• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2010.06.01
PSO: „Mobiliųjų telefonų naudojimas nedidina rizikos susirgti smegenų vėžiu“

Didžiausias iki šiol atliktas tarptautinis mobiliųjų telefonų poveikio sveikatai tyrimas „Interphone“ atskleidė, kad mobiliųjų telefonų naudojimas nedidina rizikos susirgti smegenų vėžiu.

Tyrimą vykdė Pasaulio sveikatos organizacijos Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros mokslininkai. Jo metu per daugiau nei 10 metų buvo ištirta apie 13 000 žmonių. Tarp visų tirtų asmenų 5117 sirgo lėta naviko vystymosi forma meningioma (2409), arba mirtina vėžio forma glioma (2708). Buvo klausiama apie mobiliųjų telefonų naudojimą bei trukmę, o rezultatai lyginami su sveikųjų mobiliųjų telefonų vartotojų 13-oje šalių duomenimis.

Tyrimo išvada skelbia, kad nerasta ryšio tarp aktyvaus ilgalaikio mobiliuoju telefono naudojimo ir vėžinių susirgimų rizikos padidėjimo. Kilo įtarimų, kad susirgimo glioma rizika išauga vartotojams, patiriantiems didžiausią ilgalaikę elektromagnetinių bangų spinduliuotę, tačiau šališki parodymai ir duomenų paklaida neleidžia to pagrįsti moksliškai. Galimoms ilgalaikio naudojimosi mobiliaisiais telefonais pasekmėms nustatyti reikalingi tolesni tyrimai.

Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros vadovas Daktaras Kristoferis Vaildas (Christofer Wild) teigė: „Interphone“ tyrimo rezultatai nerodo padidinto smegenų vėžio pavojaus naudojantis mobiliuoju telefonu. Tačiau pastebėjimai apie aktyviausio ilgalaikio mobiliųjų telefonų naudojimo galimą poveikį ir per tyrimo laikotarpį pakitusi mobiliųjų telefonų naudojimo struktūra, ypatingai tarp jaunų žmonių, sąlygoja poreikį tolesniems sąsajos tarp mobiliųjų telefonų naudojimo ir smegenų vėžio rizikos tyrimams.

Mobiliosios technologijos pastaraisiais dešimtmečiais buvo sparčiai plėtojamos, sukeldamos susirūpinimą dėl galimo poveikio sveikatai. Devintojo dešimtmečio pabaigoje keletas ekspertų grupių kritiškai peržiūrėjo įrodymus apie elektromagnetinių bangų galimą poveikį sveikatai ir rekomendavo jį ištirti. Dėl to Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra 1998 m. ir 1999 m. vykdė galimybių studiją, kuri parodė, kad tarptautinis mobiliųjų telefonų galimo poveikio sveikatai tyrimas būtų tikslingas ir informatyvus.

Tarptautinis „Interphone“ tyrimas pradėtas 2000 m., jame dalyvauja 13 šalių: Australija, Kanada, Danija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Izraelis, Italija, Japonija, Naujoji Zelandija, Norvegija, Švedija ir Jungtinė Karalystė. „Interphone“ tyrimas, paremtas atvejų analizėmis, yra didžiausias mobiliųjų telefonų ir smegenų vėžio tyrimas, kuriame dalyvauja daugiausia mobiliojo ryšio vartotojų, mobiliuoju telefonu besinaudojantys daugiau nei 10 metų.

Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale „International Journal of Epidemiology“.

Išsamesnė tyrimo medžiaga:

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs193/en/index.html

http://ije.oxfordjournals.org/cgi/reprint/dyq079

http://www.iarc.fr/en/media-centre/pr/2010/pdfs/pr200_E.pdf

Daugiau informacijos:

SAM Ryšių su visuomene skyrius

tel. (8 5) 266 1411

natalja.keturkiene@sam.lt

www.sam.lt


Atgal

Mūsų draugai