• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Sveikos gyvensenos propagavimas

2017.07.13
Taisyklė 80/20, kuri gali būti raktas, padėsiantis numesti svorio

8020.png80/20 taisyklės pagrindas yra ne dieta - tai gyvenimo būdas, kuris gali padėti numesti ir pasiekti reikiamą kūno svorį bei jį išlaikyti. Asmenys, kurie yra nusivylę griežtomis ir limituotomis dietomis atranda, kad ši taisyklė moko pusiausvyros ir saikingumo. Kuomet jūs naudojate 80/20 taisyklę savo mitybos plane, jums lieka erdvės socialiniam bendravimui, pasimėgavimu įvairias patiekalais ar gėrimais su draugais, bet svarbiausia, kad tai neturi jokios įtakos visam „sveiko –gyvenimo“ procesui ir daro jį įmanomu visam laukui.


Kaip veikia ši taisyklė?

Taisyklė moko: norint išsaugoti savo sveikatą mes neprivalome 100 proc. maitintis sveikai - užteks ir 80 proc. dienos kalorijų gauti iš sveikatai palankių produktų, likę 20 proc. kalorijų galėsite pasilikti savęs palepinimui – įvairiems skanėstams.

80/20 taisyklė yra lankstesnis būdas svorio metimui. Pateiksime pavyzdį:
Jūsų kolega švenčia gimtadienį ir ta proga jis visus savo bendradarbius vaišina tortu. Jūs tuo metu laikotės griežtos dietos, kuri neleidžia vartoti jokių saldumynų, tačiau jūs siūlomo torto neatsisakote. Vėliau už šią mažą nuodėmę jaučiatės prasikaltę ir jūsų dietos diena yra sugadinta. Vėliu grįždami iš darbo namo ir užsukę į maisto prekių parduotuvę jūs prisiperkate dar daugiau visokių užkandžių ir jų prisivalgote. Blogiausiu atveju visiškai nustojate laikytis dietos ir vėl grįžtate prie įprastos mitybos. 

Laikantis 80/20 taisyklės pasiekimai gali būti kitokie. Tas gabalėlis torto gali būti jūsų 20 proc. skirtų pasimėgauti tai dienai, visi kiti dienoje suvartoti maisto produktai turi būti sveikatai palankūs. Nei viena dieta negali būti pasmerkta dėl gabalėlio torto, dažniausiai tai įvykstą dėl per griežto mitybos rėžimo plano.

80/20 privalumai ir trūkumai

• Tai racionali mitybos sistema, kuri mums leidžia pasimėgauti mėgstamais maisto produktais, nejaučiant kaltės ir nesugadinant dietos.

• Laikantis dietos turite sekti suvartojamų kalorijų kiekį, nes kartais valgant ir sveikatai palankius maisto produktus ( grūdines kultūras, riešutus, nerafinuotus riebalus...) mes galime gauti per didelius jų kiekius, todėl prie jų pridėjus dar ir papildomus 20 proc. su skanėstais gautų kalorijų, galime stipriai viršyti tos dienos kalorijų normas. Dėl to mūsų svoris gali ne mažėti, o didėti.

Kaip geriau pritaikyti taisyklę 80/20

  • Labai svarbu išlaikyti saiką ir kontroliuoti porcijų dydį, netgi jei valgote sveikatai palankų maistą nereikia valgyti kiek telpa ar kaskart persivalgyti.
  • Netgi jei 20 proc. skirti savęs palepinimui nereiškia, kad galite suvalgyti dėžutę sausainių ar pakelį traškučių, tai tik bendro pobūdžio rekomendacija ir nereiškia, kad šias kalorijas reikia išnaudoti kasdien valgant produktus, neturinčius jokios maistinės vertės 
  • 20 proc. nevertinkite kaip atlygio, vertinkite juos kaip erdvę gyventi normalų ir visavertį gyvenimą.
80_20_diet.jpgKuomet įprasite ir pamėgsite 80 proc. , net ir gavę galimybę pasilepinti tortu ar kitais skanumynais suprasime, kad visai to nenorime ir mieliau tai dienai mėgausitės vaisiais daržovėmis ar kitais sveikatai palankesniais maisto produktais.
80/20 taisyklė leidžia mums balansuoti ir gyventi sveiką gyvenimo būdą leidžiant sau laikas nuo laiko pasimėgauti skanumynais. 


Parengė visuomenės sveikatos specialistė Indrė Biemolt


Atgal

Mūsų draugai