių alergijų maistui atveju dažniausiai diagnozuota alergija žemės riešutams (1,9 proc.), kiaušiniams (0,8 proc.) ir vėžiagyviams (0,6 proc.).

Apie 13 proc. vaikų vienu metu sirgo dviem skirtingomis alerginėmis ligomis.

Kvėpavimo takų alergija, pavyzdžiui, astma ir alerginiu rinitu sergantys vaikai dažnai serga abiem šiomis ligomis, o kartais turi ir kitų alergijų.

Tyrėjai taip pat padarė atradimą, susijusį su sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų diagnozuota anafilaksine alergija maistui.

Jie nustatė, kad sveikatos priežiūros specialistų fiksuotas šių alergijų paplitimas buvo 4 proc. Tai yra maždaug perpus mažiau, palyginti su tyrimais, kurie rėmėsi šeimų užpildytomis apklausomis.

Tyrėjų teigimu, tai leidžia manyti, kad ankstesniuose tyrimuose galėjo būti klaidingai įtrauktas ne anafilaksinis maisto netoleravimas.

Svarbu, kad sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai ir šeimos dirbtų kartu

Anot mokslininkų, šis tyrimas rodo, jog siekiant teisingai diagnozuoti alergiją maistu, labai svarbu, kad gydytojai ir šeimos nariai bendradarbiautų.

Siekdami išsiaiškinti, ar tokie veiksniai, kaip gimtasis regionas ir vaikų auginimo kultūra, gali turėti įtakos tikimybei susirgti alergija, mokslininkai išanalizavo su tiriamųjų kilme ir gyvenamąja vieta susijusius duomenis.

Buvo nustatytos tam tikros su rase ir etnine kilme susijusios tendencijos.

Juodaodžiai vaikai dažniau serga egzema ir astma, baltaodžiams dažniau diagnozuojama EoE.

Tarp sergančiųjų anafilaksine alergija maistui mažiau iš Lotynų Amerikos kilusių vaikų.

Tačiau verta paminėti, kad nors dauguma EoE sergančių vaikų buvo baltaodžiai berniukai, maždaug 40 proc. nuo šios alergijos kenčiančių pacientų buvo ne baltaodžiai, o tai yra daug didesnis procentas nei fiksuotas iki šiol.

EoE gali paveikti įvairesnę populiaciją, nei manyta

Mokslininkų teigimu, jų atliktas tyrimas suteikia svarbių žinių apie vaikų alerginių ligų paplitimą ir tendencijas, ir rodo, kad EoE gali pasireikšti įvairesnėje populiacijoje, nei manyta iki šiol.

Šis suvokimas yra labai svarbus, nes šeimos ir pediatrai dažnai pastebi simptomus, signalizuojančius apie galimą alergiją.

Anot jų, tolesniuose tyrimuose reikėtų bandyti identifikuoti žmonių grupes, kurios dažniau serga alergija ir kurioms gali būti naudingas ankstyvas testavimas.

Jie taip pat rekomenduoja mokslininkams išsiaiškinti, ar skiriasi ligos poveikis skirtingoms bendruomenėms.

„Labai vertinu šį tyrimą, nes jame, pasinaudojus sudėtingais elektroniniais sveikatos įrašais, buvo analizuojami daugybės pacientų duomenys – beveik ketvirčio milijono vaikų, – MNT sakė šiame tyrime nedalyvavęs Kalifornijoje įsikūrusio „Providence Saint John`s Health Center“ pediatras dr. Danielis Ganjianas. – Jis taip pat atskleidžia kai kuriems vaikams pasireiškiančio „alerginio maršo“ ypatumus.“

Jam antrino ir tyrime nedalyvavusi Jeilio Naujojo Heiveno vaikų ligoninės Konektikute vaikų alergologė ir imunologė dr. Stephanie Leeds.

Ji MNT sakė besidžiaugianti, „jog mokslininkai ir toliau tiria vaikų alergijos vystymosi dėsningumus, ypač atsižvelgiant į tai, kad jau yra parengtos įrodymais grįstos tam tikrų alerginių ligų, pavyzdžiui, alergijos žemės riešutams, prevencijos gairės“.

„Kaip ir daugelio kitų ligų atveju, prevencija yra pranašesnė už gydymą. Galbūt intensyvesni ligų vystymosi dėsningumų tyrimai padės nustatyti tuos, kuriems kyla didžiausia rizika susirgti (taigi ir tuos, kuriems prevencija gali būti naudingiausia)“, – aiškino dr. S. Leeds.

Tyrimo reikšmė alergiškų vaikų gydymui

Dr. D. Ganjianas pažymėjo, kad „šis tyrimas gali būti reikšmingas pacientams ir plačiajai visuomenei“.

Pavyzdžiui, pasak jo, „supratus alergijos vystymosi dėsningumus, gydytojai galėtų anksčiau diagnozuoti alergiją ir identifikuoti vaikus, kuriems gresia rizika susirgti kelių tipų alergijomis“.

Tyrimo išvados, dr. D. Ganjiano teigimu, taip pat galėtų sudaryti sąlygas taikyti individualesnį gydymą, nes „žinodami dažniausiai pasitaikančius alergijų derinius, gydytojai galėtų parengti individualesnius gydymo planus kiekvienam vaikui“.

Be to, „platesnė informacijos apie alergijų paplitimą ir dėsningumus sklaida galėtų padėti šeimoms geriau suprasti ir valdyti šias ligas“.

„Tačiau, – reziumavo dr. D. Ganjianas, – svarbu pažymėti, kad tai – tik vienas tyrimas, todėl norint patvirtinti šiuos rezultatus ir suprasti pagrindines alerginių ligų priežastis, reikia atlikti daugiau tyrimų.“

www.lrt.lt informacija

Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras
Kur mes esame

Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai

Kontaktai
Darbo laikas
 • Pir - Ket

  8 - 17 val.

 • Pen

  8 - 15.45 val.

 • Šeš - Sek

  Nedirbame

Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga

© Union Dental. All rights reserved.
Powered by YOOtheme.

© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras

Skip to content