• 8 345 52 345
 • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2009.12.23
Jei skauda galvą

skaumas.gif Galvos skausmai kartu su nugaros skausmais priskiriami dažniausiems sveikatos sutrikimams. Kasdieniais galvos skausmais skundžiasi apie 4-5 proc., pasikartojančiais (chroniškais) - apie 70 proc. žmonių. Bent kartą per metus galvos skausmą jaučia 80 proc. vyrų ir moterų. Kas ketvirtas žmogus bent kartą per dvi savaites vartoja skausmą malšinančias priemones.

Galvos skausmas - tai skausmas galvos ir kaklo srityje, reiškiantis sveikatos sutrikimus arba pastovios ligos simptomus. Smegenų audinyje praktiškai nėra skausmo impulsus perduodančių nervų skaidulų ir todėl smegenų audinio neskauda net ir tada, kai smegenys pažeidžiami. Tačiau skausmas labai stipriai pasireiškia smegenų dangaluose.

Galvos skausmas gali būti rimtos ligos simptomu. Būtina kreiptis į specialistą, jei galvos skausmai prasidėjo vyresniam kaip 50 metų amžiaus žmogui, jie kitokio pobūdžio negu ankstesni, atsiranda tuoj po miego ar prasidėjo po galvos traumos, jei nepadeda įprastiniai skausmą malšinantys vaistai, skausmą lydi sąmonės ar psichikos sutrikimai, sisteminių ligų požymiai, besiskundžiančiajam būdingas padidintas arterinis kraujo spaudimas.

Šiuolaikinei medicinai žinoma daugiau kaip 220 skirtingų galvos skausmo rūšių. Galvos skausmai skirstomi pagal atsiradimo priežastį ir pobūdį, tačiau kliniškai abi klasifikacijos nėra griežtai atribotos.

Paprastai galvos skausmai skiriami į pirminius ir antrinius:

1. Pirminiai. Nėra akivaizdžių ligų ir organinių pakitimų, galinčių juos sąlygoti. Linkę kartotis. Šiai grupei priklauso migrena, įtampos tipo, klasteriniai galvos skausmai, Hemicrania continua....

Migrenos klasifikacija remiasi klinikinėmis galvos skausmo savybėmis, kurioms būdinga yra aura (tam tikri simptomai, atsirandantys prieš pat prasidedant galvos skausmui), pykinimas, alkis, sustiprėję įvairūs jutimai, nuotaikos ir elgesio pakitimai.aaa.jpg

Migreną dažnai išprovokuoja tam tikri dirgikliai - hormonų pokyčiai, tam tikras maistas, sensoriniai dirgikliai (kvapai, šviesos), ilgas nevalgymas ar staigus atsipalaidavimas po nervinės įtampos. Migrenai būdingas tvinkčiojamojo, pulsuojamojo pobūdžio skausmas vienoje galvos pusėje, jis sustiprėja užsiimant kasdiene veikla, pykinimas ir/ar vėmimas, fotofobija (šviesos baimė) ir fonofobija (triukšmo baimė).

Įtampos galvos skausmai labiausiai paplitę, didžioji jų dalis nėra sunkūs. Skausmas gali trukti nuo 30 min. iki kelių dienų, labai retai dar ilgiau. Jį sukelia ilgalaikė emocinė įtampa darbe ar namuose, oro permainos, alkis ir kt. Skausmas papratai nestiprus ar vidutinio intensyvumo, veržiantis, spaudžiantis ar bukas, jaučiamas abiejose galvos pusėse. Jo nelydi jokie kitokie simptomai (pvz., pykinimas, vėmimas, fotofobija ar fonofobija ir t. t), tačiau galima justi galvos, pečių raumenų įtampą, jausmą, lyg galva būtų apjuosta tvirta juosta. Lėtinis įtampos tipo galvos skausmas trunka ilgiau nei 15 dienų per mėnesį ir mažiausiai šešis mėnesius, lėtinis kasdienis galvos skausmas jaučiamas mažiausiai 6 dienas per savaitę. Įtampos galvos skausmas neretai praeina sureguliavus darbo ir poilsio režimą, pritaikius alternatyvius gydymo metodus.

"Hemicrania continua" - retas galvos skausmo sutrikimas. Ilgalaikis, vienpusis, kintamo intensyvumo, silpnėjantis (bet visai neišnykstantis), gali būti lydimas ašarojimo ir slogos. Kai kuriems pacientams gali būti fotofobija, fonofobija ir pykinimas. Skausmo sustiprėjimas dažnai susijęs su autonominiais sutrikimais, tokiais kaip ašarojimas, prakaitavimas.

Naujas kasdienis persistentinis galvos skausmas (NKPGS) paprastai abiejų galvos pusių, spaudžiančio, veržiančio pobūdžio, silpnas ar vidutinis pagal intensyvumą, jam gali būti būdingas nedidelis pykinimas, fotofobija ar fonofobija. NKPGS yra kasdienis ir nepraeina nuo pasireiškimo momento, paprastai anksčiau pacientams galvos skausmų nėra buvę.

