• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Užkrečiamų ligų profilaktika

2009.04.25
Balandžio 25 - Maliarijos diena

Anopheles moskitas

Šaltinis - www.cdc.gov

maliarija.jpgVis daugiau žmonių darbo ar poilsio tikslais lankosi įvairiose pasaulio šalyse. Tikimybė įvežti įvairių ligų, pvz., maliariją, iš endeminių šalių darosi vis didesnė. Maliarija yra gyvybei grėsminga liga, kurią sukelia plazmodijų genties pirmuonys, eritrocito parazitai. Tai bene labiausiai paplitusi parazitozė. Šią ligą platina Anopheles moskitų patelės. Manoma, kad maliarija žmonės serga 50 000 metų. Pirmieji rašytiniai šaltiniai rodo maliarijos atvejus Kinijoje 2700 m. pr. m. e. Pats terminas kilo iš Viduramžių italų kalbos: mala aria - blogas oras, o pati liga seniau buvo vadinama pelkių karštine (dėl asociacijų su pelkėmis ir liūnais). Balandžio 25-toji – maliarijos diena, kurią vertėtų prisiminti šią ligą ir apsisaugojimo priemones nuo jos (ypač besiruošiantiems keliauti po tropikų kraštus).

Kas trisdešimt sekundžių nuo šios ligos mirštas vaikas, ja užsikrėsti rizikuoja 40 proc. žmonių populiacijos. Kasmet maliarija perserga 300 - 500 milijonų žmonių, miršta 1-2 milijonai, 90 proc. jų - Afrikoje. Tačiau jau senokai žinoma, kad taikant tinkamas prevencijos ir gydimo priemones ligai kelias gali būti užkirstas. Kova su maliarija įtraukta į JT Tūkstantmečio plėtros tikslus, kuriais siekiama iki 2015 m. pasaulyje sumažinti skurdą bei pagerinti gyvenimo kokybę.

Maliarijos sergamumas yra endeminis ir paplitęs tropiniuose ir subtropiniuose kraštuose: Sacharinėje Afrikoje, Pietryčių Azijoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Gyvybei grėsmingiausia yra tropinė arba cerebrinė maliarija, labiausiai paplitusi Subsacharinėje Afrikoje, Azijoje, Lotynų Amerikoje. Lietuvoje įvežtinė maliarija registruojama nuo 1957 metų, pusę visų atvejų sudaro tropinė maliarija. Dažniausiai į Lietuvą ši liga įvežama iš Afrikos žemyno. 1997–2006 metais įvežtine maliarija sirgo 59 asmenys, pusė visų ligonių sudarė sergantys tropine maliarija. Užregistruoti 2 mirties atvejai. Priežastis buvo tropinė maliarija ir pavėluotas ligonių kreipimasis medicininės pagalbos.

Imlumas susirgti maliarija yra visuotinis, suserga visi užsikrėtę, gyvenantys endeminėse vietovėse, išskyrus Afrikos juodaodžius, kurių eritrocitai neturėdami receptorių - Duffy antigenų, neserga trečiadiene maliarija. Įkandus užsikrėtusiam moskitui, maliarijos sukėlėjai kraujo srove patenka į kepenų ląsteles, vėliau išsilaisvina į kraują, prilipdami prie eritrocito. Eritrocituose sukėlėjai dauginasi geometrine progresija, kol šie sprogsta vėl išmesdami naują parazitų bangą į kraują, galinčią ir vėl pažeisti sveikus eritrocitus. Masinio eritrocitų žuvimo metu į kraują patenkantys sukėlėjai ir nuodingi jų apykaitos produktai sukelia drugio priepuolius. Tokie ciklai kartojasi kas 48 – 72 valandas, sukeldami maliarinio drugio priepuolius.

Tropinės maliarijos parazitas “žudo” užkrėsdamas ir sugriaudamas raudonuosius kraujo kūnelius, sukeldamas didelio laipsnio parazitemiją, greitai progresuojančią iki grėsmingų komplikacijų. Be to, eritrocitai, paveikti parazito, įgyja išaugas, kurios užkemša smulkias kraujagysles bei užblokuoja kapiliarus, kuriais kraujas patenka į smegenis, kitus gyvybiškai svarbius organus, dažniausiai inkstus, plaučius. Kitos trys maliarijos rūšys: trečiadienė, ovalinė ir ketvirtadienė išsekina ligonį atkakliais, besikartojančiais kas 48-72 val. drugio priepuoliais, retai pasibaigiančiais mirtimi.

