• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Sveikos gyvensenos propagavimas

2017.09.27
Neskiepyti keliautojai rizikuoja susirgti

0_643.jpgMinint Pasaulinę turizmo dieną, kuri kasmet minima rugsėjo 27-ąją, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento specialistai primena, kad keliautojams prieš kelionę labai svarbu iš anksto pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju apie reikalingus skiepus ir kitas infekcinių ligų profilaktikos priemones.

Keliaujantiems po Europos ir kitas pasaulio šalis didėja grėsmė užsikrėsti tymais

Jei esate neskiepyti nuo itin užkrečiamos ligos – tymų, ar skiepyti tik vieną kartą, kreipkitės į šeimos gydytoją ir pasiskiepykite. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas, tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus. Vaikai yra vakcinuojami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių (15 mėn. ir 6–7 m. amžiaus). Skiepijama kombinuota tymų, epideminio parotito ir raudonukės (MMR) vakcina.

Keliaujantiems reikalingas „Tarptautinis skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimas“

Yra šalių, reikalaujančių skiepijimo nuo geltonojo drugio sertifikato iš visų keliautojų ir / ar iš keliautojų, atvykstančių iš infekuotų teritorijų. Skiepai nuo geltonojo drugio suformuoja apsaugą visam gyvenimui. Atkreipiame dėmesį, kad įskiepyta vakcina turi būti atlikta ne mažiau kaip 10 dienų iki įvažiavimo į planuojamą šalį.

Nuo meningokokinės infekcijos privaloma skiepytis piligrimams, vykstantiems į Meką (Hadžį, Umrą), kai kuriose šalyse grįžtantiems iš šios vietovės.

Patarimai keliautojams

  • Iki kelionės likus 4–6 savaitėms rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris įvertins, kokie skiepijimai reikalingi, ar reikalingos revakcinacijos (pirmiausiai poliomielito, tymų, difterijos, stabligės ir kt.), kitus užkrečiamųjų ligų rizikos faktorius.
  • Laikytis asmens higienos taisyklių: dažnai plauti rankas (ne trumpiau kaip 20 sekundžių) su muilu ir vandeniu, ypač pasinaudojus tualetu, prieš valgį bei maisto ruošimą, po kontakto su gyvūnais ar jų ekskrementais, pakeitus sauskelnes ar po važiavimo viešuoju transportu.
  • Gerti tik virintą arba kitoje taroje fasuotą vandenį.
  • Gerti tik pasterizuotą ar virintą pieną.
  • Nepirkti maisto iš gatvės prekeivių, valgyti tik rūpestingai termiškai paruoštą maistą, o maisto produktus saugoti nuo musių.
  • Daržoves ir vaisius švariai nuplauti, nulupti ar nuskusti žievelę.
  • Vengti žalių jūros gėrybių.
  • Pasirūpinti repelentais atbaidančiais uodus ir erkes.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM
Panevėžio departamento informacija


Atgal

Mūsų draugai