Klasteriniai galvos skausmai trumpalaikiai, dažnai pasikartojantys, stiprūs, priepuolinio pobūdžio (per dieną būna 1 - 8 skausmo atakų po 15 - 80 min.). Skausmas tipiškai būna vienpusis, jaučiamas apie akį, kuri prausta, ašaroja. Dažniausiai skundžiasi vyrai. Šie skausmai prasideda apie dvidešimtuosius gyvenimo metus, dažnesni tarp rūkančiųjų, juos provokuoti gali alkoholis. Paprastai trunka 6-12 savaičių ir kartojasi kartą per vienerius ar dvejus metus tuo pačiu metų laiku.

2. Antriniai (simptominiai) skausmai. Juos sukelia kokia nors konkreti patologija, tad galvos skausmas yra tik tam tikros ligos simptomas. Antrinius galvos skausmus sukelia galvos ar kaklo traumos, kraujagyslių susirgimai, su smegenų arterijomis ar venom susieję susirgimai, meningitas - smegenų žievės dirginimas, įvairūs veido, akių, ausų, kaklo, nosies, burnos uždegimai, homesostazės sutrikimai, psichikos sutrikimai, navikai, inkstų ar kitų organų ligos, kartu dažnai pasireiškia hipertonija (padidintas kraujospūdis) ar hipotonija (sumažėjęs kraujospūdis)... Daugiau kaip pusė chroniškų galvos skausmų yra susiję su kramtomosios sistemos sutrikimais.

Galvos skausmo lokalizacija gali pranešti apie sutrikimą. Jeigu karščiuojate, peršalote, jums skauda visą galvą. Skausmas kaktos srityje, virš akiduobių - akių ligos, blogai parinkti akiniai. Pulsuojantis abiejų smilkinių skausmas, taip pat pakaušyje informuoja apie hipertoniją. Skeliantis skausmas, einantis per kaktą, smilkinius, pakaušį yra nervinės įtampos išraiška. Jei skauda už ausies (iš vienos pusės), smilkinį turite stomatologinių problemų ar otitą.


Jei skauda galvą, padėti gali:

 • Kompresas, dedamas ant kaktos - paprastai šaltas. Jei skausmų priežastis susijusi su kraujotaka, kompresas gali būti ir šaltas (jei veidas priepuolio metu raudonuoja), ir karštas (bąla)
 • Galvos skausmą gali sukelti kai kurios maiste aptinkamos medžiagos, pvz., tiaminas (šokoladas, grietinė, žuvis, konservuotos jūros gėrybės, alus), natrio nitratas, natrio glutamatas (bulvių traškučiai, prieskoniai), tad pastebėjus, kad kuris nors iš produktų sukelia nemalonius simptomus, reikia jo vengti
 • Poilsis tamsiame tyliame kambaryje
 • Smilkinių masažas
 • Smilkinių ar pakaušio tepimas aromatiniais (mėtos) aliejais
 • Kvapų terapija
 • Vandens procedūros (5 - 10 min. kojas ar rankų plaštakas pamirkyti karštame vandenyje)
 • Meditacija
 • Relaksacija
 • Masažas (pvz., galvos masažuoklis orgazmotronas padeda "nuimti" kai kuriuos galvos skausmus)
 • Ledo gabaliukai ant galvos ar veido
 • Psichoterapija
 • Saikingas reguliarus fizinis krūvis.
 • Veiksnių, kurie sukelia galvos skausmą nustatymas ir vengimas
 • Daug skysčių, tinkama mityba
 • Tinkamos padėtis prie rašomojo stalo ar kompiuterio pasirinkimas
 • Tinkamas poilsis ir miegas
 • Dažnai skausmą sukelia alkis, tokiu atveju pavalgius jis praeina
 • Atpalaiduojamoji mankšta ir kiti stresą mažinti padedantys pratimaiimage005.gif
 • Ramunėlių ar melisų arbata, pasifloros, bijūno, kraujažolių antpilas, liepžiedžių, verbenų, mairūno mišinys
 • Autogeninės treniruotės
 • Skausmo, kurio šaltinis yra kraujagyslės, profilaktikai rekomenduojamas plaukimas
 • Vengti kofeino turinčių gėrimų, tačiau negalima jų atsisakyti staiga - tai gali sukelti pulsuojantį galvos skausmą smilkiniuose
 • Migrenos priepuolių dažnį ir stiprumą galima sumažinti geriant žuvų taukus
 • Galvos skausmus gali lemti kai kurios kontraceptinės tabletės. Pasitarkite su gydytoju ginekologu ir pakeiskite jas kitomis
 • Galvos skausmo priežastį (jei ji yra) nustatyti padeda galvos smegenų magnetinio rezonanso ir kompiuterinės tomografijos tyrimai
 • Gydymas medikamentais

Visuomenės sveikatos specialistė Agnė Dvylaitytė


Atgal

Mūsų draugai