• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2009.10.14
Kiek sveria pirmokėlio kuprinė?

Šakių rajono mokyklose bus vykdoma akcija: Kiek sveria pirmokėlio kuprinė?

Norėdami atkreipti visuomenės dėmesį į nepakankamus vaikų sveikatos rodiklius bei sužinoti padėtį mūsų rajono mokyklose, spalio mėnesį atliksime eksperimentinį tyrimą, kurio metu sversime pirmokėlių kuprines, fiksuosime atstumą, kurį tenka nukeliauti nuo mokyklos iki namų pėsčiomis, suvesime profilaktinės sveikatos patikros duomenis apie judamojo aparato sutrikimus. Taip pat pirmokėliams ir jų tėveliams suteiksime profilaktinių žinių apie taisyklingą kūno padėtį, judėjimą erdvėje, laikysenos ugdymą. Tyrimą atliks sveikatos specialistės dirbančios mokyklose, pasitelkusios ten dirbančius pedagogus. Apie tyrimo rezultatus bus informuojami tėveliai.

Lietuvos moksleivių sveikata nepasižymi puikiais sveikatos rodikliais. Kasmet daugėja moksleivių, kuriems nustatoma regos, virškinimo trakto, judamojo aparato sutrikimų, To priežastis mažas fizinis aktyvumas, mokyklose pažeidžiamos mikroklimato sąlygos – vaikų ūgiui nepritaikyti mokykliniai stalai bei kėdės, prastas apšvietimas, sunkios kuprinės. Net 13 proc. moksleivių sėdi ūgiui nepritaikytuose suoluose, todėl nereikia stebėtis, kad vaikų laikysenos sutrikimų skaičius išaugo.

Jei 1992 metais iš 1000 patikrintų moksleivių buvo 44 laikysenos sutrikimai, tai 2007 metais skaičius išaugo iki 107 iš 1000 patikrintų moksleivių. AB "Ortopedijos technika" duomenimis, kaimuose ir rajonuose ortopediniai susirgimai vaikus kamuoja 5-10 % dažniau nei didžiuosiuose miestuose.

Laikysena, turinti vienokių ar kitokių sutrikimų, vadinama ydinga, netaisyklinga arba asimetrine. Vaikai įpranta stovėti kūno svorį perkėlę ant vienos kojos, nešioja sunkius daiktus viena ranka ar žaidžia tokius žaidimus, kurie labiau lavina vieną ranką. Ydinga laikysena trukdo normaliai vidaus organų fiziologinei veiklai, dėl to greitai pavargstama, jaučiami skausmai nugaros srityje.

Normali laikysena – tai įprastinė kūno padėtis, kai vaikas vaikšto ypatingai neįtemdamas raumenų, sėdi tiesiai laikydamas liemenį ir galvą. Įprastinė kūno padėtis - vaikas išsitiesęs, pečiai truputį atlošti atgal, kad mentės priartėtų prie stuburo, pilvas įtrauktas. Įprastinė kūno padėtis priklauso nuo stuburo ir jo linkių, kurie formuojasi vaikui augant. Todėl laikysena nebūna įgimta, ji formuojasi priklausomai nuo higieninių sąlygų, kuriose vaikas gyvena, mokosi, dirba. Taisyklingą laikyseną ugdo vaikščiojimas ant galvos užsidėjus kokį nors daiktą – sąsiuvinį ar knygą.

Vaikas ir pats gali pasitikrinti savo laikyseną. Reikia atsistoti prie sienos ar kitos vertikalios plokštumos, pakaušiu, mentėmis, sėdmenimis, blauzdomis ir kulnimis liestis prie sienos. Tada išsitiesti, pasitempti. Žengus žingsnį pirmyn arba trumpai pavaikščiojus grįžti atgal ir pasitikrinti, ar laikysena tokia pati. Tokią laikyseną reikia išlaikyti stovint, sėdint, einant.

Ženkliai padaugėjo stuburo iškrypimų – nuo 1992 metų iki 2002 metų sergančių moksleivių skaičius padidėjo nuo 13 iki 31 iš 1000 patikrintų vaikų. Perkrauta sunki mokyklinė kuprinė taip pat vienas iš rizikos veiksnių atsirasti stuburo pakenkimui.

