• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Sveikos gyvensenos propagavimas

2017.09.01
Jaunimas ir alkoholis - kokios yra rizikos?

Alkoholis – dažniausiai vartojamas narkotikas. Jis – daugelio kepenų ligų, smegenų pažeidimų, skrandžio opų, pankreatito ir daugelio kitų ligų priežastis. Alkoholis turi daug kalorijų, tačiau duoda mažai energijos. Kadangi jį pirmiausiai turi neutralizuoti kepenys, jo negali tiesiogiai panaudoti raumenys. Dėl šios papildomos pakopos jis negali būti laikomas geru energijos šaltiniu. Paauglių alkoholio vartojimas kelia pavojus. Netgi pabandžius alkoholio tik vieną kartą paaugliui gali iškilti problemų. Tai nutinka dėl to, kad paauglio organizmas vis dar auga ir vystosi ir nėra visiškai susiformavęs, daug funkcijų dar yra nepakankamos, todėl paauglius alkoholis veikia daug stipriau negu suaugusiuosius.

0_592.jpg

Iškyla klausimas kodėl paaugliai girtauja?
Viena iš pagrindinių alkoholio vartojimo priežasčių – šeima. 60–70 proc. vaikų alkoholio pirmą kartą paragavo šeimoje, dažniausiai dar nesulaukę 10 metų amžiaus;
Daugiau kaip pusė alkoholį vartojančių vaikų nepakankamai kontroliuojami ir prižiūrimi tėvų; 
Alkoholikų tėvų vaikai labiau linkę į problemas su alkoholiu;
Daug vaikų alkoholikais gimsta dėl to, kad būdami motinos gimdoje gavo alkoholio (motina gėrė būdama nėščia);
Alkoholinę ligą gali lemti ir paveldimumas;
Dar viena paplitusi gėrimo priežastis – psichinės ir emocinės problemos; 
Didelį vaidmenį atlieką ir televizijos reklama bei kita žiniasklaida – alkoholis pateikiamas kaip atsipalaidavimo, poilsio priemonė, tikrų vyrų gėrimas ir pan.


Koks alkoholio poveikis?
TRUMPALAIKIS ALKOHOLIO POVEIKIS:
SULĖTĖJUSI REAKCIJA
SULĖTĖJĘ REFLEKSAI
SUTRIKUSI KOORDINACIJA
SUTRIKĘS SUGEBĖJIMAS AIŠKIAI MĄSTYTI
SUTRIKUSI ORIENTACIJA APLINKOJE
SUTRIKUSI ATMINTIS
VĖMIMAS
PABLOGĖJĘS REGĖJIMAS
PADIDĖJUSI GALIMYBĖ SUSIŽEISTI
SUTRIKUSI SĄMONĖ
KOMA
MIRTIS

ILGALAIKIS ALKOHOLIO POVEIKIS:
PRIKLAUSOMYBĖ NUO ALKOHOLIO
ATMINTIES SUTRIKIMAS
KEPENŲ CIROZĖ
TOKSINIS SMEGENŲ PAKENKIMAS
NERVŲ SISTEMOS PAKENKIMAS
ŠIRDIES LIGOS
SUTRIKUSI MITYBA
GYVENIMO SUTRUMPĖJIMAS
MIRTIS NUO NELAIMINGŲ ATSITIKIMŲ
MIRTIS SU ALKOHOLIU SUSIJUSIOSE NELAIMĖSE

Alus-tikras narkotikas?
Pastaruoju metu kalbama, kad auga vadinamoji „alaus karta“. Kaip yra iš tiesų? Ar alus-nekaltas gėrimas, kurio pilna sporto varžybose, o krepšinio arenose tai tiesiog norma?
Anot šiuolaikinių tyrimų alus – pats pavojingiausias legalus narkotikas, atveriantis kelią link stipresnių ir žalingesnių narkotikų. Narkologai seniai priėjo išvadą, kad alkoholis – pats agresyviausias narkotikas, o alaus alkoholizmas charakterizuojamas ypatingai agresyviu elgesiu. Tai paaiškina, kodėl draugiški pasisėdėjimai kartais užsibaigia žmogžudystėmis, išprievartavimais arba apiplėšimais. Kodėl taip yra? Štai kelios medžiagos kurios gali būti aptiktos aluje:
Lavonų nuodai – biogeniniai aminai: kadaverinas, putrescinas, histaminas ir tiraminas – inkstų pažeidimas bei „pagirių“ efektas.
Etilo alkoholis – narkotikas bei skiediklis, sukelia priklausomybę bei organinius smegenų pažeidimus, vedančius į impotenciją, degradaciją, debilumą.
Kanabinoidai – sukelia narkotinę priklausomybę, bei skatina pripratimą prie alaus.

Vartodamas alų, vyras gauna labai didelių fitoestrogeno dozių. Vyrų organizmuose testosteronas keičiamas estrogenu. Faktai rodo, kad vartodamos alų moterys sau daro dar didesnę žalą, kadangi jų organizmai sudaryti sudėtingiau negu vyrų. Moterys tampa ypatingai seksualiai aktyvios. Jaučia „alkį“ bei negali kontroliuoti savo elgesio. Taip pat kaip ir vyrams, moterims pasireiškia agresija, jos nesugeba kontroliuoti savo emocijų. Ilgai vartodamos alų arba alkoholinius gėrimus moterys rizikuoja tapti nevaisingos.
Gera žinia ta, kad laiku atsisakius alaus mūsų organizmai sugeba atstatyti hormonų pusiausvyrą ir viskas sugrįžta į savas vietas, tačiau atsisakyti alaus po ilgo vartojimo nėra taip paprasta, kadangi aluje slypi ne tik fitoestrogenas.

…Mokslininkai atliko tyrimą. Bandymui atlikti buvo naudojami: 10 žiurkių patelių ir 10 patinų. Juos maitino įprastai, tačiau vietoj vandens duodavo alų. Žiurkės greitai priprato prie alaus ir rezultatai buvo tokie:
Patinai tapo nebeaktyvūs visais atžvilgiais: mažiau judėjo, nesiporuodavo su patelėmis.
Patelės savo ruožtu tapo hiperaktyvios bei eksperimentui besitęsiant jos pasidarė labai agresyvios, tačiau įdomiausi faktai pasireiškė po patelių skrodimo: jų gimdos buvo padidėjusios, paburkusios, užsikimšusios keistom išskyrom, gleivėm bei kiti mot. organai buvo pažeisti…“

Parengė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė
Loreta Zakarauskienė


Atgal

Mūsų draugai