• 8 345 52 345
  • info@sakiaivsb.lt

Užkrečiamų ligų profilaktika

2011.10.20
Vaistams atspari tuberkuliozė

tb.jpgVaistams atspari tuberkuliozė — liga, kurią sukelia vienam ar daugiau vaistų nuo tuberkuliozės atsparios mikobakterijos. Paprastai tuberkuliozė gydoma keturiais standartiniais (pirmos eilės) vaistais. Jeigu jais naudojamasi netinkamai, gali išsivystyti atspari tuberkuliozė. Daugeliui vaistų atspari tuberkuliozė gydoma antros eilės vaistais, kurie yra brangesni ir turi daugiau šalutinių poveikių.

Atspari tuberkuliozė skirstoma į pirminę ir į antrinę. Pirminė diagnozuojama tada, kai į žmogaus organizmą patenka prieštuberkulioziniams vaistams atsparios bacilos, kurios ir sukelia šią ligą. Antrinė išsivysto ligoniams, kurie anksčiau sirgo plaučių tuberkulioze, gydėsi ir išsigydė, tačiau po kurio laiko šis procesas atsinaujino ir iš ligonio skreplių išaugo bacilos, atsparios vienam ar daugiau vaistų.

Vaistams atsparios tuberkuliozės formos labiausiai paplitusios Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Kazachstane, dalyje Rusijos ir Uzbekistane. Nors Lietuvoje išgydoma apie 75 proc. naujų tuberkuliozės atvejų, tačiau nemažai ligonių nutraukia gydymąsi. Mūsų šalyje kasmet užfiksuojama apie 500-600 susirgimų vaistams atsparia tuberkulioze.

Vaistams atspari tuberkuliozė atsiranda dėl įvairių priežasčių:

  • nereguliaraus ar neteisingo gydymo;
  • ligonių, išskiriančių tuberkuliozės mikrobakterijas, gydymo pertraukimo;
  • sutrikusio aprūpinimo pirmos eilės vaistais nuo tuberkuliozės;
  • ligonio nenoro gydytis.

Kuo didesnis skaičius vaistų, kuriems išreikštas tuberkuliozės mikobakterijų atsparumas, tuo mažesnė tikimybė pasveikti ir ilgesnis gydymas. Toks ligonis tampa aplinkiniams pavojingu infekcijos šaltiniu. Lietuvoje atspariomis tuberkuliozės formomis sergantys ligoniai gydomi specializuotuose atsparios tuberkuliozės skyriuose. Tik bendrų pastangų dėka galima užtikrinti šios pavojingos ligos plitimą, nes kiekvienas neišgydytas ligonis gali užkrėsti vis naujus asmenis.

Pagrindinės veiksmingos tuberkuliozės profilaktikos priemonės yra gerų ekonominių ir socialinių sąlygų užsitikrinimas, pilnavertė mityba, kuo ankstesnis sergančiųjų asmenų išaiškinimas, tinkamas gydymas ir pan.

Daugeliui vaistų atspari tuberkuliozė

who_tb.JPG

Daugeliui vaistų atsparios tuberkuliozės paplitimo žemėlapis

Daugeliui vaistų atspari tuberkuliozė neujautri gydymui stipriausiems pirmos eilės prieštuberkulioziniais vaistams - izoniazidui ir rifampicinui. Ši tuberkuliozės forma paprastai išsivysto, kai vaistų koncentracijos norint nužudyti visas bakterijas organizme nepakanka. Tai atsitinka, kai pacientai pasijunta geriau ir nutraukia vaistų vartojimą ar pamiršta medikamentus išgerti nustatytu laiku.

Labiausiai ši tuberkuliozė paplitusi buvosiose Sovietų Sąjungos šalyse, Baltijos šalyste, Argentinoje, Indijoje ir Kinijoje, paprastai ji susijusi su prastomis nacionalinėmis tuberkuliozės kontrolės programomis (arba tokių nebuvimu).

Daugeliui vaistų atspari tuberkuliozė gydoma antros eilės vaistais, kurie yra brangūs ir pasižymi stiriu šalutiniu poveikiu. Gydymo kursas skaičiuojamas mėnesiais ar net metais. Mirtingumas priklauso nuo tokių veiksnių kaip organizmo atsparumas vaistams, paciento gaunamas vaistų kiekis, už gydymą atsakingo gydytojo kompetencija bei patirtis, paciento infekuotumas ŽIV ir pan.

Riziką susirgti daugeliui vaistų atsparia tuberkulioze didina nusilpęs imunitetas (pvz., dėl ŽIV infekcijos), nepavykęs gydymas, nesugebėjimas reaguoti į standartinį gydymą, recidyvas po standartinio gydymo ir t.t.

Ekstensyviai vaistams atspari tuberkuliozė

Ekstensyviai vaistams atsparią tuberkuliozę sukelia bakterijos, atsparios efektyviausiems vaistams nuo šios ligos. Gali būti, kad ši forma išsivystė iš daugeliui vaistų atsparios tuberkuliozės. Ekstensyviai vaistams atspari tuberkuliozė atsiranda, kai vaistais naudojamasi netinkamai ir jie tampa neveiksmingai. BCG (bacillus Calmette-Guérin) vakcinos, kuri apsaugo vaikus nuo sunkių tuberkuliozės formų, poveikis prieš ekstensyviai vaistams atsparią tuberkuliozę gali būti labai ribotas.

Ekstensyviai vaistams atsparti tuberkuliozė pasižymi didesniu mirtingumus, negu daugeliui vaistų atspari, kadangi yra mažiau jai tinkančių veiksmingų gydymo būdų. Gydymo sėkmė priklauso nuo įvairių veiksnių, įskaitant atsparumo vaistams apimtis, galimybę pasiekti laboratorijas, kuriose atlikema tiksi diagnostika, ligos sunkumą ir kiek pažeista paciento imuninė sistema.

Tikrasis ekstensyviai vaistams atsparios tuberkuliozės mastas nežinomas, kadangi daugelyje valstybių trūksta galimybių ją tiksliai diagnozuoti. Manoma, kad per metus pasitaiko 40 000 šios tuberkuliozės atvejų. 2008 m. 49 valstybėse buvo patvirtintų ekstensyviai vaistams atsparios TB atvejų, 2010 jų padaugėjo iki 58.

Šalys, siekiančios užirsti kelią ekstensyviai vaistams atspariai TB, turi užtikrinti, kad jų Nacionalinės tuberkuliozės kontrolės programos ir visi su sergančiais dirbantys specialistai atitinka Tarptautnius tuberkuliozės priežiūros standartus.Atgal

Mūsų draugai