• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2009.09.15
Rugsėjo 15 - pasauline kovos su prostatos vėžiu diena

Europos urologų asociacija rugsėjo 15-tąją yra paskelbusi Kovos su prostatos vėžiu diena. Šios dienos tikslas - atkreipti dėmesį į padažnėjusius prostatos ligų atvejus.

Kas yra prostata?

Prostata, arba priešinė liauka, yra vienas iš vidinių vyriškų lytinių organų. Ši liauka, savo dydžiu bei forma primenanti kaštoną ir sverianti apie 20 gramų, yra mažajame dubenyje tuoj po šlapimo pūsle, prigludusi prie jos dugno. Prostatą iš viršaus į apačią perveria šlaplė, kuria iš šlapimo pūslės išteka šlapimas. Liauka iš išorės apsupta raumeninės kapsulės. Užpakalinė organo dalis siekia tiesiąją žarną, todėl gydytojas nesunkiai apčiuopia prostatą pirštu per išeinamąją angą. Ši procedūra vadinama digitaliniu rektaliniu tyrimu.

Prostatą sudaro 30-50 išsišakojusių pūslelinių liaukų. Visos šios liaukos apsuptos bendru jungiamuoju audiniu, kuriame tarp liaukų pūslelių įvairiomis kryptimis eina stori pluoštai lygiųjų raumenų. Prostatos liaukos liaukinės pūslelės labai įvairaus dydžio ir formos. Jos išskiria prostatos sekretą, kuris aktyvina spermatozoidus ar padidina jų judrumą. Prostatos augimą ir veiklą reguliuoja vyriškas lytinis hormonas testosteronas, kurį gamina sėklidės. Nedidelė šio hormono dalis gaminama ir antinksčiuose.

pimage003.png

Normali prostata (kairėje) ir padidėjusi prostata (dešinėje). Iš www.prostate.org.

Prostatos vėžys - tai priešinės liaukos piktybinė liga. Pakitusios ląstelės praranda normalias savo savybes ir pradeda daugintis. Daugeliui vyrų prostatos vėžys progresuoja iš lėto ir nesukelia jokių simptomų, kol neišplinta už prostatos ribų, pirmiausia - į kaulus, ypač dažnai - į stuburo slankstelius. Todėl labai svarbu šią ligą diagnozuoti ankstyvoje stadijoje, nustatyti jos agresyvumą ir pradėti gydyti.

Yra nemažai simptomų, kurie vyrus perspėja: galbūt vystosi prostatos uždegimas, o gal net sunkesnė liga. Šie simptomai - tai pasunkėjęs ir skausmingas, dažnas šlapinimasis, ypač naktimis, nenumaldomas noras šlapintis, nemalonūs jutimai dubens srityje, svorio kritimas, kraujas šlapime ar spermoje, potencijos sumažėjimas, besikartojantis skausmas juosmens srityje. Pajutus bent vieną šių simptomų būtina skubėti pas gydytoją.

Statistika

Prostatos vėžys yra vienas dažniausių vyrų navikinių susirgimų. Sergamumas prostatos vėžiu pastebimai aukštesnis tarp vyrų afroamerikiečių, lyginant sergamumą šia liga kitose rasėse. Nors tikslios priežastys nenustatytos, manoma, kad kaltas gali būti natūraliai aukštesnis testosterono lygis. Tarp Azijos vyrų prostatos vėžys – reta liga.

pimage006.gif

Lietuvoje šia liga kasmet suserga apie 4000 vyrų. Pastaruosius dvejus metus prostatos vėžys yra dažniausiai nustatomas onkologinis susirgimas Lietuvoje. Daugiausiai tam įtakos turėjo dažniau atliekamas prostatos specifinio antigeno tyrimas (PSA). 2008 metais Šakių rajone prostatos vėžiu sirgo 6 vyrai iš tūkstančio (6,75), Lietuvoje – 8 (8,19). Dažniausiai šia onkologine liga serga 65 m. amžiaus vyrai (Šakių rajone 2008 metais – 41 vyras iš 1000).

Vyrų, sergančių priešinės liaukos piktybiniais navikais, skaičius 1000-čiui vyrų 2001 – 2008 metais Lietuvoje ir Šakių rajone (LSIC duomenimis)

Rizikos veiksniai

Nors tikrosios prostatos vėžio atsiradimo priežastys dar neaiškios, yra žinoma keletas rizikos veiksnių susirgti šia liga:

  • Rizika susirgti iki 10 kartų yra didesnė vyrams, kurių artimi giminės (tėvas, brolis, dėdė) serga ar sirgo prostatos vėžiu.
  • Jei keletas šeimos moterų sirgo krūties vėžiu (jaunesnės nei 40 metų amžiaus), tai gali reikšti, jog šeimos palikuonys paveldi mutavusį geną. Tos šeimos vyrai gali turėti padidėjusią prostatos vėžio riziką.
  • Riziką susirgti didina ir gausus riebaus gyvulinės kilmės maisto bei nepakankamas šviežių daržovių ir vaisių vartojimas.

Ką daryti, norint išlaikyti sveiką prostatą

Vėžio profilaktika – tai priemonių, padedančių išvengti vėžio ligos, visuma. Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) ekspertai prognozuoja, kad onkologinių ligų profilaktika, ankstyva jų diagnozė bei gydymas mirtingumą nuo šių ligų iki 2020 m. sumažintų perpus, dar ketvirtadaliui padėtų visai išvengti vėžio.

Kadangi pradžioje vystantis prostatos vėžiui nejaučiami jokie būdingi simptomai, visiems 50-75 m. amžiaus vyrams (o jei šeimoje prostatos vėžiu sirgo tėvas, brolis - nuo 45 metų) yra galimybė pagal valstybės finansuojamą prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą kasmet nemokamai pasitikrinti dėl šio vėžio. Tereikia nesidrovėti ir kreiptis į savo šeimos gydytoją. Tyrimą galima pasidaryti šalies ligoninėse, privačiose įstaigose, kai kuriose valstybinėse poliklinikose. Anksti diagnozuota liga greitai išgydoma.

Kaip viena iš apsisaugojimo priemonių yra sveika mityba. Reikėtų vengti vidurių užkietėjimo, gerti daug skysčių. Pomidorai bei iš jų pagaminti produktai apsaugo nuo prostatos vėžio, nes juose yra likopeno. Įrodyta, kad susirgimo prostatos vėžiu riziką mažina ir maisto papildai, turintys mikroelemento seleno. Naudingas ir judėjimas – patariama reguliariai mankštintis, vengti ilgai sėdėti.

Visuomenės sveikatos specialistė Agnė Dvylaitytė


Atgal

Mūsų draugai