Užsikrėtus tropine maliarija susergama po 5-20 dienų, kartais ir pirmos savaitės pabaigoje. Kitų maliarijos plazmodijų sukeltas susirgimas prasideda 18-40 dienų po užsikrėtimo ar net po kelių savaičių, todėl po kelionės praėjus net ir ilgam laiko tarpui, visada informuokite gydytoją, kad jums teko lankytis padidėjusio sergamumo maliarinėje zonoje. Maliarija susirgimo pradžioje gali priminti gripą ir kitas peršalimo ligas su būdingu ryškiu prakaitavimu. Paprastai, jei kelionėje ar grįžus namo netrukus pradedate karščiuoti, gali būti, kad užsikrėtėte maliarija. Sukarščiavus būtina tuojau pat (per 24 val.) kreiptis į gydytoją specialistą diagnozės patvirtinimui ir gydymui.

Grįžus iš endeminės zonos ir sukarščiavus, tuojau pat (pirmą parą) turi būti įtarta ir kraujo lašo bei tepinėlio mikroskopija patvirtinta maliarijos diagnozė (net jei buvo vartotos profilaktinės tabletės). Įtarus gyvybei grėsmingą parazitozę, ligoniui rekomenduojama gultis į ligoninę, kad būtų galima įvertinti karščiavimą ir tinkamai atlikti reikiamus tyrimus.

Maliarija nesusergama, naudojant tinkamas apsaugos priemones. Maliarijos vakcina dar galutinai nesukurta, kol kas atliekamos klinikinės studijos Afrikoje. Pagrindinė prevencijos priemonė - vengti, kad neįkastų Anopheles moskitai, kurie nepaprastai suaktyvėja vakare ir naktį. Todėl išvykę į kraštus, kuriuose maliarija paplitusi:

  • Vilkėkite rankas ir kojas dengiančius rūbus.
  • Venkite tamsių spalvų (jos traukia moskitus).
  • Avėkite kulkšnis dengiančius batus ir mūvėkite kojinėmis.
  • Neuždengtas kūno vietas papurkškite specialiomis moskitus atbaidančiomis priemonėmis.
  • Miegokite užsikloję tinkleliu nuo moskitų, geriausia impregnuotu chemikalais. Tinklelio kraštus rūpestingai pakiškite po čiužiniu. Įsitikinkite, ar tinklelyje nėra skylių.
  • Naudokitės dūmus skleidžiančiomis ritėmis ir skysčiais nuo vabzdžių.
  • Nakvokite kambariuose, kuriuose negali būti moskitų (viešbučiuose, kuriuose įrengta oro kondicionavimo sistema).
  • Įsitikinkite, kad ant langų ir durų yra pritvirtinti tinkleliai ir nepamirškite jų uždaryti.
  • Vakarais venkite būti arti vandens telkinių ar baseinų.

Vykstantiems į maliarijos endeminio sergamumo zonas rekomenduojama vartoti specialius vaistus. Medikamentą paskiria kelionių medicinos specialistas, infektologas. Konkretus preparatas parenkamas, priklausomai nuo endeminėje zonoje esamos rizikos, vaisto rezistentiškumo, pašalinių reiškinių, lydinčių susirgimų, amžiaus. Gydytojo paskirtas preparatas turi būti pradedamas gerti vieną kartą savaitėje savaitę prieš išvykstant, visą buvimo laiką ir 4 savaites sugrįžus. Tabletes visada reikia gerti tuo pačiu paros metu, geriausiai vakare. Jei tabletes geriate kartą per savaitę, gerkite jas tą pačią savaitės dieną. Chemoprofilaktikos efektyvumas sieka 93-100%.

Visuomenės sveikatos specialistė Agnė Dvylaitytė


Atgal

Mūsų draugai