Book Appointment

© Union Dental. All rights reserved. Powered by YOOtheme.

Dietistė apie vandens gėrimą: dviejų litrų per kartą gerti nereikia – taip išplausime reikalingus mineralus

Fizinis aktyvumas ir tinkama mityba – paprastas receptas, norint kuo ilgiau išlikti sveikesniems. Dietistė, dviejų populiarių knygų autorė, Lietuvos dietistų asociacijos valdybos pirmininkė Vaida Kurpienė LRT TELEVIZIJOS laidoje „Mano pasas meluoja“ sako, kad apie sveiką mitybą ir vandens svarbą reikia kalbėti kasdien. Anot jos, ko jau ko, bet žmogui skysčių reikia gerti daug.

Paklausta, kiek gi to vandens reikia išgerti, V. Kurpienė šypsosi ir trumpai atkerta, kad į trumpą klausimą trumpai atsakyti, deja, nepavyks. Pasak jos, labai dažnai sakoma, kad reikia išgerti šešias-aštuonias stiklines vandens. Vis tik laidos viešnia su tokiu skaičiavimu nesutinka.

„Tačiau namie atsidarę spintelę galime rasti įvairaus dydžio stiklinių, – juokiasi dietistė, – Tad tampa visiškai neaišku, kiek gi vandens reiktų išgerti. Taip pat nepamirškime, kad žmonės sveria skirtingai, o skysčiais reikia aprūpinti kiekvieną ląstelę.“

Amžėjant, sako pašnekovė, skysčių poreikis išlieka toks pat, bet keičiasi troškulio suvokimas. Anot dietistės, su amžiumi troškulio ir alkio jausmas gali slopti.

„Tad troškulio ar alkio jausmas ne visada atitinka realų organizmo poreikį. Kuo esi vyresnis, tuo mažiau ląstelė geba išlaikyti skysčius. Jei palyginsime vidutinio amžiaus ir garbaus amžiaus žmones, tai matysime, kad jų skysčių balansas labai skirsis“, – tikina dietistė.

Anot V. Kurpienės, reikia suprasti, kad skiriasi ne tik žmonių svoriai, bet ir mitybos įpročiai. O tai lemia skirtingus vandens kiekius žmogui.

„Vienas valgo daug kepto, o kitas – daugiau troškinto, virto maisto. Vienas mėgsta skystesnį maistą, kitas valgo sausesnius patiekalus ar maisto produktus. Vienas labai prakaituoja, kitas beveik neprakaituoja. Yra teorinė norma, bet aš visada sakau, kad reikia žiūrėti į faktinę normą, – dėsto šalies dietistų asociacijos valdybai pirmininkaujanti pašnekovė. – Žmogus turėtų šlapintis maždaug kas 2-3 valandas.

Jei žmogus šlapinasi vos kelis kartus, prieš nuleidžiant vandenį pats žvilgsniu gali pasidaryti tyrimą. Jei šlapimas labai koncentruotos geltonos ar net rudos spalvos, vadinasi, yra aiški dehidratacija – trūksta skysčių. Tuomet nusiplauname rankas ir einame į virtuvę atstatyti skysčių balansą.“

Čia pat laidos viešnia pastebi, kad žmonės neretai mini, jog geria vandenį gydytojų paraginti, nors to daryti visai nenori. Pasak dietistės, tai yra itin pareigingų žmonių problema.

„Galbūt jie net perdozuoja skysčių. Kalbame apie vandens trūkumą, tačiau reikia paminėti, kad per daug pareigingi žmonės vandens suvartoja per daug ir tokiu būdu iš organizmo išplauna mineralus. O juk jų su amžiumi ir taip trūksta. Tada šlapimas būna bespalvis“, – itin daug skysčių geriančiuosius įspėja laidos viešnia.

Labai svarbu, dėmesį atkreipia V. Kurpienė, skysčius vartoti ne pagal pusantro ar dviejų litrų normas, mat neretai žmogus per trumpą laiką tokį kiekį išgeria ir tarsi jau būna atlikęs dienos darbą.

„Skysčius reikia vartoti palaipsniui visą dieną, tik prieš pat naktį negerti. Tada skysčiai laisvai cirkuliuos organizme. Be to, jeigu trūksta skysčių, gali būti daug savitų požymių, kuriuos galime palaikyti brandaus amžiaus ženklu. Pavyzdžiui, trinka atmintis, daug prasčiau skaičiuojame, mąstome, nuėję į kitą kambarį pamirštame, ko atėjome. […]

Vanduo turi didelę įtaką. Visos naudingos ir reikalingos organizme medžiagos yra perduodamos per skysčius. Taigi, jei skysčių trūksta, viskas sulėtėja ir trinka. Skysčiais taip pat šalinami toksinai. Tad šalinimas irgi gali sutrikti. Vadinasi, kai kurias ligas palengvinti ir atitolinti galime skysčiais ir mityba“, – sako dietistė, knygų autorė, Lietuvos dietistų asociacijos valdybos pirmininkė Vaida Kurpienė.

Visas pokalbis su dietiste apie vandenį – laidos įraše – https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000292456/gydytoja-pataria-kiek-per-diena-turite-isgerti-vandens-kad-jaustumetes-gerai

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras
Kur mes esame

Bažnyčios g. 39 A
LT-71123, Šakiai

Kontaktai
Darbo laikas
  • Pir - Ket

    8 - 17 val.

  • Pen

    8 - 15.45 val.

  • Šeš - Sek

    Nedirbame

Privatumo politika | Asmens duomenų apsauga

© Union Dental. All rights reserved.
Powered by YOOtheme.

© Visos teisės saugomos, Šakių rajono visuomenės sveikatos biuras

Skip to content