• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2010.08.09
Paauglių seksualinė sveikata

Paauglystės laikotarpis vienas sudėtingiausių ir žavingiausių vystimosi etapų, kai stokojama gyvenimiškos patirties, o galimybės neribotos ir didžiulis maksimalistinis noras viską išmėginti. Būtent šiuo laikotarpiu pradedama eksperimentuoti psichoaktyviomis medžiagomis, seksualumu. Ankstyvi ir nesaugūs paauglių lytiniai santykiai ir iš jų išplaukiantis nėštumas, lytiškai plintančios ligos – viena aktualiausių paauglių sveikatos problemų.
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, kasmet gimdo apie 2500 paauglių iki 19 metų amžiaus. Atlikti tyrimai rodo, kad didžioji dalis gimdančių jaunų merginų yra žemesnio socialinio bei ekonominio sluoksnio. Jos nėra pasiruošusios pastoti ir netgi netiki tuo, kad gali pastoti todėl linkę rizikuoti. Diduma nėštumų paauglystėje neplanuoti. Didelis nėštumo nutraukimų skaičius yra dėsninga neplanuotų nėštumo pasekmė. Tyrimai rodo, jog nėštumą nutraukia viena arba dvi iš trijų pastojusių merginų, deja šis apsisprendimas jauniems žmonėms sukelia neigiamus jausmus. Toks pasirinkimas gali tapti vidinio konflikto su savimi priežastimi, todėl labi svarbi savalaikė psichologinė pagalba.
Nėštumas kelia didesnę grėsmę paauglei nei suaugusiai moteriai. Jaunesnėms nei 15 metų paauglėms nėštumo komplikacijų dažnis yra 60 proc. didesnis nei bendroje moterų populiacijoje. Riziką didina ir paauglių gyvenimo būdas: vengia gydytojo konsultacijų, rūko, vartoja alkoholį, narkotikus, serga lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis. Ankstyvas nėštumas veikia ir psichosocialinę raidą, išlieka ilgalaikė priklausomybė nuo šeimos, bendravimo sunkumai bendraamžių tarpe, išsilavinimo spragos. Tarp paauglystėje gimdžiusių moterų vidurinį išsilavinimą įgyja tik 70 proc. Joms dažniau reikalinga socialinė parama, dažnai lieka vienišos. Paauglystėje jaunuoliai tampantys tėvais dažniausiai patys augę be tėvo, jiems sunku suteikti savo partneriai emocinį ir materialinį palaikymą, mažai bendrauja su savo vaiku. Statistika atspindi, kad didžioji dalis vyrų, anksti tapusių tėvais turi daugiau partnerių ir susilaukia daugiau vaikų, nei vyrai pirmagimio susilaukę vėlyvesniame amžiuje. 3020747307_7c01543c2d_o.jpgPaauglės dažniau gimdo mažesnio svorio naujagimius, didesnis mirtingumas, 1,5 karto padidėja apsigimimų rizika. Augdami be tėvo vaikai daug dažniau patiria nepriteklių, nepriežiūrą, smurtą, mokymosi sunkumais. Anksti gimdžiusių merginų vaikai pasižymi sunkesniu charakteriu, linkę vartoti alkoholį, rūkyti taip pat ankščiau pradeda lytinius santykius. Paauglių moterų dukroms 83 proc. padidėja tikimybė tapti motinomis dar nesulaukus pilnametystės.
Nėštumas paauglei gali sukelti krizę, sumišimą, konfliktą su tėvais, todėl ypač būtinas atidumas, parama, kritikos ir moralizavimo išvengimas. Atviras bendravimas su tėvais mažina ankstyvos ir nesaugios lytinės elgsenos riziką, bet dar daugelyje šeimų lytiškumo tema yra tabu, tai paliekama sveikatos specialistų ar mokytojų nuožiūrai. Daug informacijos, nors ir ne visuomet teisingos gaunama iš bendraamžių, vyresnių vaikų, televizijos ar šiuolaikinių informacinių technologijų pagalba. Lytinio ugdymo temos laikomos jautriomis, todėl ne visada šiais klausimais yra paprasta kalbėti su vaikais šeimose bei mokykloje. Vaikų ir paauglių rengimas šeimai bei lytiškumo ugdymas yra nepakankamas. Nustatyta, kad nuoseklios lytinio švietimo programos gali pagilinti reprodukcinės sveikatos žinias ir pagerinti kontraceptinių metodų naudojimą prieš nėštumą ir lytiniu keliu plintančias ligas. Tyrimai parodė, kad netiesa, jog lytinis švietimas paskatina lytinį aktyvumą Ugdymo institucijos dažnai bando įgyvendinti kitų šalių lytinio ugdymo programas, tačiau jų turinys ir metodai ne visada patinka, o kartais net šokiruoja tėvus. Tai susiję su skirtingomis įvairių šeimų moralinėmis, religinėmis nuostatomis bei kultūrinėmis mūsų šalies tradicijomis. Todėl adekvačias vaiko poreikius atitinkančias žinias, pasirengimo šeimos gyvenimui įgūdžius jaunas žmogus lengviausiai gali perimti iš tėvų. Kalbant su vaiku svarbu, kad pokalbio metu aplinka būtų saugi, į klausymus atsakyti ramiai ir aiškiai, vaikui suprantamais terminais, neperkrauti informacija. Naudoti medicininius kūno dalių ir funkcijų pavadinimus. Nepamiršti aptarti jausmų, pabrėžiant santuokos ir doro gyvenimo svarbą. Negalima ignoruoti vaiko klausimų, pasijuokti, svarbu pasitikėjimas ir pagarba. Vertėtų nepamiršti jog vaikai savo požiūrį į meilę, rūpestingumą, atsakomybę išsiugdo ne tik kalbėdamiesi su tėvais, bet ir stebėdami jų elgesį, tad siekime kad šeimoje vyrautų darna, meilė ir supratingumas.


Atgal

Mūsų draugai