• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2009.11.18
Plokščiapėdystė

Plokščiapėdystė

ploks.jpgPlokščiapėdystė būna įgyta ir įgimta. Daugumą atvejų sudaro įgyta plokščiapėdystė. Aiškinantis jos priežastis vis labiau aiškėja išvada, kad vaikai gimsta sveikomis kojytėmis, o plokščiapėdžiais jie tampa dėl netinkamo augimo ir auklėjimo.

Pagrindinės plokščiapėdystės išsivystymo priežastys yra:

  • per ankstyvas vaiko statymas ir vedžiojimas,
  • vėliau netinkamos avalynės nešiojimas,
  • ir per mažas fizinis aktyvumas.

Plokščiapėdystė gali būti skersinė, išilginė ir mišrioji. Kadangi žmogaus organizme viskas yra susiję tarpusavyje, plokščiapėdystė pažeidžia ir kitų organų veiklą. Plokštėjant pėdoms, pamažu išnyksta amortizuojanti jų skliautų funkcija. Dėl to vidaus organai, o taip pat ir stuburo smegenys tampa neapsaugoti nuo nuolatinio kratymo einant, bėgant, šokinėjant. Dėl dažnų sutrenkimų, kuriuos jaučia galvos ir stuburo smegenys, atsiranda bendras silpnumas, pablogėja atmintis, jaučiamas greitas nuovargis, sumažėja darbingumas, deformuojasi kojų ir stuburo kaulai.

Esant plokščiapėdystei vaikui yra sunku vaikščioti. Suplokštėjus pėdai, išnykus jos amortizacinėms savybėms, pervargus raumenims, iš paskutiniųjų jėgų laikantiems smunkantį pėdos skliautą, vaikas jaučia kojų nuovargį (vėliau formuojasi ydinga laikysena). Negraži būna jų eisena, eina jie kiek krypuodami, plačiai mojuodami rankomis. Greičiau pavargsta žaidimų metų ir tai juos prikausto prie kompiuterių, ko pasėkoje formuojamas nejudrus gyvenimo būdas.

Susidaro užburtas ratas- per anksti statomas, negera avalynė formuoja plokščiapėdystę, toliau seka kojų deformacijos (X ar O raidės pavidalo blauzdų deformacijos), šleivapėdystė ir skoliozė.

Todėl yra svarbu profilaktika, specialistų konsultacijos – laiku pastebėti problemą. Laiku pastebėta plokščiapėdystė (jei tai nėra įgimta) yra išgydoma. Reikia kreiptis į kineziterapeutą arba gydytoją ortopedą - traumatologą. Gydoma – specialia mankšta (individuali), masažu, vandens procedūromis. Į batus įdedami įdėklai – supinatoriai, kurie pakelia suplokštėjusį pėdos skliautą.

Šakių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija


Atgal

Mūsų draugai