• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2011.03.21
Kovo 20 d. - Pasaulinė galvos traumų supratimo diena.

Kiekvienais metais daugiau kaip 5 proc. žmonių visame pasaulyje patiria sunkias smegenų traumas. Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenimis, 2009 m. 88 Lietuvos gyventojai iš 1000 patyrė traumų ir apsinuodijimų. 2009 m. 1000-iui gyv. Šakių raj. užregistruota 10,14 galvos traumų. Tai daugiau lyginant su Marijampolės apskritimi (9,65), tačiau mažiau palyginus su Lietuva (12). Daugiausia galvos traumų 1000-iui gyv. 2009 m. užregistruota Vilniuje (18,16), mažiausiai – Kelmės raj. (4,26).

image002_1.gif

Galvos sužalojimų skaičius 1000 gyv. Šakių r., Marijampolės apskr, ir Lietuvoje 2001 - 2009 m., Higienos instituto Sveikatos informacijos centro duomenys

Pagal sužalojimų skaičių, galvos sužalojimai 2009 m. buvo trečioje vietoje po pečių lanko ir rankų bei klubų ir kojų sužalojimų, tačiau galvos traumos paprastai turi sunkesnių pasekmių tolimesnei žmonių sveikatai ir neįgalumui. Sunki galvos trauma nukentėjusiajam gali sukelti negrįžtamą žalą. Būdamos viena iš svarbiausių kūno dalių, smegenys apsaugotas tvirtos kaukolės, tačiau net kaukolė kartais negali atlaikyti smūgio jėgos ir minkštieji smegenų audiniai gali būti pažeisti.

Žmogui, patyrusiam lengvesnę traumą, kai nėra kraujo išsiliejimo į smegenis, lūžimo, dažniausiai paskiriamas ambulatorinis gydymas, jam nėra prasmės gulėti ligoninėje. Nerimą turėtų kelti po galvos traumos atsiradęs sąmonės pritemimo faktas: jeigu žmogus prarado orientaciją ar pradėjo nusikalbėti, tai rodo, kad įvyko centinės nervų sistemos pažeidimas.

Galvos traumos yra labai klastingos. Net nesunki galvos trauma gali būti lemtinga, jei ja nebus tinkamai pasirūpinta. Kartais po traumos praėjus 3-4 paroms išryškėja kraujo išsiliejimo į smegenis simptomai, bet žmogus keletą dienų to gali nejausti. Yra daugybė atvejų, kai auka liko paralyžiuota vien todėl, kad sužalojus galvą laiku nebuvo suteikta pagalba. Visada atsiminkite – sužalojus galvą, labai svarbus veiksnys yra laikas. Galvos traumų pasekmės gali būti nuo mažų atminties sutrikimų iki sunkaus paralyžiaus bei žūties.

Yra daugybė nukentėjusiųjų, kurie liko dalinai ar visiškai paralyžiuoti tik todėl, kad „pamiršo“ užsidėti šalmą. Siekiant apsaugoti galvą nuo sužalojimų, pagrindinė prevencinė priemonė - šalmų dėvėjimas pagal veiklos pobūdį (važiuojant dviračiu, mopedu, motociklu, riedlente, slidinėjant, čiuožinėjant snieglente, ir kt.), taip pat labai svarbios ir kitos sužalojimų skaičių mažinančios prevencinės priemonės, skirtos mažinti traumų, patiriamų dėl eismo įvykių, tokių kaip visų eismo dalyvių saugaus eismo taisyklių laikymasis, apsaugos priemonių (diržų, vaikiškų automobilinių kėdučių, kt.) naudojimas, prevencinės priemonės skirtos mažinti sužalojimų skaičių dėl kritimų (ypač vaikų ir pagyvenusių žmonių amžiaus grupėse), smurto prevencija.


Visuomenės sveikatos specialistė Agnė Dvylaitytė


Atgal

Mūsų draugai