Lietuvos sveikatos biurai tyrimais nustatė, kad moksleivių kuprinės perkrautos, neatitinka higienos reikalavimų. Todėl renkantis kuprinę būtina atsižvelgti į vaiko amžių. Kuprinė turi būti lengva su sutvirtinta nugarėle, kuri tvirtai priglusti prie vaiko nugaros ir neleisti jai deformuotis. Tokia kuprinė ir pati ilgiau išlaiko savo formą. Kuprinės svoris turi būti ne didesnis kaip 700 gramų pradinių klasių moksleiviams, ne didesnis kaip 1 kg – vyresniųjų klasių moksleiviams. Su mokykliniais reikmenimis kuprinės svoris turi sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. moksleivio svorio. Petnešos reguliuojamos, plačios su paminkštinimais pečių spaudimo zonoje. Siauros petnešėlės nuo svorio įsiręžia į vaiko nugarą. Kuprinė turi turėti bent du vidinius skyrius, tuomet vaikas daug paprasčiau susiras savo daiktus ir jie nesusislinks į vieną pusę, bus išlaikyta simetriška kūno padėtis. Nešant kuprinę ji negali nusmukti žemiau moksleivio juosmens. Nerekomenduojama kuprines nešioti ant vieno peties - dėl netolygiai pasiskirsčiusio krūvio ir pečių asimetrijos krypsta stuburas. Atkreipkime dėmesį, kad piešinėliai ant kuprinytės netraumuotų vaikelio.

Atsižvelgiant į vaiko saugumą rekomenduojama, kad kuprinė būtų su šviesą atspindinčiais ženklinimais. Jei jų nėra būtinai prisegame atšvaitus.

Pagal Lietuvos higienos normos HN 22:2003 reikalavimus vadovėlio plotis turi būti ne mažesnis kaip 145 mm ir ne didesnis kaip 215 mm, aukštis – nemažesnis kaip 210 mm ir ne didesnis kaip 297 mm. Vadovėlio svoris 1-4 klasėms ne daugiau kaip 300 g, 5-8 klasėms nedaugiau kaip 400 g, 9–10 klasėms ne daugiau kaip 500 g, 11-12 klasėms nedaugiau kaip 600 g.

Tėvai, taupydami šeimos lėšas, perka vaikams didesnes kuprines keleriems metams. Vaikai dažnai į jas prisideda nereikalingų daiktų ir taip padidėja kuprinės svoris. Mažieji, bijodami ką nors pamiršti, į mokyklą neretai nešasi visus vadovėlius. Mokytoja neturi teisė peržiūrėti kuprinės turinio, o tėveliai ne visuomet randa laiko tam. Tėveliams reiktų padėti vaikams susidėti kuprinę ir patarti neštis tik reikalingus daiktus. Būtų idealu, jei mokykla turėtų galimybę įsigyti pakankamai vadovėlių ir vaikams jų nereiktų nešiotis, bent pradinėse klasėse.

Kad mūsų vaikai augtų sveikesni, reikalinga profilaktinė ir švietėjiška veikla. Tėveliai, mokyklose dirbantys sveikatos specialistai turi žinoti pagrindinius stuburo kitimo požymius ir kuo ankščiau juos pastebėti. Daugelis tėvų dėl informacijos stokos laiku nesikreipia į gydytojus.

Vertinant bendrą laikyseną, raumenyno būklę, vaikas apžiūrimas iš priekio, nugaros, šono ir palenkus liemenį į priekį. Vaikas turi stovėti atsipalaidavęs, ištiestomis per kelius kojomis, laisvai nuleistomis rankomis, savo įprastinėje pozoje. Liemens šoniniai kontūrai, vadinamieji „talijos langai“, t. y. tarpas tarp liemens ir laisvai nuleistos rankos abiejose pusėse turi būti visiškai simetriški. Esant net nedideliam stuburo iškrypimui, “talijos langai” būna asimetriški. Po to atkreipkite dėmesį, kaip vaikas laiko galvą. Jeigu yra laikysenos sutrikimų, galva bus nežymiai palinkusi į stuburo iškrypimo pusę. Abiejų pečių ir menčių kampai turi būti tame pačiame aukštyje.

Apžiūrėkime vaiką iš šono. Ar neryškėja padidėjusi stuburo kifozė – išlinkimas atgal (vaikas lyg palinkęs pirmyn) arba lordozė – per didelis išlinkimas į priekį juosmens srityje.

Apžiūrėję stovintį vaiką iš nugaros ir šono ir pastebėję nukrypimus nuo normos, prašome jį pasilenkti pirmyn, tačiau nelenkti kojų per kelius, ir laisvai nuleisti rankas. Esant skoliozei, šioje padėtyje matyti šonkaulių pakilimas – kuprelė.

Jeigu apžiūrėdami vaiką pastebėjote nežymius laikysenos sutrikimus, reikia kreiptis į specialistus (kineziterapeutus, ortopedus) dėl gydymo. Laiku nenustatyta ir negydoma skoliozė visada progresuoja, ypač krūtinės srityje.

Sveikatos biuro specialistai įspėja, kad savalaikis ir ankstyvas laikysenos sutrikimų užfiksavimas ir jos korekcija, bei ją sukėlusių veiksnių pašalinimas, tokių kaip pvz. per didelis kuprinės svoris, nepakankamas fizinis aktyvumas ir t.t. padeda išvengti daugybės ligų, ne tik jauname amžiuje, bet ir brandoje. Taisyklinga laikysena ne tik sveikatos problema, bet ir grožis, kurį privalome kurti ir puoselėti visi.


Atgal

Mūsų draugai