• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Užkrečiamų ligų profilaktika

2009.11.11
H1N1 gripas

Gripą sukeliantys virusai priklauso Orthomyxoviridae šeimai, kurią sudaro trys pagrindinės gentys (tipai): Influenzavirus A, B, ir C. Šiai šeimai priskiriama ir ketvirtoji Thogotovirus gentis (kartais vadinama Influenzavirus D gentimi). Šiai genčiai priklausantys erkinės kilmės virusai struktūriškai ir genetiškai yra panašūs į A, B ir C gripo virusus, deja, apie juos žinoma labai mažai.A tipo virusai labiausiai patogeniški. 1980 m. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) A tipo virusams suteikė papildomą klasifikaciją, nuo H1 iki H12.

Visiems žinomiems A gripo virusų potipiams priklausantys virusai buvo išskirti iš vandens paukščių, kurie yra tarsi rezervuaras, kuriame saugiai cirkuliuoja įvairūs A gripo virusų variantai. Jiems kintant ar maišantis tarpusavyje, formuojasi nauji variantai, kurie gali „peršokti“ rūšinį barjerą ir sukelti gripo epidemijos protrūkius įvairiose žinduolių rūšyse (pvz., žmonėse, kiaulėse ir t. t.). Kiaules parazituoja keli A gripo virusų variantai: tik kiaules užkrečiantis H1N1 gripo viruso variantas, variantas giminingas paukščių H1N1 virusui, variantas giminingas žmogaus H1N1 virusui bei H3N2 potipiui priklausantys gripo virusai. Kiaulės yra toks šeimininkas, kuriame skirtingas rūšis parazituojantys A gripo virusai gali efektyviai keistis genetine informacija. Manoma, kad 1918–1919 metų „ispanišką“ pandemiją sukėlęs H1N1 gripo virusas atkeliavo iš vandens paukščių rezervuare cirkuliavusių virusų, tačiau jo adaptacija, leidusi šiam virusui „peržengti“ rūšinį barjerą, galėjo įvykti būtent kiaulėse.

A(H1N1)v virusas (PSO jį vadina H1N1/09) – naujas gripo viruso potipis, keturių štamų (Šiaurės Amerikos paukščių, Šiaurės amerikos kiaulių, Europos kiaulių ir žmogaus gripo) rekombinacija. Pirmą kartą A(H1N1)v buvo nustatytas 2009 m. balandžio mėnesį, pirmasis protrūkis pastebėtas Meksikoje. 2009 metų birželio 11 dieną PSO paskelbė gripo pandemiją. Nereikia šio viruso sukeliamos ligos painioti su kiaulių gripu – ūmine kiaulių kvėpavimo takų liga, kuria žmonės paprastai neužsikrečia, o jei taip atsitinka, susirgimas vadinamas zoonoziniu kiaulių gripu. Šia liga nuo 1958 metų Europoje sirgo 17 žmonių, didžioji dalis jų turėjo tiesioginį kontaktą su kiaulėmis. Valgant tinkamai paruoštą gripu užsikrėtusių kiaulių mėsą, juo neužsikrečiama. Žmogus žmogui kiaulių gripo perduoti negali. 2009 m. Balandžio 30 d. PSO pasiūlė nevadinti A(H1N1)v gripo kiaulių gripu, kadangi jis plinta tik tarp žmonių.

Gegužės mėnesį Kanadoje gripu A(H1N1)v sergantis fermos darbuotojas užkrėtė kiaules, panašūs atvejai užfiksuoti Argentinoje ir Australijoje. Nerimą kelia tai, kad kiaulei vienu metu užsikrėtus kiaulių bei pandeminiu A(H1N1)v gripais, gali įvykti virusų antigeninės sudėties pokyčiai ir atsirasti naujas gripo virusas.

