• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Neinfekcinės ligos ir traumos

2012.01.26
Per daug dirbant depresijos tikimybė padvigubėja

2239047071_4421ec05b0.jpgVis daugiau žmonių negali dirbti dėl įvairių psichinių ligų, kurias neretai sukelia įtampa darbe ir per aukšti reikalavimai. Vokietijoje apie 11 proc. dienų, kai darbuotojai neateina į darbą, yra susijusios su psichiniais negalavimais. Tai beveik dvigubai daugiau nei 1990 m.

Sausio 25 d. internetinis žurnalas PLoS ONE skelbia, kad sunkios depresijos tikimybė išauga daugiau negu dvigubai, jei kasdien dirbama 11 valandų, lyginant su 7 – 8 darbo valandų diena. Tyrimo autoriai, kuriems vadovavo M. Virtanen, stebėjo maždaug 2000 vidutinio amžiaus Didžiosios Britanijos valstybės tarnautojų. Jie aptiko stiprų ryšį tarp viršvalandžių ir depresijos.

Anksčiau, žinoma, taip pat buvo atlikta įvairių tyrimų, jų rezultatai gana įvairūs, tačiau mokslininkai pabrėžia, kad juos palyginti sunku, kadangi „viršvalandinis“ darbas nėra standartizuotas.

„Nors kartais viršvalandžiai gali duoti naudos individui bei visuomenei, svarbu pripažinti, kad pernelyg daug dirbant rizika susirgti depresija išauga“ – perspėja M. Virtanen.

Išaugęs psichikos skaičius atspindi didėjančią protinę ir psichologinę įtampą, kurią jaučia dirbantys žmonės. Psichiniai negalavimai ypač būdingi informacijos teikimo telefonu centrų ir socialinių ar medicinos struktūrų darbuotojams. Jungtinėse Valstijose atliktas tyrimas parodė, kad šalyje dažniausiai depresija serga slaugytojai, auklės, taip pat viešojo maitinimo bei socialinės ir sveikatos apsaugos sistemų darbuotojai. Mažiausiai depresija serga architektai, inžinieriai ir mokslininkai. Moterys serga depresija dažniau nei vyrai, o jauni žmonės dažniau nei pagyvenę.

Beje, nedarbas depresiją sukelia dar dažniau nei profesinė įtampa - bedarbiai 3-4 kartus dažniau serga tokiomis ligomis nei dirbantys asmenys.

Taip pat tyrimai rodo, kad nuo depresijos besigydantieji dirba efektyviau negu tie, kurie negauna jokio gydymo. Labai svarbu, kad darbdaviai darbuotojams patartų gydytis ir paremtų juos grįžus atgal į darbo vietą.Parengta naudojantis ScienceDaily.com informacija

Visuomenės sveikatos specialistė Agnė DvylaitytėAtgal

Mūsų draugai