• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2016.02.04
Vasario 4-oji – Pasaulinė vėžio diena

Vasario 4-oji – Pasaulinė vėžio diena. Kasmet Lietuvoje užregistruojama apie 18 000 naujų vėžio susirgimų. Apie pusę jų baigiasi mirtimi.

Veiksniai, sąlygojantys vėžio atsiradimą:    0_1.png
• Mitybos ypatumai (20-50%)
• Rūkymas (29-31%)
• Įvairios infekcijos (10-20%)
• Reprodukciniai hormonai (10-20%)
• Jonizuojanti ir ultravioletinė spinduliuotė (5-7%)
• Alkoholis (4-6%)
• Profesija (2-4%)
• Fizinio aktyvumo stoka (1-20%)
• Aplinkos užterštumas (1-5%)
• Vaistai <1%
• Pramonės produktai <1%

Didelės vėžio rizikos grupėms priklauso rūkantys ir gyvenantys ar dirbantys šalia daug rūkančių, nutukę, dirbantys kenksmingų pramonės šakų įmonėse, piktnaudžiaujantys alkoholiu, sergantys kitomis ligomis, sirgę ar gydyti nuo piktybinių navikų, tie, kurių šeimose buvo ar yra sirgusių krūties, storosios žarnos, skrandžio, prostatos vėžiu asmenys.
PSO duomenimis, apie 30-50 proc. visų piktybinių navikų galima išvengti vykdant vėžio profilaktiką. Vienas iš būdų tai padaryti – gerinti žmonių informuotumą apie valstybines patikrų programas, siekiant nustatyti piktybinius navikus ankstyvosiose stadijose.
Pasaulyje taikomos gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir storosios žarnos vėžio prevencijos ir ankstyvosios diagnostikos programos rodo, kad galima mažinti mirštamumą nuo šių ligų. Lietuvoje taip pat ne vienerius metus vykdomos gimdos kaklelio vėžio, krūties vėžio, prostatos vėžio, storosios žarnos vėžio, širdies ir kraujagyslių ligų prevencinės programos, kurios tebevyksta ir šiemet.
Tai daugelio žmonių galimybė nemokamai išsitirti, nes lėšų apdraustųjų privalomuoju sveikatos draudimu prevenciniams sveikatos tyrimams skiriama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto. 

Dėl vėžio prevencinių programų reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją. Nebūtina laukti kvietimo pasitikrinti, reikia rodyti ir savo iniciatyvą!

Rekomenduojamas prevencinių programų grafikas:

Prevencinės programos                                    
Nuo kelių metų atliekama         Kiek kartų per metus
Gimdos kaklelio vėžio prevencijos programa      Nuo 25 – 60                                     1 k. per 3 metus
Krūties vėžio prevencijos programa                      Nuo 50 – 69 (imtinai)                     1 k. per 2 metus
Širdies kraujagyslių ligų prevencijos programa    Nuo 40 – 55 vyrams
                                                                                    Nuo 50 – 65 moterims                       1 k. per metus
Vyrams priešinės liaukos vėžio prevencijos         Nuo 50 – 75                                      1 k. per 2 metus
programa                                                                  Nuo 45 jei yra rizikos faktoriai 
Storosios žarnos vėžio ankstyvoji diagnostika     Nuo 50 – 74                                      1 k. per 2 metus


Krūties vėžio profilaktinio patikrinimo programa: Pagal programą, kartą per dvejus metus atliekamas mamografinis tyrimas, leidžiantis tiksliai diagnozuoti vėžį ar iki vėžinius pakitimus. Gavus šeimos gydytojo siuntimą atlikti mamografinį tyrimą, galima iš anksto užsiregistruoti mamografijos įrenginį turinčioje sveikatos priežiūros įstaigoje, atliekančioje tyrimą. Tyrimo rezultatus praneša šeimos gydytojas, gavęs juos ių mamogramą vertinančios įstaigos.

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa: Storosios žarnos vėžys išsivysčiusiose šalyse yra viena iš dažniausiai pasitaikančių onkologinių ligų ir antroji pagal dažnumą Europoje mirties dėl vėžio priežastis. Lietuvoje kasmet daugėja naujų šios ligos atvejų. Diagnozuotas esant ankstyvai stadijai, storosios žarnos vėžio gydymas dažnai būna efektyvus. Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programos tikslas – kuo anksčiau nustatyti ligą bei sumažinti mirtingumą dėl jos. Dėl programos kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Jis išsamiai paaiškins apie nesudėtingo tyrimo atlikimą, pasirašytinai įteiks tyrimui atlikti imunocheminį testą, pagal kurio rezultatus bus sprendžiama dėl tolesnių tyrimų. Jei gaunamas neigiamas testo atsakymas, pacientas yra sveikas ir pakartotinai turi pasitikrinti po dvejų metų, jei atsakymas teigiamas, šeimos gydytojas išduos siuntimą pas gydytoją specialistą sudėtingesniam tyrimui – kolonoskopijai – atlikti. Prireikus kolonoskopijos metu gali būti atliekama ir biopsija.

Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa: Priešinės liaukos vėžys – dažniausia Lietuvos vyrų onkologinė liga. Specialistų teigimu, profilaktiniai tikrinimai būtini, nes pacientas ilgai nejaučia jokių prostatos vėžio simptomų. Pagal šią programą kartą per dvejus metus atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršiją normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą registruotis pas urologą, o šis prireikus atlieka tam tikrą tyrimą – priešinęs liaukos biopsiją. Padidėjęs PSA kiekis leidžia tik iš anksto nuspėti priešinęs liaukos vėžį, o jos biopsija yra vienintelis būdas patvirtinti arba paneigti šios ligos diagnozę. Programoje gali dalyvauti vyrai nuo 50 iki 75 metų ir vyrai nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę priešinės liaukos vėžiu.

Asmenų, priskirtinų širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei, atrankos ir prevencijos priemonių programa: Gyventojų patikros tikslas – sumažinti sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis, atrinkti sergančiuosius ateroskleroze ar cukriniu diabetu, kurie dar nejaučia sveikatos sutrikimų, siekiant užkirsti kelią šių ligų raidai. Šeimos gydytojas patikros metu nustato rizikos veiksnius ir sudaro individualius ligų prevencijos planus. Su pacientu kalbama apie širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikos priemones bei patariama, kaip saugoti sveikatą, įteikiamas informacinis pranešimas, taip pat nustatomas gliukozės ir cholesterolio kiekis kraujyje, atliekama širdies kardiograma. Programos priemonės taikomos vieną kartą per metus 40–55 metų vyrams bei 50–65 metų moterims.

Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių programa: Patikra skirta 25–60 metų amžiaus moterų gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencijai. Pagal šią programą kartą per trejus metus atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas. Kol normalios gimdos kaklelio ląstelės dėl įvairių veiksnių virsta vėžinėmis, praeina ne vienas mėnuo ir net ne vieneri metai. Pakitimų pradžios moterys dažnai nejaučia, tačiau tik ankstyvas jų nustatymas leidžia išvengti ligos, pasveikti. Pagal citologinio tepinėlio rezultatus gali būti nemokamai atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti rezultatus.

Visuomenės sveikatos specialistė Indrė Varnauskaitė


Atgal

Mūsų draugai