Naujuoju gripu dažniau serga vaikai, paaugliai, jauni žmonės. Tai nulėmė viruso A(H1N1) ypatybės. Gripo virusas kinta, bet jo modifikacijos kartojasi., šio viruso sukelto gripo jau būta prieš 40—50 metų. Jį virusą sudaro žmonių, paukščių ir kiaulių gripo virusų genų segmentai, žmogaus viruso segmentas vyresnių žmonių organizmui jau pažįstamas. Vyresnės kartos žmonės turi vadinamąjį kryžminį imunitetą, nes šio viruso sukeltu gripu kažkada yra persirgę, bet paaugliai ir vaikai su tokiu virusu dar nesusipažinę. Jiems užsikrėsti kiaulių gripu — didesnid pavojus

A(H1N1)v perduodamas žmogaus žmogui kosint, čiaudint, per aplinkos daiktus, ant kurių yra patekę sergančiojo kvėpavimo takų išskyrų. Inkubacinis laikotarpis trunka 1 – 7 dienas. Sergantysis suaugęs kitus žmones užkrėsti gali penkias, vaikas - septynias dienas nuo ligos pradžios, tačiau potencialiai pavojingu sergantysis laikomas tol, kol jam pasireiškia gripo simptomai.

Pandeminio gripo A(H1N1)v simptomai primena įprasto sezoninio gripo sukeliamus simptomus, tik yra švelnesni. Jam būdinga karščiavimas, gerklės skausmas, kvėpavimo takų infekcijos simptomai (sloga, „sausas“ kosulys), galimi raumenų, galvos skausmai, šaltkrėtis, daliai sergančiųjų pandeminiu gripu pasireiškia nuovargis, vėmimas ar viduriavimas. Didžioji dalis susirgimų pandeminiu gripu pasireiškė lengvomis klinikinėmis formomis, kuomet pasveikstama savaime. Sunkios komplikacijos pasitaiko retai. Gydant sunkias formas, naudojami antivirusiniai vaistai. Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, buvo sukaupta 115 000 antivirusinių vaistų dozių. Bet dalį jų sudaro prieš keletą metų pirktas „Remantadin“, kuris prieš virusą A(H1N1) yra bejėgis.

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) bandantiems apsisaugoti nuo gripo nerekomenduoja apriboti tarptautinių kelionių, tačiau sergantiems žmonėms pataria kelionės atidėti. Jei kelionės metu ar po jos pasireiškė kvėpavimo takų infekcijos simptomai, reikėtų kreiptis į gydytoją.

Norint išvengti užsikrėtimo gripu, rekomenduojama:

  • Vengti kontakto su sergančiais žmonėmis (nelankyti jų, jei tai nėra būtina).
  • Susirgus neiti į viešumą (darbą, mokyklą), išlaikyti didesnį nei 1 m atstumą nuo kitų žmonių, kad jų neužkrėstumėte
  • Pajutus pirmuosius gripo simptomus kreiptis į gydytoją, likti namuose ir laikytis gydytojų nurodymų. Tai padės išvengti kitų žmonių užsikrėtimo gripu.
  • Vengti žmonių masinių susibūrimo vietų.
  • Kosint, čiaudint prisidengti burną, nosį vienkartine servetėle; servetėles, kuriomis šluostyta nosis, išmesti į uždaras šiukšlių dėžes ir nusiplauti rankas.
  • Dažnai plauti ar dezinfekuoti rankas. Patariama vengti liesti rankomis akis, nosį ar burną.

ES ligų prevencijos ir kontrolės centras nerekomenduoja naudoti kaukių, kadangi jų dėvėjimas už ligoninės ribų nėra veiksminga asmens apsaugos priemonė ir neapsaugo nuo viruso perdavimo. Jos tėra dalis visų kitų apsaugos priemonių.

Mirtingumas nuo šios ligos - 0,5 - 4 proc. Iš tikrųjų bet kokios gripo pandemijos metu padidėja populiacijos mirtingumas, tačiau žmonės miršta ne tik nuo gripo bei jo komplikacijų. Bėda ta, kad gripas paaštrina ir taip sunkias lėtines ligas (širdies, inkstų, kvėpavimo nepakankamumas), o dauguma žmonių miršta būtent nuo jų. Todėl kiaulių gripas pavojingas vaikams, senyviems žmonėms bei žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis.

Informaciją parengė Šakių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras


Atgal

Mūsų draugai