Book Appointment

© Union Dental. All rights reserved. Powered by YOOtheme.

Specialistė apie kaitinamojo tabako gaminius su skoniu ar kvapu: „Draudimai nėra geriausias sprendimas, svarbiausia – prevencija“

 

Elektroninėms cigaretėms ir kaitinamojo tabako gaminiams vis populiarėjant, ypač tarp jaunimo, imamasi draudimų – neseniai uždrausta pardavinėti pridėtinį skonį ar kvapą turinčius kaitinamojo tabako gaminius. Vis dėlto Narkotikų tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovė sako, kad geriausias sprendimas – ne draudimai, o prevencija.

Rinkoje neseniai pasirodžiusios elektroninės cigaretės ir kaitinamojo tabako gaminiai darosi vis populiaresni. Kyla klausimas, ar jie kenkia labiau nei tradicinės cigaretės, tačiau Narkotikų tabako ir alkoholio kontrolės departamento prevencijos koordinavimo skyriaus vyriausioji specialistė Roberta Arbačiauskaitė teigia, kad vienareikšmiško atsakymo į šį klausimą nėra.

„Iš tiesų nėra nei vieno sveikesnio rūkymo būdo. Sunku pasakyti, kiek kenksmingos yra elektroninės cigaretės ar kaitinamojo tabako gaminiai, nes jie yra pakankamai nauji įrenginiai rinkoje. Ir jei norime tiksliai išsiaiškinti, kam būtent kenkia tuose gaminiuose esančios sudedamosios dalys, reikia ilgesnių tyrimų, kokie, pavyzdžiui, buvo vykdomi su tradiciniais tabako gaminiais ir truko keliasdešimt metų.

Tradiciniai tabako gaminiai rinkoje yra ilgiau, jie yra ilgiau tirti ir stebėti, tad ir medikai gali pastebėti daugiau įvairių simptomų tiek ilgalaikėje perspektyvoje, tiek greitai pasireiškiančių požymių. Nauji gaminiai – elektroninės cigaretės ir kaitinamasis tabakas – nėra pakankamai ištirti ir yra sunku pasakyti, ar tam tikros kylančios pasekmės yra dėl to gaminio, ar jis turėjo įtakos, ar ne. Pačios sudedamosios dalys nėra iki galo aiškios“, – atskleidžia R. Arbačiauskaitė.

Anot jos, iki šiol atlikti tyrimai leidžia tik bendrais bruožais nusakyti populiariųjų gaminių daromą žalą.

„Pagal esamus tyrimus yra žinoma, kad elektroninės cigaretės kenkia širdies ir kraujagyslių sistemai, taip pat kvėpavimo takams, o jauniems asmenims kenkia smegenų vystymuisi – ypač mąstymo, atminties ir sprendimų priėmimo centrams“, – pasakoja specialistė.

Ji paaiškina ir kuo iš esmės skiriasi šie rūkymo būdai.

„Didžiausias skirtumas yra tai, kad tradiciniai tabako gaminiai yra uždegami, rūkymas vyksta degimo principu. Kaitinamasis tabakas yra presuotas, čia degimo procesas nevyksta, jis tiesiog yra kaitinamas.

Anot specialistės, jaunų žmonių tarpe ypač populiarios elektroninės cigaretės gali būti naudojamos ne tik nikotino rūkymui.

„Jaunimo tarpe ypač populiarėja elektroninės cigaretės ir turime duomenų, kad jau penktoje klasėje yra rūkyti pabandžiusių mokinių – tiek elektronines cigaretes, tiek įprastas. Ypač nerimą kelia tai, kad tos elektroninės cigaretės patampa narkotinių medžiagų pernešimo priemone“, – paaiškina moteris.

Vis dėlto, R. Arbačiauskaitės teigimu, nevertėtų pasitelkti vien draudimų. Anot jos, efektyviausia kovos su rūkymu priemonė – prevencija.

„Iš tiesų vien draudimai nėra geriausias sprendimas. Svarbiausia – prevencija. Tai ir tėvų atsakomybė kalbėtis su vaikais apie šias medžiagas – nebijoti kalbėtis, klausti, ką vaikai veikia, domėtis medžiagomis, nesmerkti, jei vaikas pasako, kad pavartojo ar pabandė.

Taip pat atsakinga yra ir mokykla, nes turi įvairias prevencines programas dėl įvairių psichoaktyvių medžiagų. Reikia nuosekliai jas taikyti, nebijoti, kad efektas nepasireikš čia ir dabar, po mėnesio ar po metų – gali reikėtų dvidešimties, dvidešimt penkerių metų, tačiau svarbu nebijoti taikyti tų priemonių ir laukti rezultato“, – teigia specialistė.

Parengė Simona Osipovaitė.

Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras
Kur mes esame

Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai

Kontaktai
Darbo laikas
  • Pir - Ket

    8 - 17 val.

  • Pen

    8 - 15.45 val.

  • Šeš - Sek

    Nedirbame

Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga

© Union Dental. All rights reserved.
Powered by YOOtheme.

© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras

Skip to content